نتانیاهو در دیدار با پوتین: اسرائیل در برابر فتنه گری رژیم ایران قاطعانه عمل خواهد کرد

نخست وزیر اسرائیل در دیدار با رئیس جمهوری روسیه گفت که «اگر اسرائیل ناچار به رویارویی جنگی در لبنان باشد، لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد». بنیامین نتانیاهو که شب گذشته (دوشنبه) در پایان دیدار چند ساعته از مسکو، به اورشلیم بازگشت، نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع نظامی در لبنان اعلام خطر کرد. کارشناسان اسرائیلی نیز می‌گویند که احتمال درگیری جنگی در لبنان، در دو تا سه سال دیگر بسیار بالاست. ولی وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید: سومین دور جنگ با لبنان، آخرین چیزی است که اسرائیل به آن نیاز دارد.

دیدار کوتاه روز گذشته (دوشنبه) بین پوتین و نتانیاهو در مسکو، بسیار گرم و دوستانه توصیف گردید. ولی درباره اظهارات رئیس جمهوری روسیه در واکنش به گفته‌های نخست وزیر اسرائیل هیچ خبری انتشار نیافت.

نتانیاهو دوباره به مسکو رفته بود تا یک بار دیگر به او بگوید که اسرائیل حضور نظامی همیشگی رژیم ایران در سوریه را تحمل نخواهد کرد. ولی معلوم می‌شود که یکی از مهمترین مطالبی که نتانیاهو عنوان کرد، فعالیت های جنگ طلبانه رژیم ایران در لبنان بود.

به گفته محافل نزدیک به دفتر نخست وزیری، نتانیاهو از جمله به پوتین گفت که تصمیم رژیم ایران برای برپایی کارخانه تولید موشک‌های “نقطه‌زن” در لبنان، یک امر وخیم است که امنیت اسرائیل را به طور جدی به خطر می‌اندازد و اسرائیل برای جلوگیری از اجرای این نقشه آماده است به هر اقدام لازم دست بزند، و تردیدی به خود راه نخواهد داد.

آگاهان نظامی می‌گویند که حزب‌الله اگر به موشک‌های دقیق و نقطه زن مجهز گردد، همه مراکز حیاتی اسرائیل در خطر خواهد بود.

حسن نصرالله سرکرده حزب‌الله لبنان بارها تهدید کرده که در جنگ آینده، تاسیسات پالایشگاه نفت اسرائیل در شهر حیفا و همچنان انبار بزرگ آمونیاک را در آنجا هدف قرار خواهد داد که در صورت انفجار، ممکن است جان نیم میلیون نفر انسان را به خطر اندازد و موجب مرگ بسیاری از آنان شود.

حزب الله همچنین بارها تهدید کرده که ممکن است کوره اتمی اسرائیل در جنوب کشور را هدف موشک‌های نقطه‌زن قرار دهد.

به گفته محافل آگاه، نتانیاهو در دیدار با پوتین، به ویژه در مورد جلوگیری از حضور دائم حکومت ایران در سوریه هشدار داد و در این مورد نیز گفت که اسرائیل قاطعانه از امنیت خود و منافع حیاتی خویش دفاع خواهد کرد.

نتانیاهو، خود در یک گفتگوی تلفنی با خبرنگاران اسرائیلی گفت: «در دیدار با اقای پوتین همه خطرات احتمالی و شیوه رویارویی با آن مطرح و بررسی گردید».

آگاهان می‌گویند که نخست وزیر اسرائیل در دیدار با پرزیدنت پوتین، علاوه بر مسائل امنیتی مربوط به حضور نظامی ایران در سوریه و برنامه رژیم برای برپایی یک کارخانه تولید موشک های بسیار دقیق، از دولت روسیه خواسته است که با اصلاح توافق اتمی موسوم به برجام نیز موافقت کند و با ایالات متحده در این زمینه همکاری نماید.

نتانیاهو در یک ماه اخیر تلاش بسیار کرده تا کشورهای ۵+۱ را متقاعد سازد که برجام یا باید اصلاح شود و یا آن که باطل گردد. او دراین باره با رهبران آلمان و فرانسه نیز جداگانه صحبت کرده است.

نتانیاهو به خبرنگاران گفت که در دیدار با پوتین، موضوع تلاش رژیم ایران برای برپایی پایگاه‌های نظامی دائمی در سوریه گفتگو کرده و خطرات آن را برای امنیت اسرائیل برشمرده و گفته است که این از جمله مسائلی است که اسرائیل با آن کنار نخواهد آمد. او گفت: بسیاری از کشورها این نگرانی اسرائیل را درک می کنند.

به گفته نخست وزیر، مذاکرات او با پوتین بسیار “واقعی، صادقانه، بی‌پرده و عمیق” بوده و در محیط بسیار دوستانه‌ای برگزار شده و برخوردی بین منافع متفاوت تلقی می‌شود.

در جریان سفر چند ساعته نتانیاهو و پوتین، پیش از اجرای گفتگوهای سیاسی، آنها در کنار یکدیگر از موزه فرهنگ و تاریخ یهودیان در مسکو که برای نشان دادن جنایات نازی‌ها در جریان هولوکاست برپا شده، دیدن کردند و پوتین نسبت به دانستن جزئیات هولوکاست و وضع یهودیان در جنگ جهانی دوم کنجکاوی نشان داد.

 

4 دیدگاه‌

  1. بیا همینه ارثه حضرت اسحاقو عرب میخاد بالا بکشه و اونم چی تو قرآن یکی از دلیلهایی که آدمها از خودشون خیر نمیبینن بالا کشیدن ارثه من باید جورشو پس بدم بیامم تو خیابون سرب داغ باید بخورم.نمیدونم چه گناهی به در گاه الهی کردم که اینجور باید تاوان پس بدم ولی بازم خدا را شکر.خدا میگه و ارث را تمام و کما میخان همشو خودشون بخورن حالا اصلا حضرت ابراهیم ۱۳ تا بچه داشته همون یک سیزدهمم به اسراییل نمیتونن ببینن

  2. تازه اونم زمینا را فروخته همونم که مالکیت شخصی داشته فروخته این ۴ تا خونه خرابه را هم تو کرانه باختری نگه داشتن تا به قیمت گزاف بفروشن ولی این پولا خوردن نداره

  3. بنیاد پیکار با یهود ستیزی یاران و دوستداران با وفا و ثابت یهودیان و سپاه قدس در ایران طبق روال همیشه قصد دارند که ایرانی ها را از جمله مجاهدین خلق و سایر گروه های اسلامی را اعدام و ترور کنند تا از دول اسلامی و عربی انتقام بگیرند البته سپاه قدس با یهودیان در ایران و دولت اسرائیل به اجبار همکاری می کند

Comments are closed.