نتانیاهو در جلسه امروز دادگاه گفت که کیفرخواست را مطالعه کرده، ولی همه اتهامات را نادرست می داند

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو و سه تن دیگر از افرادی که به تخلف از مقررات اجتماعی متهم هستند و گفته شده که بابت گرفتن امتیازاتی از نتانیاهو، برخی خواسته های آنان را در امور رسانه ای عملی ساخته اند، امروز (دوشنبه) در جلسه دادگاه حاضر شدند و اتهامات وارده را نادرست خواندند.

نتانیاهو بلافاصله پس از آن که در پاسخ به قضات گفت که اتهامات وارده را نمی پذیرد و آن ها را انکار می کند، تالار دادگاه را ترک گفت و از افرادی که برای ابراز پشتیبانی نسبت به وی به اطراف دادگاه آمده بودند سپاسگزاری کرد و به دفتر نخست وزیری بازگشت.

در همان هنگام، صدها نفر هم در نزدیکی اقامتگاه رسمی نخست وزیر در اورشلیم گرد آمده و همچنان در حمایت از برکناری او از نخست وزیری، شعار می دادند.

نتانیاهو در مورد دو پرونده متهم است که حاضر به دادن امتیازاتی به صاحبان دو رسانه شده که از انتشار مطالب افترا آمیز علیه او و خانواده اش خودداری ورزند. دادستان کل می گوید که دادن این امتیازات “سوء استفاده از قدرت” و یا از نظر حقوقی، “اعتماد شکنی” تلقی می شود و تخلف از موازین درستکاری تلقی می شود و باید مجازات شود.

ولی در یک مورد، اتهام بنیامین نتانیاهو، دریافت رشوه می باشد که در قوانین اسرائیل یک تخلف بزرگ، به ویژه در مورد صاحبان قدرت محسوب می شود.

نتانیاهو و طرفدارانش، این کیفرخواست را یک اقدام غرض آلود سیاسی تلقی می کنند و خواهان باطل کردن موارد اتهامی از جانب دادگاه هستند.

نخست وزیر، دادستان کل او یخی مندل بلیت را که مشاور ارشد حقوقی کشور نیز محسوب می شود و توسط خود نتانیاهو به این سمت گزیده شده، متهم می سازد که از روی غرض ورزی علیه او کیفرخواست صادر کرده و این در حالی است که دیگران، مندل بلیت را فردی پاک و به دور از گرایش های سیاسی می دانند که حفظ موازین اجتماعی و دوری از فساد مالی را یک امر مهم برای کشور می داند.

این واقعیت که در اوج شیوع ویروس کورونا، نخست وزیر اسرائیل که بالاترین منبع قدرت حکومتی است، در دادگاه حاضر می شود، و اتهامات وارده را انکار می کند، در رسانه های همگانی بین المللی بازتاب بسیار گسترده ای داشت و ده ها فیلمبردار و گروه خبری در دادگاه حاضر شده بودند.

در نشست امروز، پس از آن که نخست وزیر اتهامات مطرح شده را انکار کرد و تالار دادگاه را ترک گفت، وکلای مدافع او متهمان دیگر، به بحث ادامه دادند و خطاب به قضات، پرونده را بی اساس دانسته و خواهان باطل کردن و یا تغییر آن شدند.

آن ها همچنین ادعا کردند که پرونده ناقص است و دادستانی، همه مدارک و شواهدی را که در اختیار دارد، به آن ها نداده و از این رو آن ها نمی توانند به دفاع موثر از متهمان بپردازند. تصور می رود که قضات به این خواسته ها پاسخ رد بدهند و محاکمه بر اساس اتهام نامه کنونی ادامه یابد.

آنچه اکنون از نظر فنی اهمیت دارد، آن است که قضات چند روز در هفته را به این محکمه اختصاص دهند. ارزیابی آن است که محاکمه ممکن است دو تا سه سال دیگر به درازا بیانجامد و این در حالی که، چهارمین دور انتخابات زودهنگام، دو ماه دیگر برگزار می شود.

آقای منشه امیر در مصاحبه امروز با بی بی سی گفت که جریان محاکمه، بر میزان قدرت و محبوبیت نتانیاهو در افکار عمومی تاثیر اندکی خواهد داشت. ولی تفرقه و تشتتی که در صحنه احزاب سیاسی اسرائیل رخ داده، از قدرت نتانیاهو می کاهد و کار برپایی دولت آینده را پس از برگزاری انتخابات، دشوارتر می سازد.

رهبر حزب آبی و سفید، بنی گانتس که علاوه بر وزارت دفاع، پست وزارت دادگستری را نیز به طور موقت به دست دارد، در پیامی نوشت: «روزی که نخست وزیر کشور مورد محاکمه قرار می گیرد، روزی غمناک است، ولی روز شادمانی و افتخار نیز می تواند باشد، زیرا اسرائیل ثابت کرده که همگان در برابر قانون مساوی هستند و عدالتخانه اسرائیل از استقلال کامل برخوردار می باشد، که برخی، قصد آسیب رسانی به آن را دارند