نتانیاهو: «من شایسته ترین فرد برای پست وزارتفاع هستم». او از اعلام انتخابات زودرس خودداری ورزید

نتانیاهو گفت که هرکس خواهان انتخابات زودرس است، به مصالح ملی کشور آسیب می رساند

 

بنیامین نتانیاهو در نطقی که ساعتی پیش (یکشنبه) در دفتر نخست وزیری ایراد کرد، خاطر نشان ساخت که در شرائط حساس کنونی، انحلال دولت یک کار اشتباه است و امنیت کشور را به خطر می اندازد. وی همچنین اعلام داشت که از این پس ریاست وزارت دفاع را شخصا به دست می گیرد.

نخست وزیر، در سخنانی که بیشتر به یک نطق انتخاباتی شباهت داشت، خود را شایسته ترین مقام در بین سیاستمداران کنونی برای احراز پست وزارت دفاع دانست.

به گفته تحلیلگران، اشاره او به نفتالی بنت رهبر حزب هبیت هیهودی (خانه یهود) بود که خواستار به دست گرفتن این مقام است. بنت در ظرف سه سالی که دولت کنونی بر سر کار است، بارها در امور نظامی اظهار نظر کرده و عملکرد وزیر دفاع و نخست وزیر را مورد انتقاد قرار داده بود.

در هفته های اخیر نیز بنت گفته بود که سیاست اویگدور لیبرمن در قبال بحران غزه اشتباه بوده و اسرائیل می بایست حماس را قاطعانه سرکوب کند. ولی نتانیاهو در پاسخ گفته بود که نه تنها خود وی، بلکه امیران ارتش و مشاوران ارشد امور دفاعی با این سیاست مخالفت می ورزند.

نتانیاهو در نطق امشب خود، به تشریح پیشینه نظامی و امنیتی خود پرداخت و گفت که در بسیاری از جنگ ها شرکت داشته و بارها جان او به خطر افتاده و بسیاری از یارانش در جبهه از پای درآمده اند و برادر ارشدش (یونانان نتانیاهو) نیز در عملیاتی برای نجات مسافران یک هواپیمای ربوده شده جان باخت

نتانیاهو گفت که سوابق درخشان تری نیز در خدمت دفاعی به وطن خویش دارد که هنوز زمان افشای آن فرا نرسیده است.

نخست وزیر، بی آن که اشاره ای به نفتالی بنت و ادعاهای او کند گفت که برای رویارویی با اوضاعی که هنوز در حال تحول است، برنامه هایی با کمک رئیس ستاد ارتش و بلندپایگان امنیتی مانند سران موساد و شورای امنیت ملی تهیه دیده که به موقع خود،ع به اجرا گذاشته خواهد شد.

این سخنان پاسخی به آنانی بود که می گویند عملکرد نتانیاهو در کشاکش با حماس در غزه کارساز نبوده است. از سخنان امشب نتانیاهو می توان نتیجه گرفت که او برنامه هایی برای روزها و هفته های آینده در برابر حماس تهیه دیده است.

رویدادهای یک هفته اخیر چنان باعث گستاخی حماس و دیگر سازمان های تروریستی شده که یحیی سنوار، سرکرده حماس در غزه، تهدید کرد که در جنگ آینده، مرکز اسرائیل و شهر تل آویو را هدف حملات موشکی قرار خواهد داد.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل در واکنش به نطق امشب نتانیاهو گفت که او در عین حال که بر لزوم ادامه دولت کنونی تاکید گذاشته، با اعلام این تصمیم که خود مسوولیت وزارت دفاع را به عهده می گیرد، عملا حزب هبیت هیهودی را ناچار می سازد که فردا (دوشنبه) خروج خود را از کابینه اعلام کند و عملا موجب انحلال دولت کنونی شود.

نتانیاهو دوباره در بخشی از سخنان خود هشدار داد که با برگزاری انتخابات زودرس، ممکن است دولتی به روی کار آید که نتواند مانند دولت کنونی به رهبری او، در برابر زیاده خواهی های فلسطینی ها ایستادگی کند.

نتانیاهو در این نطق، به تمجید از خدمات خود در پست وزیر خارجه پرداخت و گفت هنگامی که او این سمت را به دست گرفت، موقعیت بین المللی اسرائیل چندان جالب نبود. ولی اکنون اسرائیل دارای جایگاهی بسیار قوی در صحنه جهانی می باشد.

او یادآور شد که سالیان دراز تاکید می کرد که پیمان اتمی موسوم به برجام، یک قرارداد مصیبت بار است و باید منحل شود. او یادآوری کرد که حتی برخلاف خواسته رئیس جمهوری ایالات متحده، در کنگره آمریکا حاضر شد و علیه برجام سخنرانی کرد و اکنون می بینیم که ایالات متحده خروج خود از آن را اعلام می کند.

به گفته آگاهان، انتظار میرود که پیش از ظهر فردا، سران حزب هبیت هیهودی یک همایش رسانه ای برگزار کنند و کناره گیری خود را از دولت مئتی اعلام دارند.

نتانیاهو در نطق امشب خود، که سرشار از مطالبی انتخاباتی بود، حال و هوایی ایجاد کرد که اگر نفتالی بنت از دولت کناره گیری کند، مسؤولیت برگزاری انتخابات زودرس متوجه حزب او گردد و کسی نتانیاهو را به آن متهم نسازد.

2 دیدگاه‌

  1. هیچکس شک ندارد به این گفته ها چرا که بنیامین نتانیاهو به حقیقت شخصیتی دانا و توانا و یک متخصص فن است درود و برکت بر تو ابر مرد اسرائیل خدا باد تا ابد

  2. با درود به دست اندرکاران رادیو پیام اسراییل ، اقای نتانیاهو در رابطه با حرکتی که برای افشای وضعییت اسف بار مردم ایران ابراز نمود قابل تقدیر میباشد و ایشان هیچ موقع منافع مردم ایران به مانند دیگر دولتمردان غربی فدای منافع اقتصادی ننمود و براستی خطر وجود کانون قدرت ملاها در ایران را برای کل بشریت مضر دانست ایشان کار و راه پر فراز و نشیبی را در دست گرفته و احتیاج به حمایت مردم اسراییل برای اجرای طرح خود که همانا نابودی پایگاه های تروریستی حماس و حزب الله حمایت نمود

Comments are closed.