نتانیاهو دوباره به دیدار پوتین می رود تا عملیات اسرائیل علیه حضور سپاه قدس در سوریه را با او هماهنگ سازد

در ماه های اخیر تماس های گسترده ای بین اسرائیل و روسیه، در مورد آن چه که در سوریه می گذرد، جریان داشته است

در اوج تلاش های انتخاباتی، در اورشلیم اعلام شد که بنیامین نتانیاهو به زودی دوباره رهسپار مسکو می شود تا در گفتگو با پرزیدنت ولادیمیر پوتین، برخی امور امنیتی در رابطه با حضور نظامی رژیم ایران در سوریه را با وی در میان گذارد. این سفر در شرایطی انجام خواهد شد که درگیری بین روسیه و به ایالات متحده بر سر یک رشته مسائل نظامی و بین المللی به اوج تازه ای رسیده است. ولی اسرائیل در این کشاکش موضعگیری نمی کند و به حفظ مناسبات دوستانه با روسیه ادامه می دهد.

در ماه های اخیر تماس های گسترده ای بین اسرائیل و روسیه، در مورد آن چه که در سوریه می گذرد، جریان داشته است.چند ماه پیش، فرمانده نیروی هوایی اسرائیل، همراه با شماری از امیران ارتش از مسکو دیدن کرد و چند هفته پیش، یک هیات بلند پایه نظامی روسیه نیز به اسرائیل آمد.

آگاهان ارزیابی می کنند که روسیه نیز مایل نیست رژیم ایران در سوریه مستقر شود، زیرا دولت مسکو می خواهد خود، یگانه کشور خارجی باشد که در سوریه فعالیت نظامی دارد. روسیه می داند که مخالفت اسرائیل، ممکن است اجرای این نقشه را دشوار سازد و از این رو، دولت مسکو به خواسته های اسرائیل در برابر سپاه قدس در سوریه توجه ویژه دارد.

تاریخ سفر نتانیاهو به مسکو هنوز تعیین نشده است. نخست وزیر در دو هفته آینده، چند سفر دیگر نیز در پیش دارد که نخستین آن دیدار از هند و امضای قراردادهای کلان فروش جنگ افزار است. وی در کنفرانس ورشو نیز سخنرانی خواهد کرد و سپس برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان خواهد رفت. همچنین شایع شده که نتانیاهو به زودی رهسپار یک کشور اسلامی دیگر خواهد شد. ولی نام آن کشور هنوز اعلام نشده است.

یکی از دیدارهای مهم نتانیاهو، کوتاه مدتی پیش از برگزرای انتخابات، ملاقات با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید خواهد بود. رقیبان نتانیاهو در روند انتخابات، او را متهم می سازند که قصد دارد از این رشته سفرها، بهره برداری انتخابی کند. نتانیاهو این اتهام را رد می کند و می گوید که او در مقام وزیر خارجه و وزیر دفاع، وظیفه دارد مناسبات دوستانه اسرائیل با کشورهای مختلف را تا حد امکان مستحکم تر سازد.