نتانیاهو در تماس تلفنی با ملک محمد ششم، از تلاش او برای برقراری روابط دوستانه بین مراکش و اسرائیل تشکر کرد

نخست وزیر اسرائیل در یک گفتگوی تلفنی دوستانه با پادشاه مراکش، ضمن سپاسگزاری از او در راه پیشبرد روابط عادی بین دو کشور، از مردم مراکش دعوت کرد آزادانه از اسرائیل دیدن کنند و با ملت و فرهنگ این کشور آشنا شوند تا بتوان پایه های مستحکمی در دوستی بین ملت ها به وجود آورد.

بنیامین نتانیاهو در این گفتگوی تلفنی با ملک محمد ششم پادشاه مراکش به عمل آورد، و نخستین بار بود که رهبران دو کشور با هم گفتگو می کردند، عادی سازی روابط فیمابین را امری مثبت و سازنده در راه پیشبرد صلح در منطقه دانست و خواهان گسترش هرچه بیشتر این روابط و ایجاد همکاری در زمینه های مختلف شد.

مراکش دو هفته پیش رسما اعلام کرد که روابط خود را با اسرائیل عادی می سازد و همکاریهای علنی بین دو کشور آغاز می شود. در دو دهه گذشته یک رشته همکاری های محرمانه بین دو کشور وجود داشته که نسبتا محدود بوده است.

در بیانیه دفتر نخست وزیری اسرائیل، در توصیف این گفتگو که روز گذشته (آدینه) انجام شد، نوشت: سران دو کشور در اکثر موارد با هم توافق دارند. این امر نشان تفاهم گسترده ای است که بین مراکش و اسرائیل برقرار می باشد.

نخست وزیر اسرائیل، از پادشاه مراکش به خاطر استقبال گرمی که از هیات اعزامی اسرائیل به آن کشور به عمل آورد، سپاسگزاری کرد.

این هیئت، برای امضای توافقی های عادی سازی روابط و امضای توافق های همکاری بین دو کشور به رَباط رفته بود و ملک محمد ششم، رئیس هیات اسرائیلی، مئیر بن شبات را به طور خصوصی نیز به حضور پذیرفت و بسیار دوستانه با او سخن گفت. خانواده بن شبات زاده مراکش هستند و خود او نیز زبان محلی را به خوبی صحبت می کند.