نتانیاهو: برجام بد بود، ولی امیرنشین های عرب را به سوی همکاری با اسرائیل تشویق کرد

روند نزدیکی بین کشورهای عرب و اسرائیل، از هنگام به قدرت رسیدن حکومت اسلامی در ایران آغاز گردید

نخست وزیر اسرائیل در یک پیام توییتری به زبان فارسی، دوباره توافق اتمی موسوم به “برجام” را یک توافق بسیار بد نامید، ولی در عین حال ارزیابی کرد که همین توافق بد یکی از عواملی بود که موجب نزدیکی کشورهای عرب به اسرائیل گردید.

در این پیام توییتری که از طرف دفتر نخست وزیری در اورشلیم انتشار یافت، چنین آمده است: «توافق هسته ای با ایران، از هر نظر توافق بدی بود، به جز یک مورد و آن این که اسرائیل را به شیوه ای بی سابقه، به جهات عرب نزدیک کرد».

به گفته آشنایان امور خاورمیانه، روند نزدیکی بین کشورهای عرب و اسرائیل، از هنگام به قدرت رسیدن حکومت اسلامی در ایران آغاز گردید و هر اندازه خطر اتمی و موشکی رژیم ایران شدت گرفت، تماس های نزدیک تری بین کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با اسرائیل برقرار شد.

در سال های اخیر، عربستان و امیرنشین ها، کشور اسرائیل را عامل اصلی مهار کردن رژیم ایران می دانند و از این نظر بسیار دلگرم شده و می کوشند تماس های گسترده تری با اسرائیل برقرار سازند.

امیرنشین ها که فرمانروایان آن ها همگی مسلمانان اهل تسنن هستند، از تلاش رژیم ایران برای مسلط ساختن مذهب شیعه در منطقه به خشم آمده اند و نسبت به آن ابراز نگرانی می کنند و به دنبال یارانی در منطقه هستند که با کمک آن ها با این خطر رویارویی کنند.

آگاهان گفتند  که روح الله خمینی با شعار ایجاد وحدت بین مسلمانان همه جهان به میدان آمد. ولی نتیجه رفتارهای او ایجاد یک شکاف بسیار گسترده بین شیعه و سنی و همچنین نزدیک شدن کشورهای عرب به اسرائیل بود.

نتانیاهو در ادامه توییت خود خطاب به فارسی زبانان نوشت: «یکی از هدف های اسرائیل تقویت روند دوستی کشورهای عرب با اسرائیل است زیرا عادی سازی تدریجی روابط اسرائیل با کشورهای کلیدی در جهان عرب، بسیار مهم است».

در گذشته شایع شده بود که اگر اسرائیل تصمیم بگیرد تاسیسات اتمی رژیم ایران را بمباران کند، عربستان سعودی حریم هوایی خود را در اختیار جنگنده های اسرائیلی قرار خواهد داد.

تا کنون چند بار شایع شده که برخی شاهزادگان سعودی و امیرنشین ها محرمانه از اسرائیل دیدن کرده اند.

اسرائیل هم اکنون در امیرنشین قطر و همچنین بحرین دارای دفاتر بازرگانی می باشد که یک راه ارتباطی بسیار خوب بین دو کشور محسوب می شود.