نتانیاهو: تسلط اسرائیل بر دره اردن، برای تامین امنیت اسرائیل ضرورت درجه اول دارد

نتانیاهو در هفته های اخیر در مورد پافشاری خود برای ادامه پست نخست وزیری، از جمله گفته بود که دو سه ماه آینده، آخرین فرصتی است که پرزیدنت ترامپ بتواند امتیازاتی به اسرائیل بدهد

در دفاع از طرح خود پیرامون ضمیمه کردن نوار ساحلی رود اردن به خاک اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر گفت که این مکان برای تامین امنیت اسرائیل ضرورت بسیار دارد و او درباره این طرح، با وزیر خارجه ایالات متحده، در دیداری که هفته پیش در لیسبون پایتخت پرتغال داشتند، سخن گفته است.

سخن از یک نوار جغرافیایی به عرض چند کیلومتر است در کرانه باختری رود اردن قرار دارد و می تواند مکانی برای رخنه یابی عناصر خرابکار از خاک اردن به داخل اسرائیل باشد.

علی خامنه ای سه سال پیش با ابراز خرسندی از این که گروه های تروریستی از خاک غزه هزاران موشک و راکت به سوی خاک اسرائیل شلیک کردند، گفته بود که باید فلسطینیان کرانه باختری را نیز به جنگ افزار مجهز ساخت که آن هم بتوانند همزمان با غزه، اسرائیل را هدف آتش و ویرانی قرار دهند.

از آن جا که رود اردن که خط مرزی با کشور اردن محسوب می شود، گذرگاه راحتی برای رسیدن به خاک اسرائیل است، همه دولت های پیشین اسرائیل نیز گفته اند که نوار ساحلی باید در تسلط اسرائیل باقی بماند تا امنیت خود را حفظ کند و رخنه یابی تروریست ها را دشوار سازد.

یگال آلون که حدود پنجاه سال پیش وزیر خارجه اسرائیل و از کارشناسان بزرگ امور امنیتی اسرائیل بود، پس از جنگ شش روزه طرحی را ارائه کرد که حتی پس از رسیدن به صلح با فلسطینیان، باید دره اردن در تسلط نظامی اسرائیل باقی بماند. این نوار، از کرانه باختری رود اردن آغاز می شود و به رشته تپه های بلندی می رسد که چند کیلومتر از رودخانه فاصله دارند.

دره اردن برای کشاورزی بسیار مرغوب است و فلسطینیان ادعا می کنند که ضمیمه کردن آن به خاک اسرائیل، به معیشت آنان لطمه می رساند. ولی اسرائیل قصد بیرون راندن اهالی را ندارد، بلکه می خواهد از نظر امنیتی بر آن نقطه مسلط باشد.

جناح راست در اسرائیل بر این گمان است که با توجه به دوستی نزدیکی که بین پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر اسرائیل وجود دارد و سفارت آمریکا به اورشلیم منتقل گردیده، اکنون فرصت مناسبی وجود دارد که ایالات متحده ضمیمه شدن نوار مرزی دره اردن به خاک اسرائیل را نیز به رسمیت بشناسد.

نتانیاهو در هفته های اخیر در مورد پافشاری خود برای ادامه پست نخست وزیری، از جمله گفته بود که دو سه ماه آینده، آخرین فرصتی است که پرزیدنت ترامپ بتواند امتیازاتی به اسرائیل بدهد، زیرا ایالات متحده به زودی وارد سال انتخابات خواهد شد و اسرائیل باید از این فرصت استفاده کند و خواسته های سیاسی و امنیتی خود را عملی سازد.