نتانیاهو به مشاور امنیت ملی کاخ سفید: «فشار حداکثری علیه رژیم ایران ادامه یابد و جبهه واحد برپا شود»

بنیامین نتانیاهو در دیدار با مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اورشلیم گفت: «باید به قلدری های رژیم ایران پایان داد و تا هنگامی که این رژیم از رفتارهای خود دست برنداشته، نباید با آن حکومت مصالحه و یا مماشات کرد».

نخست وزیر اسرائیل این سخنان را در دیدار با رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، در جریان دیدار روز گذشته (یکشنبه) در دفتر خود در اورشلیم بیان داشت.

ظاهرا اشاره نتانیاهو به این امر بود که جو بایدن رئیس جمهوری برگزیده ایالات متحده، از هنگام کارزار انتخاباتی گفته بود که یکی از برنامه های آینده او بازگشت به برجام است. البته بایدن در مصاحبه های هفته های اخیر، درباره این امر توضیح داده و از جمله گفته است که بازگشت به برجام، تنها به هدف هموار ساختن راهِ از سرگیری گفتگوها با رژیم ایران است تا از آن طریق بتوان همه مسائل را مطرح ساخت و به توافق بهتری دست یافت که محدودیت زمانی نداشته باشد. محدودیت های پیش بینی شده در برجام، به هدف مهار کردن برنامه های اتمی رژیم ایران، به مدت هشت سال تا پانزده سال تعیین گردیده که زمان برخی از آن ها سپری گردیده و بعضی دیگر نیز تا چند سال دیگر تمام خواهد شد.

نتانیاهو در این دیدار گفت: «باید از ادامه قلدری های رژیم ایران جلوگیری کرد». اشاره  احتمالی او از این جمله، سخنان محمد جواد ظریف وزیر خارجه رژیم ایران بود که بارها در پیام های خود، خطاب به ایالات متحده گفته است “دوران قلدری به پایان رسیده است”.

نخست وزیر اسرائیل در توضیح سخنان خود گفت: «باید به تهدیدهای رژیم ایران به همسایگانش در منطقه پایان داده شود. رژیم ایران باید از شعار نابودی اسرائیل دست بردارد. باید فرستادن پول و جنگ افزار به گروه های تروریستی را متوقف سازد و به تروریست پروری در منطقه و جهان پایان دهد تلاش خود برای رسیدن به بمب هسته ای را متوقف سازد و از برنامه های موشکی دست بردارد».

نتانیاهو گفت: تا هنگامی که رژیم ایران این تغییرات رفتاری را متوقف نکند، نباید دیگران، رفتار خود با رژیم ایران را به حال عادی درآورند.

جو بایدن نیز در مصاحبه های رسانه ای گفته است که رژیم ایران باید تعهدات تازه ای را به عهده گیرد.

این واقعیت که مشاور امنیت ملی در دولت آینده بایدن نیز دیروز (یکشنبه) به اعدام زوح الله زم اعتراض کرد، نشان از حساسیت بایدن به حقوق بشر در ایران دارد.

نتانیاهو در ادامه گفتگو با رابرت اوبراین مشاور کنونی کاخ سفید، به او گفت که برای رسیدن به هدف هایی که علیه رژیم ایران مشخص شده، باید همه کشورهای منطقه و جهان دست اتحاد دهند و یک جبهه متحد برای مهار کردن آن رژیم به وجود آید.

نخست وزیر اسرائیل بارها گفته است که برای رسیدن به این هدف ها باید فشار حداکثری بر رژیم ایران همچنان ادامه یابد.