نتانیاهو: توافق جدید با رژیم ایران«جنگ پشت جنگ» به همراه خواهد داشت در صورت بازگشت به قدرت مخالف توافق با ایران خواهم بود

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل و رهبر کنونی اپوزیسیون ، روز سه‌شنبه در دیدار با جمعی از رهبران یهودی آمریکا گفت که توافق هسته‌ای با رژیم ایران که در وین در حال شکل گرفتن است به جنگ منجر خواهد شد.«این معامله جنگ را به همراه خواهد داشت.

نتانیاهو گفت: این توافقی که [آمریکایی ها و قدرت های جهانی] به آن باز می گردند منطقه را به یک جعبه اتمی تبدیل خواهد کرد و جنگ پشت  جنگ را به همراه خواهد داشت و ما از یک توافق بد به یک معامله بدتر می رویم.

نتانیاهو این سخنان را در کنفرانس رؤسای هیئت‌های رهبری سازمان‌های یهودی آمریکایی در جریان بازدید از کنست(پارلمان اسرائیل) بیان کرد.

وی در ادامه گفت:امضای یک توافق با رژیم ایران، “حرکت به جلو و پیشرفت نیست بلکه قوطی هسته ای را برای دو سال و نیم تا سه سال به آرامی تکان می دهد.

او ادامه داد که توافق جدید اساساً یک “مهر تایید” برای ایران برای تبدیل شدن به یک کشور در آستانه هسته ای بودن است.«این یک معامله وحشتناک است. باید با تمام وجودمان مخالفت کنیم.»

نتانیاهو گفت: هرگونه معامله با رژیم ایران باید مشروط به چهار اصل کلیدی باشد: برچیده شدن همه ظرفیت‌های غنی‌سازی. از بین بردن تمامی قابلیت های موشک های بالستیک قاره پیما؛ پایان دادن به همه تحقیقات در مورد تسلیحات هسته ای؛ و پایان دادن به تروریسم و ​​تجاوز در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن در سراسر جهان.

طی روزهای گذشته نخست وزیر اسرائیل نفتالی بنت نیز بر مخالفت دولت این کشور با هرگونه توافق جدید که توسط ایالات متحده با رژیم اسلامی صورت گیرد هشدار داده و گفت:ما برای فردای پس از توافق با رژیم اسلامی آماده میشویم و از هیچ اقدامی برای حفاظت از ملت و کشور اسرائیل کوتاهی نخواهیم کرد.

نتانیاهو در ادامه سخنانش یادآور شد که در سال ۲۰۱۵ که برجام امضا گردید نیز مخالفت قطعی دولت اسرائیل را  عنوان کرده بود و با انتقادات شدیدی نیز روبرو گردیده بود.

وی حتی در یک جلسه مشترک با اعضای کنگره ایالات متحده شرکت کرد و در این باره سخنرانی جنجالی کرد که موجب خشم باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا نیز شد.

نتانیاهو به سه نقد درباره این موضوع پرداخت که در آن زمان از سوی مخالفانش در اسرائیل مطرح شده بود که چرا به مخالفت با برجام برخاسته چرا که منافع اسرائیل در میان حزب دموکرات و ایالات متحده را به خطر می اندازد.

نتانیاهو در این باره گفت:یکی از این ارزیابی ها این بود که اسرائیل با خطر از دست دادن کمک های نظامی ایالات متحده مواجه خواهد شد و دیدیم که اینچنین نبود و این معامله منجر به کمک مالی بیشتر از سوی ایالات متحده شده است.

پس از امضای قرارداد، ما یک تفاهم نامه ۳۸ میلیارد دلاری ۱۰ ساله امضا کردیم. که با اوباما امضا شد. بنابراین این ارزیابی نادرست بود.»

ارزیابی دیگر این بود که اسرائیل هرگز نمی تواند با همسایگان عرب خود صلح کند.

ما با چهار کشور عرب صلح کردیم. بنابراین این ارزیابی نیز نادرست بود.»

ارزیابی سوم این بود که اسرائیل حمایت های  حزب دموکرات را از دست خواهد داد.

