نتانیاهو در سخنرانی خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل: همه فتنه گری ها در خاورمیانه، در رژیم ایران ریشه دارد

بخش مهمی از سخنان نخست وزیر اسرائیل خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل، مانند سال های پیش به فتنه گری های رژیم ایران در منطقه، و به ویژه فعالیت های اتمی و موشکی آن اختصاص داشت. نتانیاهو تاکید کرد که رژیم ایران هرگز از قصد خود برای ساخت بمب هسته ای روی نگردانده و اکنون نیز با حیله گری می کوشد اورانیوم غنی شده کافی، برای ساخت دست کم دو بمب در اختیار داشته باشد.

بنیامین نتانیاهو عملا گفت که اگر کسی در پی یافتن ریشه ها و علل بحران مداوم در خاورمیانه است، او باید سر مار را در حکومت اسلامی ایران جستجو کند. نتانیاهو گفت که “رژیم ایران همیشه سرچشمه خشونت و بحران در عراق و یمن و لبنان و کشورهای دیگر بوده و هست. او گفت: اروپائیان باید از این خطر آگاه باشند و با ادامه تحریم های تسلیحاتی که ایالات متحده آن را هدایت می کند، همکاری داشته باشند.

نتانیاهو از تلاش های پرزیدنت ترامپ در پیشبرد مناسبات دوستانه بین اسرائیل و امیرنشین ها سپاسگزاری کرد و اقدام پرزیدنت ترامپ را در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان، و انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم به گرمی سپاسگزاری کرد.

نخست وزیر اسرائیل اعلام دوستی بین اسرائیل با امارات و بحرین را سرآغازی نیک لقب داد و گفت که به زودی خبرهای خوش دیگری در این زمینه انتشار خواهد یافت.

نتانیاهو گفت که این روند نیکو، به احتمال برقراری صلح با فلسطینیان آسیبی نخواهد رساند، ولی رهبران آن ها به لجاجت ادامه می دهند و امکان ادامه مذاکرات صلح همچنان در بن بست قرار دارد.

نخست وزیر اسرائیل یادآوری کرد که او از روز اول گفته بود که برجام یک توافق بد است و نه تنها از اتمی شدن رژیم ایران جلوگیری نخواهد کرد، بلکه پوششی برای پنهان کردن این فعالیت ها خواهد شد.

او گفت که سالیان دراز در مبارزه با توافق بدی که برجام نام گرفته، تنها سیاستمدار صحنه بین المللی بود و حتی به کنگره آمریکا رفت و علیه آن سخن گفت. ولی پرزیدنت ترامپ نیز نسبت به این معایب هشیار بود و خروج ایالات متحده از برجام را رقم زد.

او یادآوری کرد که سخت با پرزیدنت اوباما اختلاف داشت و به کنگره آمریکا رفت و آن نواقص را برشمرد و پرزیدنت ترامپ کوتاه مدتی پس از آن که به ریاست جمهوری رسید، از برجام خارج شد. ولی اروپائیان همچنان به او چسبیده اند و از همکاری با ایالات متحده دوری می جویند. او از این تیزبینی و رفتار درست پرزیدنت ترامپ سپاسگزاری کرد.

نتانیاهو با استناد به اسناد اتمی ایران که به دست اسرائیل افتاده است گفت: «هیچ تردیدی وجود ندارد که رژیم ایران در پی ساخت بمب هسته ای است». او ابراز تاسف کرد از این که کشورهای اروپایی هنوز خود را نسبت به برجام پایبند می دانند – و این در حالی که رژیم ایران با نقض بخش اعظم تعهدات خود در برجام، عملا از آن خارج شده است.

نخست وزیر گفت که نه تنها اسرائیل خواهان مهار کردن رژیم یاران و ادامه فشار حداکثری می باشد، بلکه کشورهای عرب در حوزه خلیج فارس نیز یک صدا همین امر را می طلبند.