نتانیاهو برای گفتگو درباره ایران با نخست وزیر بریتانیا و وزیر دفاع آمریکا، رهسپار لندن شده است

نخست وزیر و همسرش در راه پرواز به لندن

نخست وزیر اسرائیل، بامداد امروز (پنجشنبه) پیش از آن که رهسپار لندن شود، در سخنانی، بی آن که مستقیما به پرزیدنت ترامپ اشاره ای کند، گفت که اکنون نمی تواند زمان مناسبی برای انجام گفتگو با رژیم ایران باشد. این سخنان در واکنش به اظهارات شب گذشته پرزیدنت ترامپ بود که گفت همچنان منتظر است که رژیم ایران دعوت او را برای مذاکره بپذیرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده، سال گذشته با خروج از برجام و بازگردانیدن تحریم ها، بارها گفته بود که هدف وارد آوردن فشار حداکثری به رژیم ایران می باشد تا حاضر شود به دور میز مذاکرات باز گردد و بتوان قرارداد بهتری امضا کرد که شرائط دوازده گانه ایالات متحده، در آن عملی شده باشد.

نخست وزیر پیش از آن که سوار هواپیما شود، به خبرنگاران گفت که ساعاتی پیش از یک مورد دیگر از نقض تعهدات برجامی توسط رژیم ایران آگاه شدیم. اشاره او به سخنان روحانی در مورد آنچه که “گام سوم کاهش تعهدات در چارچوب برجام” نامیده اند بود که به موجب آن، رژیم ایران نسل پیشرفته سانتریفوژها را راه اندازی می کند.

نتانیاهو گفت: «کار فوری آن است که علیه این عهدشکنی رژیم ایران در مورد برجام رسیدگی شود و نه آن که آن حکومت دعوت به انجام مذاکره شود».

بنیامین نتانیاهو که قرار است در ساعات امروز با نخست وزیر بریتانیا و همچنین وزیر دفاع جدید ایالات متحده دیدار داشته باشد، پیش از پرواز، خطاب به روزنامه نگاران گفت: «اکنون هنگام آن است که فشارها بر رژیم ایران بیش و بیشتر شود و به حداکثر برسد، و نه هنگام مذاکره و گفتگو».

دعوت دوباره پرزیدنت ترامپ از رژیم ایران برای انجام مذاکرات، با اعلام تحریم های بیشتری علیه رژیم ایران همراه بود.

نتانیاهو روز گذشته (چهارشنبه) به طور ناگهانی اعلام کرد که قصد انجام سه دیدار مهم را دارد که یکی از آن ها ملاقات با بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا می شود. در همان فرصت، وی در لندن با وزیر جدید دفاع در ایالات متحده یک دیدار کاری مهم خواهد داشت و قرار است در روزهای آینده به شهر ییلاقی سوچی در روسیه سفر کند تا ملاقات دوباره ای با پرزیدنت ولادیمیر پوتین داشته باشد.

با توجه به این که انتخابات عمومی اسرائیل دوازده روز دیگر برگزار خواهد شد، رقیبان نتانیاهو ارزیابی می کنند که این سفرها و دیدارها بخشی از کارزار انتخاباتی نتانیاهو، برای به دست آوردن آراء بیشتر در انتخابات می باشد. آن ها می گویند که قرار ملاقات با نخست وزیر بریتانیا در شرائطی است که بوریس جانسون با بحران سیاسی شدیدی روبرو می باشد و دولت تازه برپا شده او سخت متزلزل است و وقت دیدار و امکان برگزاری گفتگوهای جدی را ندارد.

نخست وزیر بریتانیا و وزیر دفاع جدید ایالات متحده، که نتانیاهو امروز در لندن به طور جداگانه با هر دو دیدار می کند

نزدیکان نتانیاهو می گویند که این دیدار از آن نظر مهم است که نخست وزیر می خواهد همتای انگلیسی خود را متقاعد سازد که از همکاری با فرانسه و آلمان برای یاری رسانی به حکومت اسلامی ایران بپرهیزد. آن ها گفتند که نخست وزیر اسرائیل به همتای بریتانیایی خود خواهد گفت که ادامه پیکار با رفتارهای تروریستی حکومت ایران، یک ضرورت برای تامین امنیت غرب نیز می باشد.

مهمترین دیدار نتانیاهو در این سفر، ملاقات با مارک اسپر وزیر دفاع جدید ایالات متحده می باشد که اخیرا به این سمت گزیده شد و باید آمکان درگیری جنگی با رژیم ایران را مورد بررسی قرار دهد.

این گفتگوها می تواند مهم و سرنوشت ساز باشد.

نزدیکان نتانیاهو همچنین می گویند که وی ممکن است پیشنهاد کند که ایالات متحده لزوم امضای یک پیمان نظامی با اسرائیل را بپذیرد و دفاع عملی از امنیت اسرائیل را به بخش تزلزل ناپذیر سیاست خود در خاورمیانه مبدل سازد.

اسرائیل از سال ها پیش چنین درخواستی را مطرح ساخته، ولی ایالات متحده به آن علاقه ای نشان نداده است. مسلما وزیر دفاع آمریکا در مقامی نیست که بتواند چنین تعهدی به اسرائیل بدهد. ولی موافقت او ممکن است به پیشبرد این هدف یاری برساند.

محافل خبری اسرائیل می گویند که این دیدار در شرائطی صورت می گیرد که ایالات متحده از عملیات نظامی که به اسرائیل در مورد عراق نسبت داده شده، عمیقا ناخرسند است. در گزارش ها آمده بود که در یک ماه گذشته، نیروی هوایی اسرائیل دست کم به چهار پایگاه تسلیحاتی متعلق به حکومت ایران و حشد الشعبی در خاک عراق حمله کرده و آن ها را ویران ساخته است.

ایالات متحده سال گذشته نیز به اسرائیل هشدار داده بود که از حمله به خاک عراق بپرهیزد، زیرا ممکن است جان سربازان آمریکایی در عراق را به خطر اندازد.

در مورد سفر نتانیاهو به روسیه و امکان دیدار او با پرزیدنت پوتین، هنوز موعد مشخصی اعلام نشده و کوشش برای تعیین زمان این دیدار ادامه دارد.