نتانیاهو در پارلمان اسرائیل: پیکار علیه برنامه های موشکی و اتمی رژیم ایران و استقرار در سوریه ادامه دارد

نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی پارلمانی گفت: «تا هنگامی که حزب الله لبنان قدرت و نفوذ خود را از دست نداده، صلح بین اسرائیل و لبنان امکان پیر نخواهد شد. بنیامین نتانیاهو که در نشست پارلمانی برای رسیدگی به پیمان صلح اسرائیل با امارات عربی متحده سخن می گفت، در توضیح این ظهارات افزوده در لبنان صاحب قدر: «تا زمانی که حزب الله  در لبنان صاحب قدرت است، رسیدن به صلح با آن کشور امکان پذیر نخواهد بود». نتانیاهو گفت که اسرائیل به تلاش خود برای پیشبرد صلح با همه کشورهای عرب همچنان ادامه خواهد داد.

در مورد حکومت اسلامی ایران نیز نتانیاهو گفت که اسرائیل با همه توان خود در برابر فتنه گری های این رژیم خواهد ایستاد و به مخالفت با برنامه های اتمی و موشکی آن ادامه خواهد داد.

نشست شب گذشته پارلمان (پنجشنبه) که هدف از برگزاری آن بررسی امور مربوط به ویروس کورونا و پیمان صلح با امارات اختصاص داشت، بسیار متشنج بود. برخی نمایندگان عرب پارلمان سخنان نتانیاهو را در مورد صلح با امارات و دیگر کشورهای عرب، مرتبا قطع می کردند – و هنگامی ه نخست وزیر از برنامه ستاد مبارزه با کورونا و برنامه های آن سخن می گفت، برخی نمایندگان دیگر نیر با فریادهای اعتراضی خود، سخنان او را قطع می کردند.

نتانیاهو امکان صلح با لبنان را هنگام اشاره به گفتگوهایی بیان کرد که دو روز پیش بین نمایندگان اسرائیل و لبنان، در مورد مشخص ساختن مرزهای دریایی بین دو کشور مطرح ساخت.

با آن که به نتیجه رسیدن این گفتگوها و فراهم آمدن زمینه استخراج گاز توسط لبنان در آب های مدیترانه، می تواند مشکلات اقتصادی آن کشور را تا حدودی حل کند، حزب الله لبنان قاطعانه با مذاکره و توافق با اسرائیل مخالفت می ورزد و می خواهد بحران بین دو کشور ادامه یابد تا بهانه های برای فتنه گری در دست داشته باشد.

نتانیاهو در ادامه سخنانش در پارلمان، در رابطه با پیمان صلح با امارات، ابراز اطمینان کرد که در آینده ای نه چندان دور، کشورهای دیگر اسلامی و عربی نیز به این روند خواهند پیوست.

نخست وزیر همچنین گفت که توان دفاعی قوی اسرائیل، پیشرفت این کشور در امور تکنولوژی و قوی بودن اقتصاد آن، کشورهای بیشتری را به سوی صلح با اسرائیل می باشد.

در مورد حکومت اسلامی ایران، نخست وزیر گفت: «ما با قدرت خود در برابر کژی های برجام ایستادیم و همچنان به رژیم ایران امکان نخواهیم داد نیروهای نظامی خود را در سوریه مستقر سازد».

در نشست شب گذشته پارلمان، ژنرال نیروهای ذخیره، بنی گانتس وزیر دفاع نیز درباره پیمان صلح با امارات و بحرین سخن گفت و تاکید کرد که اسرائیل برای صلح با فلسطینی ها نیز همچنان دست خود را دراز کرده و در انتظار پاسخ آنان می باشد».