نتانیاهو دوباره گفت: اسرائیل با استقرار حکومت ایران در سوریه کنار نخواهد آمد

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر یک بار دیگر اعلام داشت که اسرائیل نخواهد گذاشت نیروهای نظامی وابسته به حکومت اسلامی ایران در سوریه مستقر گردند. در هفته های اخیر ارزیابی شده است که خیزش مردمی در سوریه رو به پایان خود نزدیک می شود و هم اکنون تلاش های بین المللی برای طرح ریزی آینده سیاسی سوریه ادامه دارد.

نتانیاهو بارها گفته است که اسرائیل ادامه حضور نیروهای ایرانی در سوریه را تحمل نخواهد کرد.

نخست وزیر این سخنان را در رابطه با گزارش هایی بیان داشت که به موجب آن ها، حمله به مواضع نظامی وابسته به حکومت ایران در حومه دمشق توسط ارتش اسرائیل صورت گرفته است.

حمله هوایی اسرائیل به مواضع نظامی در سوریه

در این گزارش ها آمده بود که اسرائیل پنج فروند موشک به سوی این هدف ها پرتاب کرده بود، که به ادعای سوریه، ارتش آن کشور توانسته است دو فروند آن ها را در فضا نابود کند.

اسرائیل معمولا به این گونه گزارش ها واکنش نشان نمی دهد و از تائید یا تکذیب خبرها درباره عملیات نظامی در داخل سوریه خودداری می ورزد.

در حالی که نخست وزیر دوباره نسبت به ادامه حضور نیروهای ایرانی در سوریه هشدار داد، اویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل هفته پیش گفته بود که اکثر نظامیان حاضر در سوریه، نیروهای مزدور حکومت ایران هستند و خود نظامیان رژیم به صورت مستشار در سوریه حضور دارند.

نتانیاهو در پیامی برای یک همایش سیاسی در واشنگتن گفت: «اجازه بدهید که یک بار دیگر بر سیاست همیشگی اسرائیل انگشت گذارم و بگویم که ما نخواهیم گذاشت رژیمی در خاک سوریه بماند که سیاست علنی آن تلاش برای انهدام اسرائیل است و به اقدامات برای مسلح شدن به جنگ افزار اتمی ادامه می دهد»

نخست وزیر افزوده گفت: «هدف حکومت ایران از تلاش برای مستقر شدن در سوریه آن است که شاید بتواند نقشه شوم خود را برای انهدام اسرائیل عملی سازد». و گفت: «خیر ما چنین امکانی را به آن ها نخواهیم داد».

این سخنان نتانیاهو بخشی از یک نطق مفصل تر است که وی به صورت ویدیویی ضبط کرده و قرار است امروز (یک شنبه) در همایش سیاسی بزرگی در واشنگتن روی پرده بیاید.

این همایش “فوروم سابان” نام دارد که هدف آن بررسی روابط اسرائیل و ایالات متحده است و هر سال برگزار می گردد و شماری از مهمترین سیاستمداران ایالات متحده و اسرائیل در آن سخنرانی می کنند.

یکی از سخنرانان امروز این همایش بسیار مهم، جرد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ است. کوشنر که خود یهودی است، از جانب پرزیدنت ترامپ به عنوان سرپرست تلاش های صلح بین اسرائیل و فلسطینیان گزیده شده است.