نتانیاهو زودتر از مسکو و دیدار با پوتین به اورشلیم باز می گردد، تا به مشکلات قضایی و مسایل حزبی رسیدگی کند

نتانیاهو زودتر از مسکو و دیدار با پوتین به اورشلیم باز می گردد، تا به مشکلات قضایی و مسایل حزبی رسیدگی کند

به دنبال رویدادهای مربوط  به پرونده اتهامی علیه نخست وزیر و همچنین  در رابطه با رقابت های انتخاباتی، نتانیاهو تصمیم گرفت دیدار خود را از مسکو کوتاه کند و احتمالا همین امشب به اورشلیم باز گردد.

علت این امر، انتشار گزارش هایی است که به موجب آن ها دادستان کل اسرائیل فردا (پنجشنبه) رسما اعلام خواهد کرد که  احتمال صدور کیفرخواست علیه نخست وزیر را بررسی می کند و پیش از آن، نتانیاهو را به یک جلسه اِستِماع دعوت می کند و پس از آن تصمیم خود را اعلام خواهد کرد.

نزدیکان نتانیاهو می گویند که چنین امری ممکن است در مورد آینده فعالیت های سیاسی او و ادامه پست نخست وزیری سرنوشت ساز باشد. احتمال زیاد می رود که نتانیاهو و وکیلان مدافع او نتوانند در جلسه استماع، دادستان کل را متقاعد سازند که از تشکیل پرونده منصرف شود.

نتانیاهو در مورد چهار پرونده، در رابطه با این مساله که آیا از قدرت دولتی خود برای منافع شخصی سوءاستفاده کرده، مورد سوء ظن قرار دارد که به گفته آگاهان، در مورد دو پرونده، ممکن است دادگاهی شود.

شمار زیادی از احزاب مخالف دولت کنونی می گویند که در صورت صدور کیفرخواست، نتانیاهو باید از نخست وزیری کنار رود. اگر این خواسته عملی گردد، به موفقیت حزب لیکود در انتخابات عمومی که قرار است هفت هفته دیگر برگزار شود آسیب می رساند.

در مقابل، برخی از احزابی که احتمال می رود وارد ائتلاف دولتی آینده به رهبری نتانیاهو شوند، می گویند از نظر قانونی، تا هنگامی که اتهامات فردی در دادگاه ثابت نشده باشد، او بیگناه محسوب می شود و نباید به وی لطمه ای وارد آید.

دادستانی کل و نهاد بازرسی کل کشور به نتانیاهو اجازه نداده اند که برای تامین هزینه پیگرد قضایی، از دوستان خود کمک مالی بگیرد.

بازار انتخابات در اسرائیل روز به روز گرمتر می شود و به موازات آن، جدال بین جناح ها شدت می گیرد. حزب لیکود به رهبری نتانیاهو، می کوشد مهمترین رقیب خود را که ژنرال ذخیره بنی گانتس می باشد، به چپ گرایی و به خطر انداختن منافع امنیتی اسرائیل متهم سازد. ولی حزب بنی گانتس که   یعنی قدرتمندی برای اسرائیل نام دارد، این امر را “افترای زهرآگین” می خواند و یادآور می شود که گانتس در چهار سال فرماندهی ارتش اسرائیل، توانایی و حساسیت خود را نسبت به امنیت کشور به اثبات رسانده و خیلی بیشتر از نتانیاهو، سابقه و تجربه امور امنیتی دارد.

نهاد نظارت بر انتخابات کل کشور، هفته پیش دستور داده بود که نتانیاهو حق ندارد با سربازان عکس بگیرد و خود را مدافع امنیت کشور نشان دهد. باور عمومی بر این است که  ارتش و امور نظامی و امنیتی اسرائیل باید از رقابت های انتخاباتی به دور باشد. ولی حزب لیکود عکسی منتشر کرد که جوانی در برابر آرامگاه نظامی ایستاده و زیر آن نوشته شده است که بنی گانتس امنیت اسرائیل را به خطر می اندازد و خطرناک است

خانواده های بسیاری از سربازان جان باخته ارتش اسرائیل، نسبت به این شیوه تبلیغاتی به شدت انتقاد کردند. نتانیاهو لحظاتی پس از آگاهی از این امر، دستور داد که آن عکس از صفحه تبلیغات انتخاباتی حذف شود و مسؤولان آن مورد پیگرد قرار گیرند.

وکلای مدافع بنیامین نتانیاهو که جزو گرانترین ها هستند