نتانیاهو در سخنرانی پارلمانی هنگام معرفی کابینه جدید: مبارزه با حضور نظامی ایران در سوریه و اتم و موشک ادامه خواهد داد

پانزده ماه پس از استعفای ناگهانی دولت اسرائیل و انجام سه دوره انتخابات زودهنگام، دولت جدید اسرائیل امروز بالاخره در پارلمان معرفی شد و مراسم ادای تحلیف وزیران آغاز گردید.

نتانیاهو در سخنان خود، هنگام معرفی دولت جدید، از جمله گفت که اسرائیل همچنان قاطعانه به مبارزه با حضور نظامی رژیم ایران در سوریه، و برنامه های اتمی و موشکی آن ادامه خواهد داد

در نشست امروز پارلمان، مقام رئیس جمهوری و شماری از میهمانان برجسته  حضور داشتند و با سخنرانی بنیامین نتانیاهو آغاز شد.

نخست وزیر در ابتدای سخنانش یادآور شد که کار برپایی دولت جدید بسیار دشوار بوده، ولی اگر به نتیجه نمی رسید و اسرائیل ناچار می شد به دور چهارم انتخابات وارد شود، دست کم دو میلیارد شکل (معادل پانصد میلیون دلار و بیشتر) هزینه داشت.

نتانیاهو همچنین گفت که در شرایط کنونی که اسرائیل با فاجعه کورونا روبروست، کشانده شدن به این وضع و هزینه کلان آن، با مصالح و منافع کشور مغایرت داشت و می بایست از انتخابات دوباره جلوگیری شود.

نتانیاهو گفت که خطر کورونا هنوز برطرف نشده و با آن که اسرائیل بهترین شیوه ها را برای رویارویی با کورونا در پیش گرفته، ولی این خطر هنوز وجود دارد که کورونا باز گردد.

او گفت که یکی از رسالت های فوری دولت آینده، برپایی ستادی است که رسیدگی به همه امور مبارزه با کورونا و جنبه های مالی و اقتصادی آن را نیز در دست خود متمرکز سازد.

نتانیاهو همچنین گفت که در زمینه منطقه ای و جهانی نیز با امور بسیار حساس و حیاتی روبرو می باشد که از اولویت های دولت آینده خواهد بود و ولی وارد جزئیات این سیاست نشد، ولی تاکید کرد که اسرائیل در امور امنیتی همچنان به تلاش برای سرکوب ترور ادامه خواهد داد. نخست وزیر گفت که حتی در اوج بحران کورونا، مبارزه با ترور حتی یک لحظه متوقف نشد.

نتانیاهو با قاطعیت گفت که دولت آینده، مبارزه با حضور نظامی رژیم ایران در سوریه را با قاطعیت دنبال خواهد کرد و همچنین به تلاش گسترده برای جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران و ادامه برنامه های موشکی آن ادامه خواهد داد. او گفت: این هدف ها همیشه یکی از پایه های مهم سیاست دفاعی و امنیتی اسرائیل بوده و با جدیت بسیار همچنان ادامه خواهد یافت.

او سخنان پدر بسیار سالخورده خویش را که استاد دانشگاه بوده یادآور شد که همیشه گفته بود که باید با تمام توان، با خطرات آتمی شدن رژیم ایران مخالفت ورزید و آن را خنثی کرد. او گفت که توصیه پدرش را با هزم راسخ همچنان ادامه می دهد.

هنگام سخنرانی نتانیاهو، نشست پارلمان بسیار متشنج بود و چند نماینده، به ویژه از جبهه احزاب عربی کوشیدند با فریادهای بلند، ادامه سخنان نتانیاهو را مختل سازند.

هنگام انتشار این خبر، سخنرانی دیگر نمایندگان مجلس ادامه دارد که در پایان آن، وزیران از پارلمان رای اعتماد خواهند گرفت و پس از ادای سوگند وفاداری، رسما کار خود را آغاز خواهند کرد.

بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید، در مقام نخست وزیر جایگزین در دولت آینده و همچنین وزیر دفاع، دومین سخنران نشست پارلمانی بود که بخش عمده سخنانی خود را به این موضوع اختصاص داد که در شرایط حساس کنونی در اسرائیل و منطقه، برپایی دولت ائتلافی مهمترین ضرورت بود و او با آگاهی از این امر وارد ائتلاف گردید. او گفت که همه اقشار ملت اسرائیل انتظار داشتند که بحران سیاسی پایان گیرد و دولتی برپا گردد که بتواند با چالش های پیش رو دست و پنجه نرم کند.

تصویر لپید رهبر حزب یش عاتید که سخنران بعدی بود، و رئیس فراکسیون های احزاب مخالف این کابینه می باشد، در سخنرانی شدیداللحن، نتانیاهو و گانتس را “رقیبان سرسخت پیشین و دوستان مصلحتی امروز” نامید و ارزیابی کرد که چنین دولتی دوام نخواهد آورد و قادر نخواهد بود مشکلات واقعی کشور اسرائیل را حل کند.