نتانیاهو خطاب به رقیبان سیاسی در انتخابات پیش رو: آیا آن ها می توانند با ترامپ و پمپئو مذاکره کنند؟

انتخابات عمومی در اسرائیل، کمتر از سه هفته دیگر برگزار خواهد شد و هر چه به این موعد نزدیک تر می شویم، پیکار انتخاباتی بین رقیبان، به ویژه میان بنیامین نتانیاهو و رقبای او از احزاب دیگر، شدیدتر می شود.

این بار، نتانیاهو به یک موضوع دیگر نیز روی آورده تا رای دهندگان را تشویق کند به او و حزبش رای دهند. او در حساب توییتری خود نوشت که احتمال زیاد می رود که پرزیدنت ترامپ، بلافاصله پس از انتخابات اسرائیل، جزئیات طرح صلح خود بین اسرائیل و فلسطینیان را انتشار دهد و در آن هنگام، اسرائیل به یک رهبر قوی مانند نتانیاهو نیاز دارد که در صورت لزوم، حتی در برابر رئیس جمهوری ایالات متحده نیز بایستد.

این پیام، به ویژه خطاب به اویگدور لیبرمن رهبر حزب “ییسرائیل بیتینو” می باشد که از چند سال پیش با نتانیاهو اختلاف نظر شدیدی در امور امنیتی کشور پیدا کرده است. لیبرمن مدت دو سال مقام وزارت دفاع اسرائیل را در دست داشت و در اعتراض به آن چه که “کوتاه آمدن نتانیاهو در برابر حماس” نامید، از این سمت کناره گیری کرد و دولت نتانیاهو را از اکثریت انداخت و انتخابات زودرس اعلام شد.

در مورد انتخابات پیش رو نیز، اگر نتانیاهو بخواهد در مقام نخست وزیری بماند و دولت ائتلافی برپا کند، به عضویت حزب لیبرمن نیاز حیاتی دارد تا بتواند به اکثریت ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان دست یابد. ولی لیبرمن هنوز قول نداده که از نتانیاهو در برپایی دولت آینده جانبداری کند.

طبق نظرسنجی هایی که در اسرائیل به عمل آمده، جناح راست احزاب اسرائیل به رهبری نتانیاهو از ۵۸ کرسی برخوردار خواهد شد و جناح میانه و چپ به رهبری بنی گانتس صاحب ۵۴ کرسی خواهد شد و حزب لیبرمن می تواند در این زمینه، نقش شاهین ترازو را ایفا کند و به هر جناحی که بپیوندد، رهبر آن را به نخست وزیری برساند.

نتانیاهو در پیام تبلیغاتی خود نوشت که بلافاصله پس از انتخابات، مذاکرات برای بررسی طرح صلح ایالات متحده آغاز خواهد شد و آیا بنی گانتس می تواند در مذاکره با رهبران آمریکا، قاطعانه از منافع اسرائیل دفاع کند؟

آگاهان می گویند که نتانیاهو علاوه بر نخست وزیری، از مقام وزیر دفاع نیز بسیار خوشش می آید و اگر مسؤول برپایی دولت آینده شود، به احتمال زیاد خواهد کوشید سمت وزیر دفاع را همچنان برای خود حفظ کند.