نتانیاهو در پیام برای “اتحاد مسیحیان آمریکا”: طرح الحاق بخشی از کرانه، موجب افزایش احتمال صلح خواهد شد

نتانیاهو در پیام برای “اتحاد مسیحیان آمریکا”: طرح الحاق بخشی از کرانه، موجب افزایش احتمال صلح خواهد شد

نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی از راه دور، برای همایش اتحاد مسیحیان آمریکایی طرفدار اسرائیل، از جمله گفت که اسرائیل آمادگی کامل دارد با فلسطینیان وارد مذاکرات جدی شود تا بتوان یک راه حل واقعی برای مشکل آنان جستجو کرد. بنیامین نتانیاهو در این سخنرانی به تحسین از طرح صلح پرزیدنت ترامپ پرداخت و آن را بهترین نسخه برای پایان بخشیدن به مساله فلسطینی ها و تامین امنیت اسرائیل دانست.

اتحاد آمریکایی ها مسیحی، گروهی هستند که طرفداران بسیار نزدیک پرزیدنت ترامپ محسوب می شوند و دوستداران صمیمی ملت اسرائیل و این کشور هستند.

در سخنرانی برای این همایش، بنی گانتس وزیر دفاع و جایگزین نخست وزیر نیز گفت که طرح پرزیدنت ترامپ، موسوم به “معامله قرن” می تواند به مصیبت تاریخ فلسطینیان پایان دهد و امنیت را به اسرائیل باز گرداند.

نتانیاهو در توصیف طرح خود برای الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل، از جمله گفت که این اقدام، نه تنها به بخت پیشبرد صلح لطمه ای نخواهد زد، بلکه امکان برقراری آن را افزایش خواهد داد.

برخی تحلیلگران گروه راست در اسرائیل می گویند که هر اندازه که اسرائیل در تقویت امنیت خود پیش رود و قوی تر باشد، فلسطینیان آمادگی بیشتری برای مذاکره و صلح خواهند داشت و اگر احساس کنند که اسرائیل ضعیف است و می توان به آن آسیب رساند، از آشتی و همزیستی دوری خواهند جست.

جناح راست اسرائیل با برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل مخالفت است و می گوید که امنیت اسرائیل سخت به خطر خواهد افتاد. در مقابل، نتانیاهو گرچه به روشنی با حکومت فلسطینی مخالفتی نکرده، ولی اعلام داشته که چنین دولتی باید فاقد نیروی نظامی و قدرت آسیب رسانی به اسرائیل را داشته باشد.

ظاهرا انتظار می رود که در روزهای آینده، برنامه دولت برای الحاق بخشی از کرانه با خاک اسرائیل، علنی گردد و به اجرا گذاشته شود – ولی هنوز هیچ اطمینانی در این زمینه وجود ندارد. در گزارش های پیشین گفته شده بود که هم اکنون، یک نماینده ارشد از تیم مذاکرات صلح از جانب ایالات متحده در اورشلیم به سر می برد و طرفین می کوشند ابعاد نقاطی را که قرار است ضمیمه خاک اسرائیل شود مشخص سازند.

ولی بسیار بعید است که اعلام الحاق در روزهای آینده عملی شود و یا آن که در یک مرحله به اجرا گذاشته شود.

در بین کشورهای جهان، تنها ایالات متحده است که از تصمیم اسرائیل جانبداری می کند، ولی در عین حال مواظب است که ابعاد الحاق گسترده نباشد.

فلسطینیان خود را برای ابراز واکنش در این زمینه آماده می سازند. آن ها از جمله هشدار داده اند که ممکن است انحلال حکومت خودگردان فلسطینی را اعلام کنند و اسلحه رسمی خود را به کشور اسرائیل بازگردانند و وضعی به وجود آورند که کشور اسراییل همه مسئولیت های مالی و اقتصادی و اجتماعی و امنیتی فلسطینیان کرانه باختری را به دوش خود بگیرد – امری که دشواری های زیادی برای دولت اسرائیل نیز به وجود خواهد آورد