نتانیاهو در جلسه امروز هیات دولت: «نخواهیم گذاشت رژیم ایران بمب اتمی بسازد و در سوریه مستقر شود»

نخست وزیر اسرائیل ار آغاز جلسه هفتگی امروز هیات دولت (یکشنبه) به گزارش سازمان ملل در مورد فعالیت های اتمی رژیم ایران اشاره کرد و حکومت ایران را متهم ساخت که به فعالیت های آشکار و پنهان در امور اتمی همچنان ادامه می دهد و هنگام آن است که جامعه بین المللی برای متوقف ساختن این خطر بزرگ امنیتی به اقدامات جدی تری دست بزند.

بنیامین نتانیاهو در این سخنان یادآور شد که آژانس بین المللی انرژی اتم در گزارشی فاش ساخت که رژیم ایران از دسترسی بازرسان آژانس به چند سایت مخفی رژیم در ایران جلوگیری می کند. به گفته مقامات اسرائیلی، رژیم در این سایت ها به فعالیت مخفی اتمی و نظامی ادامه می دهد ولی حاضر نیست به بازرسان سازمان امکان دهد از آن جا دیدن کنند.

یکی از سایت هایی که نتانیاهو یک سال و نیم پیش در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل وجود آن را افشا کرد، در تورقوز آباد در حومه جنوبی تهران قرار دارد که رژیم ایران پس از ماه های متمادی سرکشی، بالاخره به بازرسان آژانس اجازه بازدید داد و در آن جا آثاری از فعالیت رادیواکتیو به دست آمد. رژیم ایران تا کنون به پرسش های آژانس درباره ماهیت فعالیت هایی که در آنجا انجام می شده توضیحی نداده است.

حکومت همچنان از اعطای اجازه بازرسی به ماموران آژانس در مورد سه مکان مشکوک دیگر نیز خودداری می ورزد. نخست وزیر اسرائیل گفت که چنین وضعی غیرقابل تحمل است و جامعه جهانی باید به اقدامات لازم درباره آن دست بزند.

نتانیاهو در جلسه امروز هیات دولت در اورشلیم گفت که رژیم ایران به طور پیوسته و برنامه ریزی شده، تعهدات خود را در چارچوب تعهدات منع تولید بمب هسته ای زیر پا میگذارد و جامعه بین المللی نباید در برابر چنین رفتاری ساکت بماند.

حکومت ایران تایید کرده که بر میزان اورانیوم غنی شده خود، به مقدار زیاد افزوده و همچنین اورانیوم را با غلظتی بالاتر از آن چه که تعهد کرده بود غنی کرده است.

رژیم ایران ادعا می کند که همه این اقدامات واکنشی نسبت به خروج ایالات متحده از برجام و همچنین عدم تلاش کشورهای اروپایی برای دور زدن تحریم های اقتصادی آمریکا انجام می گیرد.

این تحریم ها رژیم ایران را در آستانه ورشکستگی قرار داده و ایالات متحده گفته است که تا هنگام بازگشت رژیم ایران به دور میز مذاکره به هدف رسیدن به توافق بهتری، ادامه خواهد یافت.

با آن که علی خامنه ای بارها گفته است که با آمریکا مذاکره نخواهد کرد، پیام توییتری اخیر ظریف به نوعی نرمش حکومت در راستای تماس با ایالات متحده تعبیر شده است.

نتانیاهو در پایان سخنان کوتاه امروز خود گفت: «یک بار دیگر تاکید می کنم که اسرائیل اجازه نخواهد داد رژیم ایران به بمب هسته ای دسترسی یابد و یا نیروهای نظامیش در نزدیکی مرزهای اسرائیل مستقر گردند».

اشاره اخیر نتانیاهو به تلاش سپاه قدس برای برپا ساختن قرارگاه های نظامی در سوریه به هدف استقرار دائم در آن کشور است.

اسرائیل تایید کرده که این مراکز نظامی رژیم ایران در سوریه را بارها مورد حمله قرار داده است.