نتانیاهو در واشنگتن به سر می برد، و در اورشلیم بحران کابینه بین احزاب ائتلافی ادامه دارد

در همان حال که در واشنگتن، همگان پشتیبانی خود را از امنیت و شکوفایی اسرائیل بیان می کنند، در اورشلیم بحران دولتی بین احزاب شرکت کننده در کابینه ائتلافی همچنان ادامه دارد و حتی شدت می گیرد. ولی دست اندرکاران بعید می دانند که این بحران موجب سقوط دولت کنونی نتانیاهو و جلو انداختن انتخابات شود.

اختلاف نظر، بین احزاب بسیار مذهبی یا احزاب سکولار کشور بر سر مساله انجام خدمت نظام وظیفه توسط جوانان اولترا اُرتُدُکس می باشد.

احزاب مذهبی از یک سو خواهان معافیت کامل جوانان اولترا ارتدکس از خدمت وظیفه می باشند، ولی احزاب سکولار این خواسته را رد می کنند و حاضرند امتیارات کمی به مذهبیون متعصب اعطا کنند.

نتانیاهو در حالی که در واشنگتن به سر می برد و به یک رشته دیدارهای مهم دیپلماتیک مشغول است، باید به فکر دولت خود نیز باشد.

رهبر حزب مذهبی میانه رو هبیت هیهودی، نفتالی بِنِت، بحران کنونی را مصنوعی می داند و بر این بارو است که با یک اشاره نتانیاهو می توان به اختلاف پایان داد.

با آن که نزدیکان نخست وزیر می گویند که نتانیاهو خواهان انحلال دولت و انتخابات زود هنگام نیست، ولی آخرین نظرخواهی ها نشان می دهد که علیرغم اتهامات مطرح شده علیه نخست وزیر توسط اداره پلیس، محبوبیت حزب او لیکود افزایش یافته و اگر انتخابات امروز برگزار شود، لیکود خواهد توانست پنج کرسی دیگر به دست آورد.

در این نظر خواهی که توسط شبکه ده تلویزیون اسرائیل انجام شده، شمار کرسی های لیکود ممکن است به ۲۹ کرسی برسد

ولی همزمان، نظرسنجی ها از تقویت چشمگیر حزب “یِش هاتید” خبر می دهند که از نظر تعداد کرسی های احتمالی، بلافاصله پس از لیکود قرار می گیرد و در همان حال، حزب کارگر اسرائیل کرسی های بیشتری را از دست می دهد. حزب یش عاتید به رهبری یائیر لپید، به موجب این نظر سنجی ۲۴  کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را به دست خواهد آورد که یک کرسی بیشتر از نظر سنجی پیشین است که سال گذشته برگزار شد.

آگاهان ارزیابی می کنند که پس از بازگشت نتانیاهو از واشتگتن، این بحران در ظرف چند روز برطرف خواهد شد. ولی احزاب بسیار مذهبی تهدید کرده اند تا هنگامی که جوانان این طایفه از خدمت نظامی وظیفه به طور کامل معاف نشوند، احزاب مذهبی به بودجه دولت رای موافق نخواهند داد و تصویب بودجه به تاخیر خواهد افتاد.