نتانیاهو هنگامی که از برزیل باز می گردد، با کارزار انتخاباتی و همچنین اتهامات تخلف مالی روبرو می باشد

نتانیاهو و گروه مشاوران حقوقی قدرتمند او، با برگزاری جلسه استماع مخالفت می ورزند و استدلالشان آن است که تصمیم نهایی درباره احتمال صور کیفرخواست، به پس از انتخابات موکول می گردد

بنیامین نتانیاهو پس از سفر موفقیت آمیز به برزیل و دیدارهای سیاسی مهمی که به عمل آورد، امشب آن کشور را ترک می گوید، و فردا، هنگامی که هواپیمای او در اسرائیل به زمین نشیند، باید به صحه پرجنجال سیاست داخلی کشور بازگردد، که یکی از مسائل عمده آن انتخابات عمومی در سه ماه دیگر، و مهم تر از آن، پرونده های تخلفات مالی نخست وزیر است.

هنگام اقامت نخست وزیر در برزیل، مشاور ارشد حقوقی کشور اعلام کرد که قصد دارد کوتاه مدتی پیش از برگزاری انتخابات، نخست وزیر را برای شنیدن استدلال ها و ادعاهای او علیه اتهاماتی که به وی وارد آمده بشنود و به دنبال آن تصمیم بگیرد که آیا علیه نتانیاهو کیفرخواست صادر شود و یا نه.

پلیس اسرائیل و همچنین اداره دادستانی، پس زا بررسی کامل پرونده ها و بازپرسی ها به این نتیجه رسیده اند که تخلفات نخست وزیر را دست کم در مورد دو پرونده می توان در دادگاه اثبات کرد و توصیه کرده اند که علیه وی کیفرخواست صادر گردد و نخست وزیر به دادگاه کشانده شود.

ولی طبق قوانین اسرائیل، هر کارمند دولت که مورد سوءظن قرار گرفته، پیش از صدور کیفرخواست، می تواند در جلسه استماع، از خود دفاع کند و با صدور کیفرخواست مخالفت نماید. نخست وزیر نیز از چنین حقی برخوردار است.

نتانیاهو و گروه مشاوران حقوقی قدرتمند او، با برگزاری جلسه استماع مخالفت می ورزند و استدلالشان آن است که تصمیم نهایی درباره احتمال صور کیفرخواست، به پس از انتخابات موکول می گردد و چنین امری ممکن است به زیان نخست وزیر و حزب او در هنگام رای گیری منجر شود.

آن ها بر این باورند که برگزاری جلسه استماع، باید به پس از انتخابات عمومی موکول گردد.

با توجه به آن که بازار انتخابات در اسرائیل در حال گرم شدن است، احزاب مخالف دولت خواهان آن هستند که از هم اکنون نتانیاهو اعلام استعفا کند. ولی او همچنان می گوید که مسوولان قضایی چیزی نخواهند یافت، زیرا چیزی برای یافتن وجود ندارد.