نتانیاهو دوباره به پوتین: اسرائیل حضور ایران در سوریه را تحمل نمی کند

نخست وزیر اسرائیل امروز (یکشنبه) در آغاز جلسه هیات دولت گفت که یکبار دیگر با پرزیدنت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلفنی گفتگو کرده و دوباره به او یادآوری کرده که اسرائیل هیچگونه حضور نظامی حکومت ایران در سوریه را نخواهد پذیرفت. نتانیاهو به رهبر روسیه گفت: ما نه افراد سپاه قدس و مزدوران نظامی وابسته به ایران را در جنوب سوریه می خواهیم، نه در شمال آن کشور و نه در هیچ نقطه سوریه.

نتانیاهو گفت که به پرزیدنت پوتین هشدار داده که اسرائیل امنیت خود را به خطر نخواهد انداخت و برای بیرون راندن رژیم ایران از سوریه، به همه اقدامات لازم و به هب ربهایی که باشد دست خواهد زد.

رژیم ایران ادعا می کند که در سوریه، تنها مستشاران نظامی دارد. ولی سازمان های اوپوزیسیون سوریه می گویند که افراد سپاه قدس و مزدوران شیعه وابسته به رژیم ایران، با اونیفورم ارتش سرویه و حتی با شناسنامه سوری، با وسائط نقلیه ارتش سوریه، به سوی جنوب آن کشور روان هستند. ولی این گزارش هنوز از جانب منابع دیگر تائید نشده است.

در این میان، منابع آگاه خبری در اسرائیل فاش ساختند که دیدار مقام ارشد نظامی روسیه از اسرائیل، به هدف همآهنگ ساختن سیاست های دو کشور در مورد جنگ در سوریه و حضور سپاه قدس در آن کشور همچنان ادامه دارد.

امروز (یکشنبه) فاش شد که فرمانده دژبان در ارتش روسیه، ژنرال ولادیمیر ایوانوفسکی از چند روز پیش به اسرائیل آمده و ماموریت او ایجاد همآهنگی های بیشتر بین روسیه و اسرائیل در رابطه به نبردهای جاری در سوریه است.

در گزارش های پیشین آمده بود که روسیه با اقدامات اسرائیلی علیه استقرار سپاه قدس در سوریه مخالفتی ندارد و حتی از ته قلب از آن خوشحال است، زیرا نمی خواهد رژیم ایران در سوریه نفوذ داشته باشد – ولی در همان حال، روسیه نمی خواهد که عملیات نظامی اسرائیل در انهدام تاسیسات نظامی سپاه قدس در سوریه، موجب برخورد نظامی بین روسیه و اسرائیل گردد و یا به منافع روسیه در سوریه زیان وارد کند.

اکنون چندین روز است که گزارش می رسد ارتش سوریه خود را برای انجام حمله نهایی به جنوب آن کشور به هدف سرکوب کردن اوپوزیسیون سکولار آماده می سازد، ولی از آن جا که افراد سپاه قدس و حزب الله لبنان نیز قرار است به این جبهه فرستاده شوند، اسرائیل مخالفت قاطع خود را اعلام داشته است. ولی در برخی گزارشهای تائید نشده آمده است که افراد حزب الله و سپاه قدس در اونیفورم ارتش سوریه و حتی با شناسنامه های سوری وارد جنوب شده اند.

اکنون معلوم می شود که روسیه یک مقام ارشد نظامی خود را از چند روز پیش به اسرائیل فرستاده تا طرفین به دامنه همآهنگی ها بیافزایند و از درگیری اتفاقی و یا حوادث سوء دیگر در جبهه جنگ در سوریه جلوگیری شود.

6 دیدگاه‌

 1. متاسفانه بحث حضور ایران در سوریه به بحث راهبردی تبدیل شده و ایرانی ها به خاطر اینکه اسراییل به این مسئله حساس است الله و بالله باید در آنجا بمانند!! اسراییل کاری نمیتونه بکنه.

 2. مهربان امیر عزیز، شآلوم.
  فکر کنم آقای پوتین پیام راننده‌ی تاکسی را در مسکو گرفته.
  آقای پوتین مانند علی خامنه ای یا فلان پاسدار سرلشکر نیست،گر چه که افسران کا.گ.ب به توان سی.آی.ای و موساد و ام آی سیکس نمی رسند، ولی آنتن های گیراتری از فلان مقام لشکری یا کشوری عربده کش دارند، و به همین دلیل است که مقامات ارشد روس دائما بین مسکو-اورشلیم و تهران در رفت و آمدند.
  با سپاس.

 3. آخر حضور داشتن و نداشتن ایران در سوریه چه ربطی به اسرائیل دارد؟ مگر اسرائیل در آذربایجان پایگاه نظامی دارد ما ایرانی ها فضولی و دخالت کرده ایم؟ حضور نظامی ایران در سوریه تنها به نظر و خواست ایران و سوریه مربوط است و هیج کس دیگر حق دخالت ندارد، چه نتانیاهو باشد چه پومپئو و چه ترامپ، دخالت دیگران در این موضوع یک فضولی بی جا و ناپسند است، اما این ها از هیچ دخالت و فضولی بی جایی خجالت نمی کشند! در دنیا یکی نیست بگوید به شما چه مربوط؟ شما سر پیازید یا ته آن؟

 4. استاد عزیز،
  طبق اطلاعات این حقیر جنگ جهانی سوم بین یهود و انگلیس نزدیک است،
  چرا که انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شده ولی اگر در کار اسرائیل برای باز پس گیری اورشلیم کار شکنی شود، ترامپ از ناتو خارج می شود و موج جنگ داخلی اروپا و سپس بمب گزاری هایی از همان نوعی که حریری را در بیروت کشت از انگلیس گرفته تا ترکیه را فرا می گیرد.
  توصیه ی این حقیر به برادران و خواهران ایرانیم این است که به موقع باید از زیر این دیوار شانه خالی کنند،
  این مهم است، به موقع.
  یا حق، به امید پیروزی.

Comments are closed.