نتانیاهو در برابر انتقادهایی دایر بر این که او کوتاه آمده است، گفت که تخلیه “خان الاحمر” حتمی است

تراکتورهای اسرائیلی به خاکبرداری احداث شاهراه ادامه می دهند و گله بیابانگردان نیز به چرا ادامه می دهد

نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که گرچه تخلیه خیمه گاه “خان الاحمر” در کرانه باختری به تعویق افتاده، ولی این، یک فرصت کوتاه است و این خیمه گاه بالاخره تخلیه خواهد شد و دولت اسرائیل تصمیم خود را راکد نخواهد گذاشت.

سخن از مکانی است که چند ده نفر عرب بیابانگرد، حدود پنجاه سال پیش در نقطه ای در فاصله پانزده کیلومتری از شرق اورشلیم برپا کرده اند که اکنون در حاشیه یک شاهراه پرآمد و شد قرار دارد و موجب ایجاد خطر می شود.

اسرائیل برای منصرف شدن از انتقال این بیابانگردان به مکان دیگر، به شدت زیر فشار کشورهای اروپایی قرار گرفته که می گویند کرانه باختری یک ناحیه اشغالی است و انتقال ساکنان، تخلف جنگی محسوب می شود. دیوان عالی بین المللی در لاهه نیز تهدید کرده که ممکن است اسرائیل را به عنوان جنایتکار جنگی مورد پیگرد قرار دهد.

کابینه محدود امنیتی اسرائیل روز گذشته (یکشنبه) پس از چند ساعت بحث و بررسی تصمیم گرفت تخلیه خان الاحمر را به تعویق اندازد تا بتوان از طریق گفتگوهای مسالمت آمیز و جلب موافقت بَدَوی ها این تصمیم را اجرا کرد که از درگیری های بین المللی جلوگیری شود.

مشاور حقوقی دولت نیز این تعویق را مورد توصیه قرار داده بود. ولی انتشار تصمیم کابینه، با ابراز خشم افرادی روبرو شد که خواهان تخلیه هرچه زودتر این مکان هستند.

در پاسخ به این گروه، نتانیاهو امروز (دوشنبه) یک بار دیگر تاکید کرد که تعویق در اجرای تصمیم، فقط برای چند روز است تا به طرفین فرصت داده شود به توافق برسند.

ساکنان خان الاحمر می گویند که حاضر است خانه های حلبی و چادرهای خود را به دویست متر دورتر از جاده منتقل کنند. ولی دولت خواهان انتقال آن ها به یک مکان دیگر است.

خان الاحمر یک خیمه گاه اعراب بیابانگدرد که اسرائیل زیر فشار بین المللی تخلیه آن را به تعویق انداخته است