نتانیاهو در واکنش به رجزخوانی‌های حسن نصرالله، به او هشدار داد از قدرت کوبنده ارتش اسرائیل بترسد

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به تهدیدهای جنگی از جانب حسن نصرالله سرکرده گروه تروریستی حزب الله در لبنان، به او توصیه کرد که از مشت آهنین اسرائیل بترسد و از یاوه سرایی دست بردارد، زیرا اگر به تعرضی دست بزند، با پاسخ کوبنده اسرائیل روبرو خواهد شد.

حسن نصرالله دو روز پیش، پس از هفته ها غیبت و سکوت، به نیابت از جانب رژیم ایران تهدید کرده بود که اگر حملات ارتش اسرائیل علیه مواضع سپاه قدس و حزب الله لبنان در خاک سوریه متوقف نشود، حزب الله به تعرض علیه اسرائیل دست خواهد زد.

گرچه فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و همچنین علی خامنه ای و برخی از سیاستمداران رژیم نیز پیشتر تهدیدهای مشابهی بیان کرده بودند، ولی ارزیابی می شود که هشدارهای نصرالله بسیار صریحتر بود.

نخست وزیر اسرائیل در واکنش خود به این تهدیدهای نصرالله، به او هشدار داد که قدرت شگفت انگیز ارتش اسرائیل و توان کوبنده او، آماده است که به او پاسخ دهد. نتانیاهو گفت که ارتش اسرائیل برای خنثی کردن هرگونه تهدید نظامی، آمادگی کامل دارد.

نتانیاهو با اشاره به این واقعیت که ارتش اسرائیل با توانمندی توانست همه تونل های تهاجمی را که حزب الله به سوی خاک اسرائیل حفر کرده بود، شناسایی و نابود کند، ارزیابی کرد که حزب الله از این توان اطلاعاتی اسرائیل به هراس افتاده و سردرگم شده است.

حسن نصرالله در آخرین سخنرانی خود، ادعا کرد که اسرائیل نتوانسته است همه تونل ها را شناسایی کند و حزب الله این قدرت خود را از دست نداده است. ولی ژنرال گادی آیزنکوت، رئیس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل که مسئول این عملیات بود، و هفته پیش دوران خدمت او به پایان رسید، ادعای نصرالله را یاوره گویی و رجزخوانی توصیف کرد و گفت که او اطمینان دارد همه تونل های موجود، شناسایی شده و منهدم گردیده است.

نصرالله ادعا کرده بود که سکوت چند هفته ای او در مورد وجود این تونل ها، موجب نگرانی و سردرگمی اسرائیل شده بود – و این در حالی که خود اوست که از توان اطلاعاتی اسرائیل در کشف تونل ها به شگفتی و هراس دچار شد.

نتانیاهو در سخنان خود خطاب به نصرالله گفت که اوست که به سردگمی دچار شده و مشاهده کرده که عملیات اسرائیل در شناسایی و انهدام تونل‌ها تا چه حد موفقیت آمیز بوده است.

آگاهان گفتند که حفر هفت تونل تهاجمی به سوی خاک اسرائیل، چهارسال به درازا کشیده و ده‌ها میلیون دلار برای حکومت اسلامی ایران هزینه داشته و برای حزب الله یک سلاح راهبردی محسوب می شده که با کمک آن بتواند امنیت اسرائیل را به خطر اندازد و با غافلگیر کردن ارتش اسرائیل به شمال این کشور حمله کند و بخشی از آبادی‌ها را در اختیار بگیرد. ولی همۀ این رویاهای نصرالله، با انهدام تونل‌ها خنثی شد.

نتانیاهو به ورشکستگی مالی رژیم ایران در اثر تحریم های مالی ایالات متحده اشاره کرد و گفت که حزب الله نیز به دنبال این جریان، سخت دچار بی‌ پولی شده است. نتانیاهو گفت که تلاش های شخص او و آمادگی پرزیدنت ترامپ برای برقراری این تحریم‌ها موجب شد که ریشه توانایی های مالی رژیم ایران تا حد زیادی بخشکد و این موضوع بر حزب الله نیز تاثیر زیاد گذاشته است.