نتانیاهو دوباره به حکومت ایران و حزب الله لبنان هشدار داد. حزب الله می گوید که علیه اسرائیل جنگ روانی براه انداخته است

نخست وزیر اسرائیل یک بار دیگر به حزب الله لبنان و حکومت اسلامی ایران هشدار داد که اگر تعرضی صورت گیرد، اسرائیل قاطعانه از خود دفاع خواهد کرد. بنیامین نتانیاهو به آن ها توصیه کرد که در صدد برنیایند توان اسرائیل را مورد آزمون قرار دهند.

ولی از سخنان سرکردگان حزب الله لبنان چنین برمی آید که آن ها همچنان در تلاش برای اجرای تعرض دیگری به اسرائیل هستند تا بتوانند به گفته خود، هلاکت یکی از فرماندهان حزب الله را در جریان حمله هوایی در حومه دمشق جبران کند. این حمله به اسرائیل نسبت داده شده و حسن نصرالله گفته است که از اسرائیل انتقام خواهد گرفت.

تلاش گروه حزب الله در تعرض دو روز پیش (دوشنبه) به هدف کشتن یک یا چند سرباز اسرائیلی بی نتیجه ماند و چریک های حزب الله در زیر آتش ارتش اسرائیل ناچار به فرار شدند. ولی حزب الله در واکنش به این تلاش شکست خورده خویش، ادعا کرد که با آن ماجرا ارتباطی نداشته، و حمله ای که وعده داده بود، هنوز انجام نگرفته است.

کارشناسان نظامی اسرائیلی ارزیابی می کنند که ممکن است حزب الله در دو روز آینده در صدد تعرض تازه ای براید.

حسن نصرالله چند ماه پیش گفته بود که از این پس در برابر اقدامات اسرائیل سکوت نخواهد کرد و به تلافی جویی دست خواهد زد. البته سرکرده حزب الله در آن زمان، این سخنان را در واکنش به پرواز پهپادهای اطلاعاتی اسرائیل بر فراز لبنان بیان کرده بود. ولی تجربه گذشته نشان می دهد که حزب الله وقتی یکی از رزمندگان خود را از دست داد، تلاش بسیار می کند که در مقابل، یک یا چند سرباز اسرائیلی را به قتل برساند.

نتانیاهو در واکنش به تعرض ناکام مانده حزب الله در دو روز پیش، گفت که این گروه تروریستی به نیابت از جانب رژیم ایران عمل می کند.

در بیروت، یک دیپلمات برجسته خارجی که نخواست نامش برده شود، به خبرنگاران گفت که از دیدگاه او، حزب الله نیز مایل نیست بحران جنگی با اسرائیل را افزایش دهد. ولی او در تلاش انجام یک تعرض علیه اسرائیل در مقابل کشته شدن فرمانده خویش است. اما مایل نیست که آتش جنگ شعله ور گردد.

آگاهان نظامی گفتند که ارتش اسرائیل همچنان به آمادگی نظامی خود در مرزهای شمالی ادامه می دهد، زیرا هنوز احتمال وقوع تعرض دیگری از جانب حزب الله ادامه دارد.

با این همه، در همه شهرها و شهرک های اسرائیلی در کنار مرز لبنان، اوضاع کاملا عادی است و هزاران نفر از گردشگران اسرائیلی، با استفاده از تعطیلات تابستانی دانش آموزان به مناطق دیدنی آن نقاط سفر کرده اند

.آگاهان نظامی می گویند که حزب الله با شکیبانی اوضاع مرزی با اسرائیل را رصد خواهد کرد تا در فرصتی که مناسب بداند، به اقدام تعرضی دست بزند.

در این میان، واکنش های تهدید آمیز گروه های مزدور حکومت ایران در این رابطه ادامه دارد:

عدنان منصور وزیر خارجه اسبق لبنان به شبکه تلویزیونی المیادین وابسته به حزب الله لبنان گفت: آن دوران که اسرائیل همه کار می کرد و بی جواب میماند، سپری شده و اکنون حزب الله در برابر هر اقدام اسرائیل واکنش نشان می دهد. او گفت: دوران بزن و در رو به پایان رسیده است.

همچنین، در همان حال که جنگجویان حوثی در یمن در تلاش چند ساله جنگی برای تسلط بر آن سرزمین ناکام مانده آن، فردی به نام هشام شرف، در مقام وزیر خارجه این گروه نیمه شیعه تهدید کرد که حوثی های یمن به کمک حزب الله لبنان شتافته و اسرائیل را نابود خواهند کرد.

سامانه خبری تسنیم در تهران، وابسته به سپاه پاسداران نیز، در گزارش تحلیلی خود ادعا کرد که اسرائیل به خاطر جنگ اعصابی که حزب الله لبنان به راه انداخته، به هراس بسیار دچار شده است.

اسرائیل همیشه گفته است که هر تهدیدی را جدی می گیرد و خود را برای رویارویی با آن کاملا آماده می سازد، تا هرگز غافلگیر نشود.