نتانیاهو: «دیوان بین المللی کیفری، برای رسیدگی به جنایاتی مانند هولوکاست برپا شد، ولی اکنون اسرائیل را هدف می گیرد»

کابینه امنیتی – دفاعی دولت اسرائیل، در پایان نشست شب گذشته خود، تصمیم دو تن از سه تن قضات دیوان بین المللی کیفری لاهه را قویا محکوم دانست که تشکیلات فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری را یک کشور مستقل دانسته و موافقت کرده اند که تحقیقاتی علیه اسرائیل در زمینه با مبارزه با ترور فلسطینی مورد تحقیق و بررسی قرار دهد.

آگاهان گفتند که دیوان کیفری، به جای آن که ترور فلسطینی علیه اسرائیل را محکوم بداند، نسبت به حق دفاع اسرائیل در برابر این تعرضات ابراز تردید کردیده و با استناد به شکایت حکومت خودگردان فلسطینی، موافقت کرده که تحقیقاتی در این زمینه آغاز شود.

فلسطینیان که تا کنون طی چندین دهه ترور، هزاران اسرائیلی را به قتل رسانده اند، ادعا می کنند که اسرائیل در حمله نظامی به غزه در چند سال پیش، مرتکب جنایات جنگی شده است.

علت آن عملیات که “صخره استوار” نامیده شد آن بود که ترور فلسطینی در ظرف ماه های پیش از آن حدود هجده هزار راکت و خمپاره به سوی خاک اسرائیل، به هدف کشتن شهروندان شلیک کرده بود.

در جریان آن عملیات، حدود دو هزار تن فلسطینی کشته شدند که دست کم هشتصد نفر آن ها نظامی بودند و به سازمان هایی مانند حماس تعلق داشتند. چریگ های مسلح که فاقد اونیفورم بودند، پشت سر نظامیان سنگر می گرفتند و به سوی سربازان اسرائیلی شلیک می کردند.

کارشناسان حقوقی می گویند ه اگر این شکایت به دادگاه کشانده شود، بی تردید گروه تروریستی حماس نیز به محاکمه کشانده خواهد شد، زیرا حملات گسترده موشکی آن بود که موجب واکنش اسرائیل و ورود به نوار غزه شد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در واکنش خود گفت: اقدام دیوان کیفری موجب بی اعتبار شدن نهادی است ه برای جلوگیری از هولوکاست و جنایاتی شبیه آن برپا شده و اکنون به یک ابزار سیاسی مبدل می شود و در خدمت ترور فلسطینی قرار می گیرد و می خواهد حق دفاع را از اسرائیل سلب کند.

آگاهان می گویند که هدف فلسطینیان از روی آوردن به دیوان کیفری در لاهه آن بود که سربازان اسرائیلی را از حق دفاع از وطن و امنیت شهروندان کشور باز دارند تا ترور فلسطینی از آزادی عمل بیشتری برخوردار باشد.

بنی گانتس وزیر دفاع نیز در دستوری که برای ارتش و سربازان انتشار داد، از آن ها خواست بی آن که تردیدی به خود راه دهند، همچنان در دفاع از میهن و شهروندان کشور خود کوشا باشند.

در عین حال خبر می رسد که در شهر لاهه در هلند، قرار است امروز (دوشنبه) مراحل برگزیدن دادستان تازه ای برای دیوان بین المللی کیفری آغاز شود. دو نامزد عمده این انتصاب، یکی حقوقدانی است که در گذشته علیه ترور سخن گفته و حقوقدان دیگری که در گذشته از ترور فلسطینی دفاع کرده است.

آشنایان امور حقوقی ارزیابی می کنند که تحقیقات از جانب دیوان کیفری، درباره شکایات فلسطینی علیه اسرائیل به زودی آغاز نخواهد شد. فلسطینیان این شکایت را پنج سال پیش به دادگاه ارائه داده بودند.