نتانیاهو برای جلوگیری از فروپاشی دولت خود، تلاش های سیاسی را فردا (یکشنبه) از سر می گیرد

 در نظرسنجی هایی که در روزهای اخیر به عمل آمده، دو سوم از پرسش شوندگان از عملکرد دولت در مورد غزه و شخص نتانیاهو ابراز ناخرسندی کرده اند

فردا (یک شنبه) که نخستین روز کاری در اسرائیل محسوب می شود، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، تلاش های خود را برای جلوگیری از انحلال کابینه و به هدف ایجاد انسجام بین احزاب ائتلافی از سر می گیرد.

این بحران با کناره گیری اویگدور لیبرمن از سمت وزارت دفاع آغاز شده و ممکن است موجب برگزاری انتخابات زودرس شود.

پس از کناره گیری حزب لیبرمن، اکثریت پارلمانی دولت نتانیاهو به یک کرسی محدود می شود و تقریبا همه احزاب ائتلافی با ایجاد این وضع مخالفند و خواهان اعلام انتخابات زودرس می باشند. ولی نتانیاهو با این امر مخالف است و در تماس های فردا (یکشنبه) و روزهای آینده خواهد کوشید احزاب ائتلافی را به ادامه موجودیت دولت تشویق کند.

منشه امیر در مصاحبه شب گذشته با بخش خبری بی بی سی توضیح داد که نتانیاهو بیم دارد به دنبال رویدادهای یک هفته اخیر در مرز با غزه، از محبوبیت او کاسته شده و باید یک فاصله زمانی طولانی تا انتخابات آینده وجود داشته باشد که این وضع ترمیم شود.

در نظرسنجی هایی که در روزهای اخیر به عمل آمده، دو سوم از پرسش شوندگان از عملکرد دولت در مورد غزه و شخص نتانیاهو ابراز ناخرسندی کرده اند.

تا پایان دوران خدمت دولت کنونی یک سال باقی مانده و نتانیاهو مایل است این دوران را به طور کامل سپری کند. ولی با یک اکثریت بسیار ضعیف پارلمانی، هر حزب یا شخصیت سیاسی در دولت ائتلافی می تواند برای انجام خواسته های خود، او را زیر فشار بگذارد و امتیازاتی طلب نماید.

چنین دولتی از ثبات لازم برای اداره کردن کشور برخوردار نخواهد بود.

علاوه بر این، وزیر دارایی و وزیر کشور بر این باورند که اگر اسرائیل وارد دوران گذر شود، تبلیغات انتخاباتی بر اوضاع مسلط خواهد گردید و بودجه های کلانی به هدر خواهد رفت.

یک مشکل اساسی دیگر نیز در راه ادامه دولت کنونی وجود دارد و آن، خواست نفتالی بنت رهبر حزب هبیت هیهودی (خانه یهود) برای به دست گرفتن مقام وزارت دفاع می باشد.

همه قرائن نشان میدهد که نتانیاهو مایل به واگذاری این پست مهم به نفتالی بنت نیست و با توجه به دیدگاه های افراطی بنت، این کار را به صلاح نمی داند. رهبر حزب هبیت هیهودی بارها گفته است که باید سازمان های ترور را از غزه ریشه کن ساخت. ولی امیران ارتش می گویند که رسیدن به چنین هدفی آسان نخواهد بود.

یک دیدگاه

  1. این یه نصیحت اسمانی است پس بهتره به گوش گرفت و در حفظش تلاش کرد بلندی های جولان به هیچ وجه پس داده نخواهد شد این اقدام دستاورد بزرگی برای ایران اسلامی خواهد داشت از دست دادن جولان یعنی قدرتمند شدن اسلام گرائی بر علیه اسرائیل با هر ترفند و نیرنگ باید مقابله کرد هرکس وعده ای در خصوص بازپسگیری جولان به اسرائیل بدهد یه حقه بزرگه که جمع کردن فاجعه بعد از ان کار خیلی سختیه من دوست دارم اسرائیل از قدرت به قدرت منتقل بشه . پس جولان بحثش میمونه بعد از سقوط اسلامی ایران .

Comments are closed.