نتانیاهو خبر داد: نخستین پرواز هواپیماهای اسرائیلی بر فراز سودان

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و عبدالفتاح برهان، رهبر سودان برای عادی سازی سریع روابط توافق کرده‌اند

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شب گذشته (یکشنبه) با اعلام خبر نخستین پرواز یک هواپیمای اسرائیلی در حریم هوایی سودان، گفت: «بخش اعظم روابط اسرائیل با کشورهای مسلمان و عربی برای همگان فاش نشده است. اسرائیل در حال تعمیق روابط خود با بسیاری از کشورهاست». او افزود: «یک نمونه از این روابط در حال گسترش، همین پروازی است که دیروز شنبه (۲۶ بهمن)، بر فراز کشور مسلمان سودان اتفاق افتاد».

دریافت اجازه از دولت سودان برای انجام این پرواز، که مسیر هواپیماهای اسرائیلی به آمریکای جنوبی را کوتاه می کند، پیامد دیدار ده روز پیش بین نخست وزیر اسرائیل و پرزیدنت عبدالفتاح برهان فرمانروای سودان بود که در کشور اوگاندا برگزار شد. در آن دیدار طرفین موافقت کردند که در راه گسترش مناسبات، تا حد برقراری روابط رسمی بکوشند. ولی این توافق با ابراز مخالفت برخی از احزاب سودان روبرو گردید که گفتند “دولت انتقالی، حق این گونه تصمیم گیری ها را ندارد”.

نخست وزیر اسرائیل که در دیدار با شماری از رهبران برجسته سازمان های یهودی ایالات متحده سخن می گفت، اجازه پرواز به هواپیماهای اسرائیلی از حریم هوایی سودان را آغاز خوبی نامید. در حال حاضر اسرائیلیانی که به کشورهای آمریکای جنوبی پرواز می کنند، ناچار به توقف و تغییر هواپیما در فرودگاه مادرید هستند که نه تنها پرواز را طولانی تر می کند، بلکه هزینه بیشتری نیز دارد.

با وجود مخالفت برخی احزاب سیاسی سودان، رهبران آن کشور، نزدیک شدن به اسرائیل را گامی برای بهبود روابط با ایالات متحده می دانند. سوادن که دورانی با حکومت اسلامی ایران برای انجام عملیات آدمکشی در کشورهای جهان همکاری تنگاتنگی داشت، اکنون چند سال است می کوشد از فهرست تروریستی آمریکا حذف شود و گسترش همکاری با اسرائیل ممکن است گام مهمی برای رسیدن به این هدف باشد.

نتانیاهو در ادامه سخنانش در کنفرانس سالانه رهبران سازمانهای یهودی آمریکایی، اسرائیل را در خاورمیانه یک کشور قدرتمند توصیف کرد و گفت: «بدون کشور اسرائیل، هیچ آینده ای برای ملت یهود وجود نخواهد داشت».

کشور سودان در شمال آفریقا، برای دهه‌های متمادی از دشمنان اسرائیل به شمار می رفت، ولی از زمان سرنگون شدن عمر البشیر دیکتاتور آن کشور و به روی کار آمدن عبدالفتاح برهان، رئیس شورای موقت حکومت سودان، آن کشور به سرعت به عادی‌سازی روابط با اسرائیل روی آورده است. رهبران سودان و اسرائیل، روز دوشنبه (۱۴ بهمن/ ۳ فوریه) در جریان سفر بنیامین نتانیاهو به اوگاندا با هم دیدار کردند که منجر به توافق بین سران دو کشور، برای عادی سازی پرشتاب روابط اسرائیل و سودان شد.

نتانیاهو در بخش دیگری از سخنان خود در نشست سالانه رهبران سازمانهای یهودی آمریکایی گفت که او «سیاستی در پیش گرفته است که قدرت اسرائیل را به رخ دشمنانش در منطقه بکشد و به آنها نشان دهد که اسرائیل هرگز از بین نخواهد رفت».

وی در ادامه افزود: « قدرت ما، منجر به ایجاد تغییر در نگرش همسایگان اسرائیل نسبت به آن کشور شده و در نتیجه، روابط اسرائیل و کشورهای مسلمان و عربی که آن کشور را احاطه کرده اند، بهبود و گسترش یافته است».

نتانیاهو گفت: «به سختی می توان در سراسر جهان یک کشور مسلمان یا عربی یافت که با اسرائیل روابط عمیقی نداشته باشد».

وی گفت: «گاهی اوقات این روابط آشکار می شوند، مانند دیدار پرشور یک سال پیش من و همسرم سارا از عمان، و دیدار جادویی دو هفته پیش من با رهبر سودان».

نتانیاهو افزود: «سودان میزبان کنفرانس خارطوم، معروف به “سه نه” بود، ولی اکنون در حال بحث در مورد عادی سازی سریع روابط با آن کشور هستیم. اولین هواپیمای اسرائیلی روز گذشته از آسمان سودان عبور کرد».

پرواز از مسیر هوایی سودان، باعث کاهش سه ساعته پروازهای تجاری و مسافربری از اسرائیل به آمریکای جنوبی خواهد شد.

او گفت: «آنچه شما می بینید تنها حدود ۱۰٪ تغییرات است. تغییرات گسترده ای رخ داده است».

نخست وزیر اسرائیل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خطرات حکومت ایران گفت: «تأمین امنیت مردم  کشورها، مشغله هر ذهنی است، و امروز بزرگترین تهدید برای امنیت کشورهای خاورمیانه و جهان، تلاش ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای است».

او بار دیگر با تاکید بر اینکه “اسرائیل هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته ای دست یابد”، گفت: «ما اجازه نخواهیم داد رژیم ایران سوریه را حیاط خلوت خویش سازد.

چند تن زنان سودانی که در ابراز مخالفت با همکاری با اسرائیل، به راه پیمایی پرداخخته اند

 

یک دیدگاه

  1. نمیدونم چقدر پول خزانه ایران برای تدارکات این راه پیماییهای غیر انسانی و مسخره پرداخت شده. باید بروید و خجالت بکشید که بر ضد دوستی و همکاری برخاسته اید!

    راستی اسراعیلی ها باید به داشتن نتانیانهو در دولتشان افتخار کنند، در صورتی که ما در حال گریستن از دست پوزخندهای مسخره و ماله کشی های بیجای ظریف بزه هستیم!

    ننگ بر کسانی که رای برای پایداری مضخرفات اخوندی و در نتیجه نابودی ایران بدهند.

Comments are closed.