نتانیاهو به نظرسنجی‌های گالوپ در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ اشاره کرد که نشان داد حمایت دموکرات‌ها به دنبال مخالفت جنجالی او با برجام افزایش یافته است.

او گفت: «پذیرش گسترده ای برای اسرائیل در ایالات متحده وجود دارد. رژیم ایران بد است و در مقابل اسرائیل خوب است. آنقدرها هم پیچیده نیست مردم آمریکا این را می‌دانند.»

او گفت که سخنرانی او در کنگره، در حالی که مانع از امضای برجام نشد، “رئیس جمهور بعدی(دونالد ترامپ) را قادر ساخت که از آن توافق خارج شود” و افزود: “و این امکان را برای رئیس جمهور دیگری فراهم می کند تا از آن خارج شود. و شاید حتی این رئیس جمهور(بایدن). امیدوارم او نیز از این وضعیت(توافق باٰ رژیم) خارج شود.»

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم ها را دوباره علیه ایران اعمال کرد.

نتانیاهو تاکید کرد که مخالفت او با توافق اولیه (برجام) هیچ ربطی به این واقعیت ندارد که رئیس‌جمهور میانجی‌گر آن(اوباما) یک دموکرات بوده است. او خاطرنشان کرد که در اولین دوره نخست وزیری خود با سیاست های جورج اچ دبلیو. بوش نیز مخالف بود او(بوش) به یاد می آورد: «من توسط جیم بیکر از وزارت امور خارجه اخراج شدم. من نه به عنوان یک دموکرات و نه به عنوان یک جمهوری خواه با برجام مخالفت کردم. من به عنوان یک میهن پرست اسرائیلی به آنجا رفتم.

نتانیاهو همچنین  از اوباما انتقاد کرد که مذاکره با ایران را در اولویت سیاست خارجی خود قرار داده است و یادآور شد که من(نتانیاهو)در اوایل دوران ریاست جمهوری اوباما متوجه شده بودم که رهبر ایالات متحده در حال انجام مذاکرات محرمانه با ایران است.

نخست وزیر سابق اسرائیل همچنین از دولت فعلی اسرائیل به دلیل مخالفت نرم با این توافق انتقاد کرد.

طی دو روز گذشته، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل و یایر لاپید، وزیر امور خارجه، هر دو به رهبران یهودی آمریکایی گفتند که ترجیح می دهند به دلیل توافقی که فکر نمی‌کردند بتوانند مانع از آن شوند، حتی با مخالفت‌های شدیدتر، به روابط با دموکرات‌ها آسیب بیشتری وارد کنند.

نتانیاهو در این باره گفت: “اکنون شما یک ایران هسته ای با رضایت اسرائیل دارید.” اگر اسرائیل این توافق را بپذیرد، هیچ کس نمی تواند با آن مخالفت کند. اگر در مقابل اینها مقاومت نکنیم، مشکل بزرگ پیدا خواهیم کرد.»

تحریم های فلج کننده باید با یک تهدید نظامی معتبر همراه باشد».

سخنرانی نتانیاهو دقایقی قبل از استعفای الی آویدر وزیر دولت انجام شد و این گمانه زنی را افزایش داد که بنت در حفظ اکثریت پارلمانی خود با مشکل مواجه خواهد شد.

نظرسنجی هفته گذشته توسط Direct Poll نشان داد که حزب لیکود به رهبری نتانیاهو می تواند ۳۶ کرسی در یک انتخابات جدید به دست آورد که بیش از دو برابر تعداد پیش بینی شده برای حزب یش آتید به رهبری یایر لاپید  است. حزب یمینای بنت تنها با چهار کرسی به سختی از حداقل آستانه کنست عبور کرد.

نتانیاهو گفت که اگر او بار دیگر به قدرت بازگردد، سیاست او مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و حرکت رژیم به سمت سلاح‌های هسته‌ای است.

این در حالی است که خبرها از وین حاکی از آن است که رژیم اسلامی و قدرت های  غربی به رهبری ایالات متحده به دست یافتن به توافق بیش از هر زمانی نزدیک شده اند.