نتانیاهو دوباره به حکومت ایران هشدار داد توان دفاعی اسرائیل را به آزمون نگذارد

با بالا گرفتن تب جنگی در مورد سوریه و این احتمال که حمله نظامی آمریکا در راه است، و روسیه و حکومت ایران اعلام کرده اند که بیکار نخواهند نشست، نخست وزیر اسرائیل به حکومت اسلامی ایران هشدار داد که مبادا در صدد برآید آسیبی به این کشور برساند، زیرا با واکنش کوبنده ای روبرو خواهد شد و بهای سنگینی خواهد پرداخت.

بنیامین نتانیاهو که در آئین یادبود قربانیان هولوکاست در اورشلیم سخن می گفت، از جمله خطاب به سران حکومت ایران هشدار داده گفت: «مبادا در صدد برآئید میزان شکیبایی اسرائیل را به آزمون بگذارید، زیرا پاسخ ما سخت و کوبنده خواهد بود».

نگرانی اسرائیل از آن است که حتی اگر در حمله به سوریه دخالتی نداشته باشد، بشار اسد در صدد برآید با توصیه و فشار حکومت ایران، حملاتی را علیه اسرائیل آغاز کند و آنگاه اسرائیل را به واکنش بکشاند و به حزب الله لبنان و حماس نیز دستور دهد جبهه تازه ای علیه اسرائیل بگشایند تا ایالات متحده در صدد دخالت برآید و از فشار آمریکا بر سوریه کاسته شود.

در جنگ ایالات متحده علیه صدام حسین به هدف بیرون راندن ارتش عراق از کویت، صدام به همین شیوه، چندین موشک به سوی اسرائیل شلیک کرد تا این کشور را به جنگ بکشاند، ولی در آن هنگام اسرائیل شکیبایی نشان داد و به آن معرکه کشانده نشد. صدام امیدوار بود که اسرائیل به عراق حمله کند و آنگاه دیکتاتور عراق، جنگ را به نبرد اعراب علیه اسرائیل مبدل سازد و از حمایت آنان در رویارویی با ایالات متحده برخوردار شود.

آگاهان می گویند که شرائط امروز ایران با محاسبات صدام حسین کاملا متفاوت است و حکومت ایران اگر به اسرائیل حمله کند، نه تنها از حمایت هیچ کشور اسلامی یا عربی برخوردار نخواهد شد، بلکه کشورهای عرب، با خرسندی حاضر خواهند بود به کمک اسرائیل بیایند – کمکی که به گفته کارشناسان نظامی، اسرائیل به آن نیازی ندارد و خود کاملا از عهده تجاور برخواهد آمد.

منابع خبری گفتند که به دنبال شدت گرفتن بحران جنگی در مورد سوریه، ارتش اسرائیل به حال آماده باش کامل درآمده و به ویژه استقرار نیر وهای نظامی در طول خط مرزی با سوریه تقویت شده است.

برخی رسانه های اسرائیلی از قول آن چه که مقامات ارشد نظامی خواندند، نوشتند که اگر تعرضی از خاک سوریه علیه اسرائیل رخ دهد، اسرائیل علنا برای برانداختن رژیم بشار اسد وارد میدان خواهد شد.

اسرائیل تا کنون از دخالت مستقیم در این جنگ خودداری ورزیده، گرچه به برخی گروه های محلی یاری رسانده تا از نزدیک شدن سربازان ارتش سوریه، سپاه پاسداران ایران و یا گروه های داعشی به مرز اسرائیل جلوگیری کنند.

ارتشیان اسرائیل گفته اند که اگر حکومت بشار اسد بخواهد امکان تعرضی علیه اسرائیل را بدهد، اثری از حکومت او باقی نخواهد ماند.

دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام داشت که بنیامین نتانیاهو شامگاه روز گذشته (چهارشنبه) با پرزیدنت پوتین تلفنی درباره اوضاع سوریه گفتگو کرده و دوباره به وی گوشزد کرده که اسرائیل استقرار دائمی سپاه پاسداران و هرگونه نیروهای مسلح وابسته به ایران در سوریه را تحمل نخواهد کرد.

آگاهان این گفتگوی تلفنی را مهم دانستند و ارزیابی کردند که لحن نتانیاهو در گفتگو با پرزیدنت پوتین، این بار هشدار دهنده بوده است.

رسانه ها نوشتند که پرزیدنت پوتین در این مکالمه تلفنی توصیه کرده است که هیچکس به اقداماتی دست نزند که وضع پیچیده کنونی در سوریه را بغرنج تر بکند.

نتانیاهو در نطق شب گذشته در آئین یادبود هولوکاست،یادآوری کرد که هشتاد سال پس از هیتلر، افرادی در ایران به قدرت رسیده اند که دوباره از نابودی یهودیان و اسرائیل سخن می گویند.

نخست وزیر در یک مصاحبه رادیویی گفت که اسرائیل وارد جنگ در سوریه نخواهد شد، بلکه هنگامی به عمل دست خواهد زد که حکومت سوریه در صدد برآید از خط قرمزهای تعیین شده توسط اسرائیل تجاوز کند. این خطوط قرمز آن است که نیروهای ایرانی در سرویه نمانند و از طریق سوریه سلاح های توازن شکن برای حزب الله لبنان فرستاده نشود.

پیشتر ارزیابی شده بود که اگر ایالات متحده، سوریه را مورد حمله نظامی قرار دهد، یک طرف ائتلافی با شرکت اسرائیل و کشورهای غربی به وجود خواهد آمد، و طرف دوم، حکومت ایران، روسیه و اسد قرار خواهند داشت.

به گزارش آگاهان نظامی، آماده باش ارتش اسرائیل از چند روز پیش و هنگامی آغاز شد که پایگاه محل استقرار واحد پهیپادهای سپاه پاسداران ایران در سوریه مورد بمباران قرار گرفت که به اسرائیل نسبت داده شد – گرچه این کشور مسوولیتی را به طور رسمی به عهده نگرفته است.

علی اکبر ولایتی مشاور ارشد خامنه ای در امور بین المللی که شتابزده به دمشق آمد، هشدار داده بود که رژیم ایران حمله اسرائیل به پایگاه موسوم به تی – ۴ را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

 

4 دیدگاه‌

  1. بخاطر دارید در دهه ۹۰(اوایل سالهای ۱۹۹۰ به بعد) تمام گروههای لبنانی توسط غرب خلع سلاح شدن فقط گروه حزب اله از این قاعده مستثنا بود و نه تنها خلع سلاح نشد بلکه برعکس با حمایت ایران و بعضی فلسطینیان و لبنانیها و عرب ها حتی تجهیز هم شد که تا حالا این تجهیز شدن ادامه داره مشکل اساسی اسراییل و جهان بر میگرده به گذشته و تا کنون.

  2. یکی از سیاستهای توسعه طلبی ایران ، حمایت مالی از افراد ضعیف و فقیر در کشورهای مختلف دنیا است و انها را بطور سازمان یافته و هدفمند به نیروی فشار و اعتراض علیه حکومتهای مردمی . سرنگونی انها تبدیل میکند و زمینه اقتدار اقلیت مسلمان را بر اکثریت غیرمسلمان فراهم میکند.

  3. بدلیل دروغگویی و اخبار جعلی و نمایشی و مخفی کاری ایران ، کسی از ماهیت شوم و اهداف خزنده و مخرب و غیرقابل اعتماد بودن ان اطلاع ندارد و به همین دلیل مشکلات فزاینده جهان بصورت غیرقابل کنترل پیش میروند و غیرقابل حل بنظر میرسند.

Comments are closed.