نتانیاهو در پاسخ به معترضین راستگرا: نقشه برداری از نواحی مورد نظر ما در کرانه باختری هنوز تکمیل نیست

بنیامین نتانیاهو در جلسه امروز هیات دولت گفت که تلاش او برای اعلام پیوستگی بین اسرائیل و نوار ساحلی رود اردن موسوم به “دره اردن” همچنان ادامه دارد و دولت به آماده ساختن زمینه به هدف منضم ساختن آبادی های اسرائیلی نشین نیز ادامه می دهد، ولی تدابیر لازم برای انجام این هدف هنوز به انجام نرسیده است.

نخست وزیر این سخنان را پس از آن بیان کرد که شماری از رهبران احزاب راست گرای اسرائیل نتانیاهو را مورد انتقاد قرار داده و گفته اند که به وعده خود برای منظم کردن دره اردن، عمل نکرده است.

دو هفته پیش ایالات متحده به اسرائیل هشدار داد که نمی تواند به طور یک جانبه، بخشی از طرح صلح پرزیدنت ترامپ را که از ضمیمه کردن قسمتی از خاک کرانه باختری سخن می گوید عملی ساخت و هرگونه اقدام اسرائیل باید در کمیسیون مشترک مورد تایید قرار گیرد و همه اقدامات باید به صورت دسته جمعی انجام شود.

این هشدار که از زبان جارد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ و سرپرست طرح صلح بیان گردید، نتانیاهو را از انجام وعده خود نسبت به جناح راست باز داشت، ولی انتقادهای شدیدی را از جانب راستگرایان به دنبال آورد.

امروز (یکشنبه) نیز دیوید فریدمن سفیر ایالات متحده در اسرائیل، همین هشدار را بازگو کرد و به جناح راست در اسرائیل توصیه کرد که شکیبا باشند.

فریدمن گفت که ایالات متحده انتظار دارد دولت اسرائیل طرح پرزیدنت ترامپ را به طور یکجا بپذیرد و آن را عملی سازد و نه آن که بخشی هایی را اجرا کند و از پذیرفتن بخش های دیگری روی گرداند.

این اشاره سفیر آمریکا، در رابطه به بخشی از طرح صلح است که به موجب آن، باید یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل برپا شود که پایتخت آن، نقطه ای در شرق اورشلیم باشد. جناح راست اسرائیل با این بخش از طرح موافق نیست.

حزب آبی و سفید که رقیب اصلی راست گرایان در انتخابات پیش روی اسرائیل می باشد، حاضر به پذیرفتن این طرح به صورت یکپارچه می باشد . گرچه سیاستمدارانی در آن حزب نیز وجود دارند که برخی قسمت های طرح را نمی پذیرند.

احزاب چپ اسرائیل میزان امتیازات پیشنهاد شده به فلسطینیان را کافی نمی دانند و احزاب عرب در اسرائیل، این طرح را به طور کامل مردود می دانند.