نتانیاهو در دیدار هفته آینده با ترامپ، خواهان اجرای سیاست فعالانه تر علیه رژیم ایران در سوریه می شود

رهبران اسرائیل و ایالات متحده در آخرین دیدار در واشنگتن

محافل آگاه سیاسی در اورشلیم می گویند که رئیس جمهوری ایالات متحده و نخست وزیر اسرائیل هفته آینده در حاشیه همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل دیدار و گفتگو خواهد کرد و موضوع مهار کردن زیاده روی های رژیم ایران، یکی از مهمترین مطالب مورد گفتگو خواهد بود.

به گفته منابع خبری، بنیامین نتانیاهو در دیدار با پرزیدنت ترامپ، ارزیابی های سازمان های اطلاعاتی کشور را درباره میزان تاثیر مرحله دوم تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران، به او ارائه خواهد کرد و راهکارهای بیشتر را برای مهار کردن رژیم و پایان بخشیدن به فته گری های آن در منطقه ارائه خواهد کرد.

به گفته آگاهان، طرح صلح ایالات متحده برای پیشبرد آشتی بین اسرائیل و فلسطینیان نیز از جمله مهمترین موضوع های مورد بحث خواهد بود.

آگاهان گفتند که پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری مصر نیز دیدار خواهد داشت و با سران چندین کشور دیگر و از جمله فرانسه نیز ملاقات خواهد کرد.

به گفته منابع خبری، احتمال دارد که نتانیاهو از پرزیدنت ترامپ بخواهد که ایالات متحده حضور گسترده تری در رسیدگی به بحران سوریه و مهار کردن رژیم ایران در آن کشور داشته باشد. نتانیاهو یادآور خواهد شد که جلوگیری از استقرار نظامی ایران در سوریه، یکی از هدف های مهم ایالات متحده هنگام اعلام خروج از برجام بوده و نباید پرداختن به آن متوقف گردد و یا کند شود.

تحلیلگران اسرائیلی ارزیابی کرده اند که اجرای مرحله دوم تحریم های آمریکایی علیه رژیم ایران، ممکن است در نهایت امر موجب سقوط رژیم گردد. آن ها می گویند با کاهش چشمگیر فروش نفت ایران، منابع مالی حکومت به طور جدی آسیب خواهد دید و هنگامی که بازگشت دلار به ایران متوقف شود، و یا به طور جدی کاهش یابد، اقتصاد رژیم که در مراحل ورشکستگی قرار دارد، بکلی از هم خواهد پاشید و مردم ایران به خیابان ها خواهند آمد و خواستار براندازی حکومت خواهند شد.

دیدار هفته آینده بین پرزیدنت ترامپ و نتانیاهو نخستین ملاقات آن ها از هنگامی خواهد بود که ایالات متحده رسما خروج خود را از برجام اعلام کرده است. آگاهان می گویند که این دیدار از لحاظ شدت بخشیدن به مبارزه با حکومت ایران و همچنین شتاب دادن به روند صلح اسرائیلی – فلسطینی تاثیرگذار خواهد بود.

آگاهان یادآوری می کنند که یک روز پس از دیدار نخست وزیر اسرائیل با رئیس جمهوری ایالات متحده، پرزیدنت ترامپ ریاست نشست شورای امنیت را به عهده خواهد داشت. ایالات متحده خواسته است که این نشست به بحث درباره تجاوزگری های رژیم ایران اختصاص یابد و این در حالی که برخی کشورهای دیگر خواستار بحث درباره اسرائیل هستند تا آن نشست را یکبار دیگر به صحنه حملات مغرضانه علیه اسرائیل مبدل سازند.

ریاست نوبتی شورای امنیت این ماه در اختیار ایالات متحده است و از این رو پرزیدنت ترامپ می تواند ریاست آن جلسه را به جای خانم نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل به دست بگیرد.