نتانیاهو در بازدید از یک رزمناو آمریکایی گفت که خروج سپاه پاسداران از سوریه کافی نیست، از همه منطقه بیرون روند

بازدید نخست وزیراسرائیل از رزمناو آمریکایی دربندر اشدود

نخست وزیر اسرائیل هنگام بازدید از یک رزمناو آمریکایی که در بندر اسرائیلی اشدود لنگر انداخته است، دوباره تاکید کرد که تلاش اسرائیل برای بیرون راندن رژیم ایران از خاک سوریه، همچنان با قاطعیت ادامه خواهد یافت.

بنیامین نتانیاهو گفت که حکومت فتنه گر حاکم بر ایران، نه تنها باید از سوریه اخراج شود، بلکه باید وضعی ایجاد کرد که از دخالت در امور همه کشورهای منطقه دست بردارد.

نتانیاهو در توضیح سخنان خود افزود که رژیم ایران باید از یمن و دیگر نقاطی که در آن ها به عملیات نظامی مشغول است دست بردارد.

او همچنین گفت که دیدار رزمناو آمریکایی “رُس” از اسرائیل، یکی دیگر از نشان های دوستی و همکاری بین ایالات متحده و اسرائیل است.

دولت پرزیدنت ترامپ حمایت قاطع خود را از دولت اسرائیل، در تلاش برای جلوگیری از استقرار دائم حکومت ایران در سوریه بیان داشته است.

اظهارات نخست وزیر اسرائیل دایر بر این که خروج نیروهای سپاه پاسداران از سوریه، کافی نخواهد بود – و رژیم ایران باید از دیگر کشورهای منطقه نیز خارج شود، از جانب تحلیلگران سیاسی، نوعی تقویت قاطعیت سیاسی نتانیاهو تلقی گردید.

ولی برخی مخالفان او اعلام این گونه هدف ها از جانب نتانیاهو را خارج از توانایی های کشور دانستند و گفتند که بهتر آن بود که نخست وزیر هدف هایی را تعیین می کرد که رسیدن به آن ها امکان پذیر بود.

یک امیر نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل که اکنون یکی از رهبران سیاسی حزب رقیب نتانیاهو، حزب کارگر اسرائیل می باشد، امروز (آدینه) در یک مصاحبه رادیویی گفت که بهتر بود اسرائیل به این خواسته بسنده می کرد که نیروهای ایرانی در سوریه، دست کم هشتاد کیلومتر تا مرز اسرائیل فاصله داشته باشند. او گفت که انجام چنین خواسته ای عملی تر از درخواست خروج کامل نیروهای ایرانی از سوریه می باشد.

ولی دولت نتانیاهو، پیشتر این توصیه را مردود دانسته و گفته است که سپاه قدس به کمک موشک هایی که سراسر خاک اسرائیل را در تیررس خود دارد، در هر فاصله ای از مر، باز هم می تواند به اسرائیل آسیب برساند و بنابراین، رژیم ایران نباید بکلی در خاک سوریه حضور نظامی داشته باشد.

در حالی که ایالات متحده قاطعانه از این خواسته اسرائیل حمایت می کند، دولت روسیه و شخص پرزیدنت پوتین نیز خواهان خروج همه نیروهای خارجی از سوریه، در پایان جنگ داخلی در آن کشور هستند. ولی پوتین در حال حاضر لزومی نمی بیند که در مرحله کنونی، به اقدامی در این زمینه دست بزند.

در مورد دیدار رزم ناو آمریکایی از بندر اشدود، گفته شد که در ۱۹ سال اخیر، این نخستین دیدار یک رزمناو آمریکایی از این بندر می باشد.

ناوگان دریایی ایالات متحده در دریای مدیترانه، تقریبا هر سال در سواحل اسرائیل لنگر می اندازد. ولی معمولا، بندر حیفا در شمال اسرائیل مهماندار ملوانان آمریکایی می باشد.

آگاهان می گویند که رزمناو رُس که به بندر اشدود آمده، معمولا در فاصله کمی از سواحل سوریه لنگر می اندازد و فعالیت های جنگی در آن کشور را زیر نظر دارد.

نتانیاهو این گزارش را تائید کرد و گفت که رزمناو آمریکایی بخشی از تلاش گسترده ایالات متحده برای جلوگیری از استقرار عوامل تروریستی در سوریه می باشد و دیدار آن از بندر اشدود نشان دیگری از دوستی و همکاری راهبردی بین ایالات متحده و اسرائیل محسوب می گردد.

نخست وزیر گفت که اسرائیل قاطعانه به پیکار علیه ادامه حضور نظامی ایران در سوریه، و مزدوران تحت فرمان آن، ادامه خواهد داد. اشاره نخست وزیر اسرائیل، از جمله در رابطه به دخالت گسترده حزب الله لبنان در کشتار شهروندان سوریه و حدود ده هزار نفر از جنگجویان شیعه افغانی و عراقی در خدمت رژیم ایران بود. حکومت ایران همچنین به بیش از شصت هزار نفر از شهروندان سوری حقوق ماهیانه می پردازد، تا از ادامه حکومت پرزیدنت بشار اسد دفاع کنند.

نتانیاهو گفت که اطمینان دارد خواست اسرائیل در مورد لزوم جلوگیری از استقرار نیروهای ایران در سوریه، به خوبی درک شده است.

2 دیدگاه‌

  1. درود و برکت خدا بر بنیامین عزیز و گرامی و همسر محترم ایشان و همچنین درود و برکت بر تمام یاران و همراهان اسرائیل . زنده و جاودان ات اسرائیل تا ابد . دست تک به تک ملت یهود را کوچک تا بزرگ می بوسم و دوستتان دارم .

Comments are closed.