نتانیاهو: همچنان امیدوار هستیم که ایالات متحده انضمام بلندیهای گولان به اسرائیل را بپذیرد

نخست وزیر اسرائیل می گوید که همچنان امیدوار است که ایالات متحده بالاخره حاضر شود پیوستن بلندی های گولان به خاک اسرائیل را به رسمیت بشناسد. این ناحیه پنجاه و یک سال پیش، در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد و سه سال پس از آن، پارلمان اسرائیل (کنست) با تصویب قانونی، بلندی های گولان را رسما به خاک اسرائیل ضمیمه کرد.

ولی هیچ کشوری این اقدام اسرائیل را به رسمیت نشناخته و مورد تائید قرار نداده است. اکنوندولت نتانیاهو امیدوار است که دولت پرزیدنت ترامپ، همانگونه که اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و دنیا را در برابر یک اقدام انجام شده قرار داد، بهتر آن است که خاک گولان را نیز به عنوان بخشی از سرزمین اسرائیل به رسمیت شناسد.

از دیدگاه اسرائیل، اکنون بهترین زمان است که ایالات متحده به چینن اقدامی دست بزند. ولی جان بولتون مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ که در اول هفته جاری از اسرائیل دیدن کرد، اعلام داشت که ایالات متحده در شیوه نگرش خود نسبت به این موضوع تغییری نداده است.

با این همه، برخی محافل خبری می گویند که گفتگوهای محرمانه ای بین اسرائیل و ایالات متحده در این زمینه جریان دارد، و نتانیاهو می گوید که امید خود را برای رسیدن به این هدف از دست نداده و همچنان تلاش می کند.

از دیدگاه سیاستمداران اسرائیلی، شرائط کنونی منطقه، برای اعلام چنین اقدامی از جانب ایالات متحده بسیار مساعد و حتی غیرقابل بازگشت می باشد. آن ها می گویند که رژیم بشار اسد به تدریج استقرار خود را باز می یابد و خیزش مردمی در سوریه در حال فروکش کردن است و بشار هنوز به پشتیبانی جهانی برای بازپس گرفتن کامل حکومت خویش نیاز دارد و فردا ممکن است دیر باشد.

سیاستمداران اسرائیلی همچنین استدلال می کنند که به رسمیت شناختن گولان به عنوان بخشی از خاک اسرائیل، می تواند پاسخی به تلاش رژیم ایران برای استقرار نظامی در سوریه باشد. شماری از فرماندهان سپاه پاسداران و آخوندهای دولتی در ایران گفته اند که با استقرار در سوریه، به اسرائیل در بلندی های گولان حمله خواهند برد و با تصرف این ناحیه، سراسر خاک اسرائیل در تیررس آن ها قرار خواهد گرفت. هر اندازه که این اظهارات رجزخوانی محسوب شود، ولی بر اهمیت استراتژیک بلندی های گولان برای اسرائیل تاکید می گذارد.

بنیامین نتانیاهو در همایش رسانه ای در لیتوانی، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران، در عین حال که گفت اسرائیل همچنان امیدوار است که ایالات متحده حضور اسرائیل در بلندی های گولان را به رسمیت بشناسد، تاکید کرد که در حال حاضر هیچ گونه مذاکره ای بین مقامات اسرائیل و ایالات متحده در این زمینه جریان ندارد.

3 دیدگاه‌

  1. چرا خداوند حتى یک روز از عمر هر انسانى را به بازدید کردن از بهشت و جهنم اختصاص نداد تا انسان آموزش ببیند و ایمانش کامل شود ؟

  2. نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد؛ نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد؛ واقعاً حق با اسرائیل است که با مشورت کردن با آمریکا؛ پاسدار حافظ صلح در منطقه خاورمیانه را مشخص بکنند.

Comments are closed.