نتانیاهو: ساکنان غزه آنجا را ترک کنند، شهر ویران خواهد شد

بنیامین نتانیاهو ۱۸ ساعت پس از آغاز بحران امنیتی جدید کشورش و حماس، در برابر دوربین‌ها خطاب به مردم اسرائیل گفت: «انتقام این روز سیاه را خواهیم گرفت».

آقای نتانیاهو گفت: «انتقام کودکانی که در خون خود غلتیدند، سخت خواهد بود» و افزود: «رویدادی را تجربه کردیم که تا حال آن را نشناخته بودیم.»

وی افزود: «آشیانه‌های حماس را به ویرانه تبدیل خواهیم کرد. شهر شر (غزه) شهر ویرانه‌ها خواهد شد.» بنیامین نتانیاهو اضافه کرد که از ساکنان غزه می‌خواهم «از آن‌جا بروند؛ همین الان آن‌جا را ترک کنید». نخست‌وزیر اسرائیل با این حال نگفت که مردم در باریکه محصور غزه باید به کجا بروند و چگونه.

او گفت به ارتش فرمان داده تمامی قوای خود را برای نابود کردن قابلیت‌های حماس به کار گیرد و از مردم اسرائیل خواست «صبور باشند زیرا این جنگ سخت و طولانی خواهد بود.»

او از جو بایدن و رهبران شمار زیادی از کشورهای غربی متحد اسرائیل که در تماس با او یا در بیانیه‌هایی حمایت خود را از اسرائیل ابراز داشته‌اند، قدردانی کرد.

شبکه‌های کان، ۱۲ و ۱۳ تلویزیون اسرائیل (در ساعت ۲۳ به وقت ایران) اعلام کردند شمار کشته‌های اسرائیلی به ۲۵۰ تن رسیده و شمار زخمی‌ها حدود یک هزار و ۵۰۰ تن است.

وزارت بهداشت فلسطینی اعلام کرد در نتیجه حملات اسرائیل به باریکه غزه، تا کنون ۲۸۵ فلسطینی کشته شده‌اند.

پیش از این گزارش‌هایی مبنی بر ترک منازل مسکونی شماری از شهروندان ساکن غزه که در مجاورت مقرهای حماس قرار داشته، از بیم حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به این مراکز منتشر شده بود.