نتانیاهو در همایش داوس با رهبران اروپایی گفتگو کرد و امشب با ترامپ دیدار دارد

نخست وزیر اسرائیل، در دیدار و گفتگو با سران شماری از کشورهای بزرگ جهان، خواستار ایجاد تغییرات اساسی در قرارداد اتمی موسوم به برجام شد و همچنین خواستار گردید که جامعه بین المللی برای متوقف ساختن فعالیت های استعماری رژیم ایران که می خواهد  کشورهای همسایه را زیر سلطه خود بگیرد و از نابودی اسرائیل سخن می گوید، ببه اقدامات جدی دست بزند.

پرزیدنت ترامپ در ساعات پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) وارد داوُس شد و قرار است تا ساعاتی دیگر با نتانیاهو دیدار داشته باشد. رئیس جمهوری ایالات متحده فردا در همایش اقتصادی بین المللی سخنرانی خواهد کرد.

نتانیاهو که دیروز (چهارشنبه) وارد داوُس شد، با رهبران چندین کشور جهان و از جمله پرزیدنت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، خانم آنگلا مِرکل صدراعظم آلمان دیدار کرد و با آنان به تبادل نظر پرداخت.

نخست وزیر اسرائیل نخستین رهبر جهان بود که از چند سال پیش نسبت به خطرات اتمی حکومت ایران هشدار داد و در دو سال گذشته نیز بارها تاکید کرده که توافق اتمی برجام، حکومت ایران را از فتنه گری باز نمی دارد و مفاد آن نمی تواند جلوی اتمی شدن حکومت ایران را بگیرد و باید تغییر یابد و یا اصلاح شود.

اسرائیل در ارائه این دیدگاه، با پرزیدنت ترامپ همخوانی کامل دارد.

نتانیاهو در دیدار با رئیس جمهوری فرانسه، به وی گفت که همگامی و همکاری بین دو کشور می تواند در تقویت امنیت آن ها و امنیت جهان سودمند باشد.

نخست وزیر به تشریح دخالت های نظامی و تروریستی حکومت اسلامی ایران در کشورهای منطقه پرداخت و از شعارهای رژیم برای انهدام اسرائیل سخن گفت و خواهان پایان بخشیدن به آن شد.

نتانیاهو به حضور سپاه پاسداران ایران در سوریه پرداخت و توضیح داد که ادامه این وضع جه خطرات گسترده ای می تواند برای اسرائیل و دیگر کشورها به همراه داشته باشد.

نخست وزیر گفت: برجام را نمی توان به صورت کنونی آن باقی گذاشت، زیرا در چنین صورتی، حکومت ایران در ظرف چند سال خواهد توانست به زرادخانه اتمی دست یابد و منطقه و دنیا را مورد تهدید قرار دهد.

نتانیاهو تاکید کرد که اسرائیل مصمم است از اتمی شدن حکومت ایران جلوگیری کند و از این رو باید جامعه جهانی بسیج شود و کاستی های برجام را مورد اصلاح و تغییر قرار  دهد.

نخست وزیر اسرائیل در دیدار با خانم آنگِلا مِرکل صدر اعظم آلمان نیز همین دیدگاه ها را تکرار کرد و خواستار اقدام قاطع اتحادیه اروپا برای ایجاد تغییرات و اصلاحات در برجام شد.

فرانسه و آلمان دو کشور مهم در چارچوب گروه ۵+۱ میباشند که ایالات متحده و بریتانیا و روسیه را نیز شامل می شود.

در پایان دیدار با صدراعظم آلمان، نتانیاهو این دیدار را بسیار مهم خواند و گفت مسائل خطیری در گفتگوها مطرح گردید و از جمله وی به خانم مرکل خطرات برجام را در صورت کنونی آن تشریح کرد و تاکید داشت که این توافق اتمی یا باید اصلاح شود و یا باطل گردد.

نخست وزیر تاکید کرد که اصلاحات در برجام باید عمیق و موثر و مفید باشد و به تغییرات ظاهری بسنده نشود و جنبه تشریفاتی نداشته باشد.

