نتانیاهو در یادروز جانباختگان: دشمنان قصد تعرض دارند، از خود دفاع میکنیم

جشن های هفتادمین سالگرد استقلالِ دوبارۀ اسرائیل از شامگاه امروز در سراسر کشور آغاز می شود و هفتاد ساعت ادامه خواهد یافت.

آئین های استقلال از ساعت هشت امشب به وقت اورشلیم در کنار آرامگاه بنیامین زئب هرتسل با جشن زیبایی که سران کشور و میهمانان بلندپایه در آن حضور خواهند داشت آغاز می گردد و تا ساعات شامگاه روز شنبه ادامه دارد.

پیش از آغاز جشن ها، آژیر احترام دوباره به صدا در می آید و پایان یادروز جانباختگان و آغاز جشن های استقلال را اعلام می دارد.

ساعت یازده پیش از ظهر امروز نیز آژیر احترام به یاد جانباختگان به مدت دو دقیقه نواخته شد و همگان بپا خاستند و از هر حرکت باز ایستادند.

امروز در همه آرامگاه های نظامی، با اجرای مراسم ویژه، و در حضور خانواده هایِ جانباختگان، یاد آنان گرامی داشته شد.

هر یک از وزیران در یکی از آرامگاه های نظامی در نقاط مختلف کشور حضور داشت و به نام دولت و ملت اسرائیل به خانواده های داغدار تسلیت گفت.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، سخنران مرکزی در تالار یادبو در اورشلیم بود. او در سخنان خود گفت که ملت اسرائیل در نتیجه جانبازی و فداکاری همین خفتگان در آرامگاه است که استقلال خود را به دست آورد.

نخست وزیر گفت که اسرائیل یاد یک یکِ آن ۶۴۶ر۲۳ سربازان و رزمندگان جانباخته را گرامی می دارد و استقلال خود را مدیون آن ها می داند و تاکید می کند که اگر این جانبازی و ایثار نبود، اسرائیل نمی توانست به حق خود برسد و کشور باستانی خویش را از نو برپا کند و مستقل و سربلند در میان ملت های دیگر، سر خود را با افتخار بلند کند.

نتانیاهو گفت ملت و دولت اسرائیل همه محبت و سپاس خود را نثار این جانباختگان می کند و هر روز سپاسگزار آنان است.

نخست وزیر گفت: ملت اسرائیل، از یهودی و مسلمان، و از مسیحی تا دروزی و از عرب تا بَدَوی، یکدل و یک جان در راه این سرزمین آماده هستند در برابر تعصب گرایانی که به این سرزمین چشم دوخته اند، بایستد و آن ها را به شکست بکشانند. اسرائیل بر هر آنکه بخواهد علیه این سرزمین و ملت آن تعرض کند، غلبه خواهد کرد و پیروز خواهد شد.

وزیر دفاع اویگدور لیبرمن در سخنرانی در آرامگاه نظامی تل آویو تاکید کرد که اسرائیل خواهان دوستی و همزیستی با همسایگان خویش است، ولی هر آنکس  که بخواهد به این ملت تعرض کند، با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد. او گفت: شوربختانه تهدیدها هنوز پایان نگرفته و خطرات از میان نرفته و پیکار باید همچنان ادامه یابد.

لیبرمن گفت، امروز، هفتاد سال پس از استقلال دوباره اسرائیل، هنوز از نابودی ما سخن می گویند و قصد تعرض و آسیب رسانی دارند، ولی ما استوار ایستاده ایم و به تعرض آنان پاسخ می گوییم و از حق خویش دفاع می کنیم.

او گفت: هنوز کسانی وجود دارند که آرزوی خام نابودی اسرائیل را در سر می پرورانند. اسرائیل در یک وضع شکننده و خطرناک و حساسی قرار دارد، ولی می تواند روی پای خود بایستد و از خویش دفاع کند.

آئین های یادروز جانباختگان از ساعت هشت شب گذشته (سه شنبه) در برابر کتل همعراوی، دیوار ندبه در اورشلیم، که یگانه باقیمانده بیت المقدس یهود است آغاز شد و پرزیدنت روبی ریولین رئیس جمهوری در سخنرانی خود از اندوه جانباختگان و از دلاوری آنان و سربلندی خانواده ها سخن گفت و در ادامه آن اظهار داشت: در سایه آن جانفشانی و ایثار، امروز ملت اسرائیل دارای کشوری است که همگان به آن می بالند و آزاد و سربلند، در میان ملت ها زیست می کنند و به تلاش برای رسیدن به صلح با همسایگان ادامه می دهند.

در برخی از گزارش ها آمده است که ساعت هشت شب گذشته، هنگامی که برای بزرگداشت جانباختگان، آژیر احترام به صدا در آمد، شماری از افراد فرقه مذهبی متعصب  نتورۀ کارتا در اورشلیم به شادمانی پرداختند. این فرقه که حکومت اسلامی ایران نیز از آن ها در تهران پذیرایی کرده بود، بر این باور هستند که دولت کنونی اسرائیل باید منحل گردد و کشور واقعی اسرائیل را باید مَهدی یهودیان یا ماشیح برپا کند و بر اصول بسیار سختگیرانه مذهبی استوار باشد، زیرا دولت کنونی اسرائیل یک دولت سکولار است و طبق قوانین مذهبی اداره نمی شود.

همچنین خبر رسید که در دانشگاه حیفا در شمال اسرائیل در لحظه ای که آژیر احترام به یاد جانباختگان به صدا در آمد، شماری از دانشجویان عرب به شادی پرداختند و فشفشه به هوا فرستادند.

شب گذشته همچنین مراسم یادبودی توسط گروهی از اسرائیلیانی برگزار شد که خواهان صلح و همزیستی با فلسطینی ها هستند و کشته شدگان فلسطینی را نیز مورد احترام قرار می دهند. برای حضور در این آئین، که با شرکت نویسنده بزرگ اسرائیلی داوید گروسمن برگزار شد، شماری از فلسطنیانی هایی نیز که در عملیات علیه اسرائیل بستگان خود را از دست داده اند حضور داشتند و سخنرانی نیز کردند.

وزیر دفاع اسرائیل ورود این افراد خانواده های فلسطینی از نوار غزه را ممنوع اعلام کرده بود، ولی دیدوان عدالت اسرائیل این دستور را باطل کرد و خانواده های فلسطینی توانستند در این مراسم شرکت کنند.

3 دیدگاه‌

  1. وای یه مقاله جن گیری خوندم توی بی بی سی بله من به ملکه توهین کردم.خوب الان من یک شیطان شدم.پس به خداوند تسلیم میشم و از او تقاضای خوب بودن میکنم.و از عیسی مسیح یاد میکنم.سلام بر عیسی مسیح.الان خداوند به من آرامش عطا فرمود و روح پلید رفت.از این مقاله بی بی سی خیلی متشکرم

Comments are closed.