نتانیاهو به ماکرون گفت که فتنه انگیزی رژیم ایران جنگ دینی براه انداخته است

 

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو، امروز در آخرین مرحله از سفر خود به کشورهای اروپایی با خانم ترزا مِی نخست وزیر بریتانیا دیدن می کند، و همان گونه که او پیش از دیدارهایش با رهبران آلمان و فرانسه گفته بود، تنها موضوع اصلی مورد بحث “ایران و ایران” خواهد بود.

نتانیاهو آشکارا گفته بود که به این سفر اقدام می کند تا دیدگاه های اسرائیل را در مورد ادامه فتنه گری های رژیم ایران و ادامه برنامه های اتمی و موشکی آن برای سران سه کشور عمده اروپایی تشریح کند. گفته شده بود که نتانیاهو شماری از اسناد اتمی ایران را نیز به خود برده بود تا نشان دهد که ادعای رژیم ایران در مورد مسالمت آمیز بودن برنامه های هسته ای، یک ترفند و حیله گری است که نباید به آن اعتماد کرد.

خانم آنگلا مرکل و پرزیدنت امانوئل ماکرون، در پایان دیدار با نتانیاهو گفته بودند که آن ها در برجام می مانند و دیدگاهشان در مورد لزوح حفظ این توافق اتمی تغییر نکرده است.

منشه امیر در مصاحبه شب گذشته (سه شنبه) با “صدای آمریکا” گفت: “مهم نیست که رهبران کشورهای اروپایی بگویند در برجام می مانند. مهم آن است که هر روز که می گذرد، بر شمار کمپانی های اروپایی که داد و ستد خود را با رژیم ایران قطع می کنند، بیش و بیشتر می شود.

از دیدگاه منشه امیر، اروپا عملا از برجام خارج شده است و این که سران آلمان و فرانسه و بریتانیا بگویند که هنوز در آن مانده اند، در واقعیات امر تغییری نمی دهد.

نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با پرزیدنت مکرون، که پیش از پرواز او به لندن برگزار شد، از جمله گفت که با برقراریِ دوباره تحریم ها توسط ایالات متحده، سرنوشت برجام عملا رقم خورده است.

پرزیدنت ماکرون گفت که البته باید برجام را نگاه داشت، ولی به موازات آن باید به برنامه های موشکی حکومت ایران رسیدگی کرد.

نتانیاهو در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین هشدار داد که حکومت ایران قصد برپا کردن یک ارتش شیعه را در سوریه دارد. او پیشتر گفته بود که ادامه دخالت های فتنه گرانه رژیم ایران در کشورهای منطقه، نزاع بین شیعه و سنی را شدت خواهد بخشید. آگاهان گفتند که کشورهای عربی هرگز به رژیم ایران امکان نخواهند داد سوریه را به تسلط اسلام شیعه در آورد و این امر ممکن است موجب بروز یک جنگ دینی بسیار خونین در خاورمیانه شود.

پیرامون سفر نتانیاهو به کشورهای اروپایی، دیدگاه های منشه امیر را در گفتگو با صدای آمریکا می شنویم»

(امیر)

رئیس جمهوری فرانسه، با استفاده از فرصتی که دیدار با نخست وزیر اسرائیل به وجود آورده بود، دیدگاه های خود را در مورد نزاع فلسطینی – اسرائیلی نیز بیان کرد. او از جمله گفت که نمی بایست انتقال سفارت کشوری به اورشلیم، با اندوه و اعتراض فلسطینیان روبرو شود و خونی ریخته شود.

گفتنی است که خود فلسطینی های غزه به سرکردگی حماس و جهاد اسلامی ازادی فلسطین بودند که این اغتشاش را به وجود آوردند و موجب هلاکت فلسطینیان شدند.

پرزیدنت ماکرون گفت که دولت فرانسه از راه حل دو کشور برای دو ملت جانبداری می کند که در چارچوب آن، بخش شرقی اورشلیم باید پایتخت فلسطینیان شود. او گفت که هرگونه خشونت را نکوهش می کند که این نکوهش شامل آشوب هایی نیز که حماس به راه انداخت می شود.

پرزیدنت ماکرون همکاری اسرائیل و فرانسه را در مبارزه با ترور امری مهم دانست. در گزارش های پیشین گفته شده بود که اسرائیل برخی اطلاعات امنیتی را در مورد توطئه تروریست ها برای آسیب رساندن به مردم فرانسه، پیش از وقوع به آگاهی مقامات آن کشور رسانده بود.

یک دیدگاه

Comments are closed.