نتانیاهو: «ترس از ایران، امارت را به سوی اسرائیل کشاند». رئیس موساد از پایه گذاران روابط بود

نخست وزیر اسرائیل در سخنانی فاش ساخت که یکی از علل تصمیم امارات عربی متحده برای برقراری روابط رسمی با اسرائیل، نگرانی های فزاینده اعراب حوزه خلیج فارس از نیت های تعرضی رژیم ایران بوده است.

بنیامین نتانیاهو ابراز امیدواری کرد که به زودی شمار دیگری از کشورهای عربی نیز با اسرائیل مناسبات رسمی برقرار سازند.

آشنایان امور ارزیابی کرده اند که امیرنشین بحرین و سودان از جمله کشورهایی هستند که برای برقراری روابط آمادگی دارند.

رادیو پیام اسرائیل نیز از قول منابع خبری نوشته بود که کشور مراکش نیز جزو دولت هایی است که ممکن است روابط گسترده و دوستانه خود با اسرائیل را علنی سازد.

نتانیاهو که در یک مصاحبه رسانه ای سخن می گفت، از جمله اظهار داشت که حکومت اسلامی ایران از هنگامی که به روی کار آمده کوشیده است بر کشورهای همسایه مسلط شود و بارها آن ها را به جنگ و تخریب تهدید کرده است و این یکی از عوامل اصلی بوده که موجب نزدیکی امارات با اسرائیل گردیده و همکاری های گسترده ای بین دو کشور برقرار خواهد شد.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می کند که در کنار همکاری های اسرائیل و امارات در زمینه سرمایه گذاری، بازرگانی و تکنولوژی، انتظار می رود که همکاری های اطلاعاتی نیز بین دو کشور برقرار گردد.

در سال های پیش از سقوط حکومت پیشین ایران، آن کشور با اسرائیل همکاری اطلاعاتی و نظامی گسترده ای داشت که در نتیجه آن، تلاش جمال عبدالناصر رئیس جمهوری وقت مصر برای بلعیدن خوزستان ایران خنثی گردید

اکنون، همین همکاری معکوس، با امارات علیه رژیم ایران، می تواند در خنثی کردن تلاش رژیم برای تسلط بر امیرنشین ها موثر باشد.

تحلیلگر رادیو اسرائیل در این زمینه گفت که یکی از پایه گذاران دوستی امارات با اسرائیل، یوسی کوهن رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی) اسرائیل بوده که به ویژه در ماه های اخیر بارها به امارات سفر داشته است.

نتانیاهو در مصاحبه رسانه ای امروز (دوشنبه) همچنین گفت که بزودی پرواز هواپیماهای مسافری اسرائیل از تل آویو به دبی آغاز خواهد گردید. او گفت که اسرائیل و امارات عربی متحده، هم اکنون با جدیت بسیار در این زمینه فعالیت می کنند. نخست وزیر فاش ساخت که قرار است این هواپیما از حریم هوایی عربستان عبور کنند. اگر این انتظار عملی شود، پرواز از اسرائیل به سواحل جنوبی خلیج فارس بسیار کوتاه تر خواهد شد. زیرا در حال حاضر اگر هواپیمایی از اسرائیل به سوی خلیج فارس پرواز کند، باید سراسر شبه جزیره عرب را دور بزند.

در حال حاضر دولت عربستان به هواپیماهای مسافری هند اجازه می دهد برای رسیدن به اسرائیل از حریم هوایی آن کشور بگذرند. ولی هنوز چنین اجازه ای به شرکت هواپیمایی العال، کمپانی ملی اسرائیل، داده نشده است.