نتانیاهو در سفر به اردن، کوشید ملک عبدالله را علیه رژیم ایران به یاری بگیرد

 

دیدار غیرمنتظره ای که بین نخست وزیر اسرائیل و پادشاه اردن به عمل آمد، در رسانه های جهانی بازتاب گسترده ای داشت، زیرا در شرائط حساس کنونی در منطقه، مسائل بسیار زیادی وجود دارد که همآهنگی و همکاری بین دو کشور را ایجاب می کند. آگاهان در اورشلیم می گویند که یکی از این مسائل، رویارویی با حضور سپاه پاسداران و مزدوران شیعه وابسته به ایران در جنوب سوریه است .

کاخ سلطنتی عَمّان و دفتر نخست وزیری در اورشلیم اعلام کردند که دیدار بین رهبران دو کشور، روز گذشته و در پایتخت اردن برگزار شده است.

روابط اردن و اسرائیل در سال های اخیر با تنش همراه بوده و آگاهان می گویند که درچهار سال اخیر این اولین دیدار علنی بین ملک عبدالله دوم و نخست وزیر اسرائیل است.

منابع خبری گفتند که یک گروه بزرگ از مشاوران در همه زمینه ها، نتانیاهو را در این سفر چند ساعته همراهی می کرد. رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) و همچنین کارشناسان امنیتی و سیاسی از جانب اسرائیل در این دیدار حضور داشتند. ملک عبدالله دوم نیز مشاوران نزدیک خود در امور مختلف را به این دیدار فرا خوانده بود.

در بیانیه دفتر نخست وزیری اسرائیل گفته شده که نتانیاهو خطاب به پادشاه اردن تاکید کرد که از دیدگاه دولت اسرائیل، دولت اردن همچنان متولی و کلید دار مسجد الاقصی محسوب می شود و اسرائیل قصد ندارد در این مکان مقدس مسلمانان جهان تغییری ایجادکند.

دولت اردن در سال های اخیر با بحران اقتصادی شدید روبرو بوده و کشورهای غربی قول داده اند که وام بزرگی به اردن اعطا کنند. مشاوران اقتصادی نخست وزیر اسرائیل نیز در ابن باره با پادشاه اردن گفتگو کردند.

آگاهان امور می گویند که نتانیاهو و ملک عبدالله در این دیدار به تفصیل درباره زیاده خواهی های رژیم ایران در منطقه گفتگو کرده اند. برای نخست وزیر اسرائیل بسیار مهم است که اردن را در پیکار خود علیه ادامه حضور سپاه قدس در سوریه سهیم سازد. نتانیاهو در هفته های اخیر در این باره با سران کشورهای اروپایی و مقامات ایالات متحده نیز گفتگو کرده است.

موضوع مهم دیگری که بنا به ارزیابی آگاهان، در گفتگوها مطرح شد، روند صلح اسرائیلی – فلسطنینی، در آستانه دیدار فرستادگان ارشد آمریکایی بود.

جارد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ و حقوقدان جیسون گرین بلات قرار است در هفته های آینده به اسرائیل سفر کنند تا طرح صلح پیشنهادی پرزیدنت ترامپ را به رهبران اسرائیل و حکومت خودگردان فلسطینی ارائه کنند.

2 دیدگاه‌

Comments are closed.