نتانیاهو گفت که در دیدار با خانم مرکل، سپاس عمیق اسرائیل را نسبت به متعهد بودن آلمان به پاسدارای از امنیت اسرائیل بیان داشت و گفت که دولت آلمان به خوبی به این تعهد خود عمل کرده است.

خانم مرکل در این دیدار یک بار دیگر گفت که دولت آلمان وظیفه وجدانی و اخلاقی خود می داند که از قوم یهود و ملت اسرائیل، پس از آن چه در هولوکاست گذشته است دفاع کند.

او گفت علت نگرانی اسرائیل از برجام و کاستی های آن را به خوبی درک می کند، ولی الزاما شیوه پیشنهادی برای رسیدن به این هدف را مورد تائید قرار نمی دهد.

خانم مرکل گفت که کشورهای اروپایی این موضوع را ابتدا بین خود مورد بررسی و بحث قرار خواهند داد و پس از آن با ایالات متحده نیز به رایزنی خواهند پرداخت.

صدراعظم آلمان گفتک: «من می دانم که این موضوع تا چه حد موجب نگرانی شما شده است». او گفت: «ما همچنان نسبت به لزوم حفظ امنیت و موجودیت اسرائیل هشیاری هستیم و به اقدامی تن در نخواهیم داد که این امنیت را به خطر اندازد».

نتانیاهو به خانم مرکل دوباره تاکید کرده، گفت: «تنها با انجام تغییرات اساسی در برجام می توان مطمئن گردید که خطر اتمی شدن ایران کاهش می یابد.

تحلیلگران با استناد به مطالب انتشار یافته درباره این گفت و شنود، ارزیابی می کنند که خانم مرکل هیچ تعهد مشخصی به نخست وزیر اسرائیل نداده، ولی اظهارات نتانیاهو نمی تواند در تصمیم گیری کشورهای اروپایی بدون تاثیر باشد.

نتانیاهو در روزهای اخیر چند بار گفت که تنها چند هفته فرصت باقی است که بتوان تغییرات لازم را در برجام عملی ساخت و در غیر این صورت، فرصت از دست می رود.

پرزیدنت ترامپ ۱۲۰ روز مهلت تعیین کرده که کشورهای اروپایی از طریق تماس و مذاکره با ایران، ترتیب انجام تغییرات لازم را بدهند.

محمد جواد ظریف گفته است که حکومت ایران با گشودن برجام و یا انجام تغییراتی در آن موافقت نخواهد کرد. تحلیلگران می گویند حتی اگر حکومت ایران حاضر به انجام تغییرات شود، بابت آن امتیازات زیادی درخواست خواهد کرد.

نتانیاهو به خبرنگارن گفت که آینده روشن خواهد ساخت که سرنوشت برجام چه خواهد شد.

انتظار می رود که دیدار نتانیاهو با پرزیدنت ترامپ فردا (جمعه) انجام گیرد. سخنرانی رئیس جمهوری ایالات متحده در همایش داوُس نیز فردا خواهد بود.

نخست وزیر اسرائیل در دیدارهایش با سران چندین کشور جهان، از جمله خطرات موشکی ایران و حمایت رژیم از سازمان های ترور و دخالت های نظامی در منطقه را مطرح ساخت.

نتانیاهو که قرار است در جلسه امروز همایش داووس سخنرانی کند، در ساعات دیروز و امروز با نخست وزیران و وزیران خارجه و دیپلمات های ارشد چندین کشور دیگر نیز دیدار و گفتگو داشت.

منابع خبری گفتند که نتانیاهو در روزهای آینده به مسکو خواهد رفت تا دیدار تازه ای با پرزیدنت ولادیمیر پوتین داشته باشد. رهبران اسرائیل و روسیه در دو سال اخیر چهار بار دیدار داشته اند. آگاهان می گویند که همه این دیدارها در رابطه با اوضاع جنگی در سوریه بوده ولی در دیدار هفته آینده، درباره برجام نیز گفتگو خواهد شد.

یک دیدگاه

  1. نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو در نزد اروپا از فلسطین و در نزد آمریکا از ایران شکایت ها را دارد و ایران در نزد صفحه روزگار فقط از اسرائیل شکایت ها و ناله ها و تهدیدها و حملات بی امان را دارد. حکومت اسلامی ایران محور صفحه روزگار است.

Comments are closed.