نتانیاهو در یک سخنرانی: به پوتین خواهم گفت که اگر اسرائیل از گولان پائین آید، رژیم ایران جایگزین میشود

در آستانه دیدار با رئیس جمهوری روسیه، نخست وزیر اسرائیل گفت که این کشور هرگز از بلندی های گولان پایین نخواهد آمد و امنیت خود را به خطر نخواهد انداخت

در آستانه دیدار با رئیس جمهوری روسیه، نخست وزیر اسرائیل گفت که این کشور هرگز از بلندی های گولان پایین نخواهد آمد و امنیت خود را به خطر نخواهد انداخت. بنیامین نتانیاهو گفت: بلندی های گولان ضامن امنیت اسرائیل در برابر سوریه است و اگر ما آنجا را ترک کنیم، حکومت تروریست پرور اسلامی ایران و حزب الله لبنان در آنجا مستقر خواهند شد.

نتانیاهو که در آیین گشایش یک کنیسا (نیایشگاه یهودیان) در بلندی های گولان سخن می گفت، همچنین تاکید کرد که علیرغم استقرار سامانه ضد موشکی اس -۳۰۰ روسی در خاک سوریه، اسرائیل آزادی عمل خود را برای منهدم کردن مراکز استقرار نیروهای سپاه قدس و دیگر واحدهای مرتبط با حکومت اسلامی ایران در خاک سوریه حفظ خواهد کرد.

در گزارش های امروز (سه شنبه) آمده است که روسیه سه سامانه کامل ضد موشک اس – ۳۰۰ را به سوریه منتقل ساخته و سه گردان از نیروهایی که به کار انداختن این سامانه را می دانند به سوریه فرستاده شده اند و در آینده ای نه چندان دور این سامانه ها عملیاتی خواهند شد.

اسرائیل در دو سال گذشته دست کم ۲۰۴ بار مواضع وابسته به حکومت ایران را هدف حملات هوایی قرار داده است. ولی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه) گفت که اسرائیل از این پس جرات حمله هوایی به سوریه را نخواهد داشت.

بنیامین نتانیاهو دو روز پیش در جلسه هفتگی هیات دولت گفت که بزودی دیدار تازه ای به پرزیدنت پوتین خواهد داشت تا درباره ادامه آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیل در سوریه با او گفتگو کند و همآهنگی های لازم دوباره برقرار گردد.

از دو هفته پیش که هواپیمای نظامی روسی از نوع ایلیوشین بیست توسط سامانه ضد هوایی سوریه منهدم شد، روسیه بر اسرائیل خشم گرفت و به این کشور هشدار داد.

به دنبال این حادثه بود که روسیه اعلام داشت سامانه های اس – ۳۰۰ در سوریه مستقر می سازد تا از تکرار این گونه سوانح جلوگیری کند.

نتانیاهو گفت که علیرغم وضع به وجود آمده، اسرائیل به فعالیت امنیتی خود در سوریه، در دو زمینه ادامه خواهد داد که یکی جلوگیری از استقرار دائم نیروهای ایرانی در سوریه است و دیگری آنکه ار رسیدن اسلحه ارسالی ایران به دست حزب الله لبنان جلوگیری کند.

او گفت که این تصمیم قاطع اسرائیل را در دیدار با پرزیدنت ولادیمیر پوتین در مسکو، با وی در میان خواهد گذاشت.

بندی های گولان که بر سراس اسرائیل مُشرِف است، در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۳ به تصرف اسرائیل درآمد و تلاش ارتش سوریه برای اشغال دوباره آن در چهل و پنج سال پیش، در جریان جنگ یوم کیپور ناکام ماند.

نتانیاهو گفت که اگر اسرائیل این ناحیه سوق الجیشی را ترک گوید، پای سپاه پاسداران ایران و حزب الله لبنان به سواحل غربی دریاچه کینرت در نزدیکی بلندی های گولان خواهد رسید. او گفت که درباره همه این موضوع ها به صورتی صریح و صادقانه با پرزیدنت پوتین گفتگو خواهد کرد.

نتانیاهو گفت که اگر اسرائیل این ناحیه سوق الجیشی را ترک گوید، پای سپاه پاسداران ایران و حزب الله لبنان به سواحل غربی دریاچه کینرت در نزدیکی بلندی های گولان خواهد رسید.

یک دیدگاه

  1. بنیامین عزیز بهتره می دونه که ایران سالیان سال منتظر مسلط شدن بلندی های جولانه برای انکه به راحتی اسرائیل را موشکی تهدید کنه و بعد از امریکا و اسرائیل باج بگیره البته که انگلیس های عزیز این دستور رو به اخوند ها دادن جولان از دست اسرائیل خارج نخواهد شد .

Comments are closed.