نتانیاهو در تماس تلفنی با پوتین، درباره ایران و سوریه و دختر اسرائیلی بازداشتی در مسکو گفتگو کرد

این گفتگوی تلفنی به درخواست نتانیاهو انجام شد که لازم دیده بود سیاست راهبردی اسرائیل در برابر حضور نظامی رژیم ایران در سوریه را یک بار دیگر برای پرزیدنت پوتین بیان کند و تفاهم بیشتری برقرار گردد

شب گذشته (پنجشنبه) در همان حال که انتخابات درون حزبی لیکود ادامه داشت، رسانه های روسی در مسکو نوشتند که بنیامین نتانیاهو گفتگوی تلفنی مفصلی با پرزیدنت پوتین داشته که در آن به صورت مشروح درباره ایران و سوریه گفتگو شده است. محافل خبری اسرائیل نیز گفتند که نخست وزیر در گفتگو با رهبر روسیه، در ضمن از او خواسته است که یک دختر جوان اسرائیلی از زندان روسیه آزاد شود و بتواند به کشور خود باز گردد.

این گفتگوی تلفنی به درخواست نتانیاهو انجام شد که لازم دیده بود سیاست راهبردی اسرائیل در برابر حضور نظامی رژیم ایران در سوریه را یک بار دیگر برای پرزیدنت پوتین بیان کند و تفاهم بیشتری برقرار گردد. رئیس جمهوری روسیه چهار هفته دیگر به اسرائیل می اید تا در آئین بین المللی یادروز قربانیان هولوکاست در اورشلیم شرکت کند. قرار است حدود چهل تن از رهبران جهان و یا نمایندگان ارشد آن ها در این آئین حضور یابند و پرزیدنت پوتین والاترین مهمان تلقی می شود، زیرا در جنگ جهانی دوم، ارتش سرخ با تحمل میلیون ها نفر قربانی، از عاملان اصلی پیروزی بر ارتش آلمان نازی بود.

با توجه به این امر، اسرائیل بسیار مواظب بوده که در سوریه به اقداماتی دست نزند که باعث ناخرسندی رهبر روسیه شود. در روزهای اخیر از دو حمله نظامی جدید به نیروهای وابسته به رژیم ایران خبر رسیده که به اسرائیل نسبت داده شده است.

درباره محتوای گفتگوی شب گذشته بین رهبران دو کشور خبری منتشر نشده است. ولی منابع آگاه خبری گفتند که نتانیاهو از جمله تقاضا کرده است که دختر جوان اسرائیلی به نام نعما یساخار از زندان روسیه آزاد شود. این دختر به جرم در اختیار داشتن ۹ گرم حشیش، هنگامی که به صورت ترانزیت، در راه هند به اسرائیل در فرودگاه مسکو توقف داشت، به هفت سال و نیم زندان محکوم گردیده که همگان آن را یک مجازات ظالمانه و حتی غیرقانونی می دانند و بر این باورند که روسیه می خواسته اسرائیل را از استرداد یک تبهکار سایبری روسیه به ایالات متحده باز دارد.

همزمان اعلام شد که شمار فزاینده ای از شهروندان روسی با ورود به فرودگاه بین المللی اسرائیل، تقاضای پناهندگی می کنند و شمار آن ها رو به افزایش است. هفته پیش گفته شده بود که در فرودگاه مسکو، با دو گروه از بازرگانان اسرائیلی بدرفتاری شده و حتی به یک گروه اجازه ورود داده نشده و ممکن است علت آن، رسیدگی مقامات اسرائیلی به تقاضای پناهندگی شهروندان روسیه بوده است.

یک دیدگاه

  1. پناهندگی روس ها به کشور دموکراتیک اسرئیل باعث افتخارمردم و کشور اسرائیل است که مایه مباحات و سرافراضی است که یک کشور همچون اسرائیل در خاورمیانه پناهگاه و خانه امنی برای مردم روسیه باشد و این مایه سرافکندگی برای جمهوری اسلامی و خامنه ای است که نهایت کوشش اش را میکند که طوق نوکری روس هارا بگردن آویزد.این هم از دشمنی بی جهت داعشی های شیعه با اسرائیل؛شرم بر آنان.«قابل توجه مراجع تقلید خاموش و خفته شیعه و تسلیم طلبان(وام گرفته از آقای قدیانی همیشه زندانی) و ساندیس خوران و سایبری های مقام حضیض ولایت».

Comments are closed.