نتانیاهو به اهالی نگران در خط مرزی با غزه قول داد که راهکارهای جدیدی اعمال خواهد شد

نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل در دیدار با اهالی شهرک ها و آبادی های پیرامونی غزه داشت، به آن ها قول داد که دولت همچنان در تلاش برای یافتن راهکارهایی است که بتواند به تعرضات از خاک غزه علیه شهروندان اسرائیلی پایان دهد و آرامش را دوباره برقرار سازد.

بنیامین نتانیاهو حتی به صورت غیرمستقیم گفت که ممکن است اسرائیل به زودی به عملیات نظامی گسترده علیه سازمان های ترور در غزه دست بزند.

اکنون مدت های مدید است که صدها هزار نفر از اهالی پیرامونی غزه، هدف موشک و تیراندازی و آتش سوریه قرار می گیرند که زندگی را بر آن ها تلخ کرده است. همچنین تظاهرات هفتگی هزاران نفر از اهالی غزه در خط مرزی با اسرائیل و درگیری های ناشی از آن، مستقیما به شهروندان پیرامونی غزه آسیب می رساند.

این شهروندان در ماه های اخیر بر شدت اعتراض های خود افزوده اند و به همین علت نتانیاهو تصمیم گرفت به دیدار آن ها برود و قول بدهد که دولت به تصمیم گیری درباره شیوه های جدیدی که باید در پیش گرفته شود، نزدیک می گردد. وی به ماهیت اقدامات احتمالی آینده اشاره ای نکرد، ولی ارزیابی می شود که منظورش نشان دادن یک واکنش جنگی بوده است.

شماری از رهبران احزاب رقیب نتانیاهو، در روزهای گذشته از شهرک های پیرامونی غزه دیدن کرده و با اهالی سخن گفته اند. انتخابات عمومی، دو ماه دیگر در اسرائیل برگزار می شود و از این رو، نتانیاهو لازم می داند با رهبران اهالی پیرامونی دیدار و گفتگو کند و به آن ها اطمینان خاطر بدهد که دولت آنان را فراموش نکرده است.

نتانیاهو در این دیدار، به سران آبادی ها در عین حال گفت: «نباید آرزوهای بیهوده داشته باشیم و تصور کنیم که یک راهکار سیاسی برای پایان بخشیدن به این وضع در راه است».

برخی کارشناسان امور نظامی اسرائیل در ماه های اخیر ارزیابی کرده اند که ارتش این کشور قدرت بازدارندگی خود در برابر حماس و دیگر گروه های تروریستی را از دست داده و باید باری بازگردانیدن آن تلاش کند.

ارزیابی می شود که گروه های حماس و جهاد اسلامی، به کمک بودجه های کلانی که حکومت ایران در اختیار آن ها می گذرد، مرتبا بر قدرت تهاجمی خود می افزایند و به تولید جنگ افزار می پردازند و به عملیات تعرضی علیه شهروندان اسرائیلی دس می زنند.

در این روزها پنج سال از آخرین عملیات نظامی اسرائیل در داخل نوار غزه، موسوم به “عملیات صخرۀ استوار” می گذرد. ولی تعرض به خاک اسرائیل همچنان ادامه دارد. تلاش اسرائیل برای کمک به بهبود وضع معیشتی در غزه، به امید برقراری آرامش نسبی، تا کنون بی نتیجه مانده است.

روز گذشته نیروهای دفاعی اسرائیل، اشتباها به سوی فردی در داخل غزه تیراندازی کردند که از ماموران حماس برای جلوگیری از هجوم فلسطینیان به داخل خاک اسرائیل بود. این فرد، هنگامی که می کوشد از نزدیک شدن آشوبگران به خط مرزی اسرائیل جلوگیری کند، اشتباها از پشت هدف گلوله قرار گرفت و از پای درآمد. اسرائیلیان از این رویداد ابراز تاسف کردند. حماس تهدید کرده که به شدت انتقام خواهد گرفت.

امروز (آدینه) انتظار می رود که همانند همه جمعه های دیگر، تظاهرات و اغتشاشات گسترده ای در خط مرزی بین اسرائیل و غزه رخ دهد و ارتش اسرائیل خود را برای رویارویی با آن آماده ساخته است.