نتانیاهو و ریولین با بایدن گفتگو کردند. آیا از دیدگاه اسرائیل، پیروزی بایدن قطعی شده است؟

اکنون که تقریبا قطعی شده که جو بایدن برنده انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده بوده است، رئیس جمهوری و نخست وزیر اسرائیل تلفنی با او تماس گرفتند و درباره روابط آینده بین دو کشور با او به رایزنی پرداختند. پرزیدنت روبی ریولین، مقام ریاست جمهوری در سخنان خود با آقای باید تاکید کرد که همکاری های اسرائیل و ایالات متحده در همه زمینه ها، فراتر از ملاحظات حزبی است و بی تردید در دوران بایدن نیز نه تنها ادامه خواهد یافت، بلکه گسترده تر نیز خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر نیز در گفتگو با بایدن، از دوستی دیرین بین آنان سخن گفت و ابراز اطمینان کرد که در دوران بایدن نیز مناسبات اسرائیل و ایالات متحده همچنان در مسیر شکوفایی پیش خواهد رفت.

رئیس جمهوری و نخست وزیر اسرائیل، دوازده ساعت پس از آن که رسانه های همگانی در ایالات متحده از پیروزی بایدن سخن گفتند، برای وی پیام شادباش فرستادند. ولی این، نخستین بار است که آن ها در تماس مستقیم تلفنی، که هریک به طور جداگانه انجام گرفت، درباره آینده روابط بین دو کشور، با بایدن گفتگو می کنند.

در پیام هایی که پیشتر به صورت غیر مستقیم از جانب اسرائیل برای بایدن فرستاده شده، به او یادآوری گردیده که تماس ها با رژیم ایران نباید به شیوه ای باشد که عمر این حکومت را درازتر کند و به حکومت ایران امکان دهد دست اندازی هایش به کشورهای همسایه ادامه یابد.

گبی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل در کمیسیون امنیت و امور خارجی پارلمان اسرائیل (کنست) گفته بود که اسرائیل از دولت آینده ایالات متحده انتظار دارد که در مذاکرات با رژیم ایران، از مطرح ساختن مسائل موشکی ایران غافل نشود و به امور هسته ای بسنده نکند. گبی اشکنازی گفته بود که اسرائیل انتظار دارد در جریان کامل گفتگوها با رژیم ایران باشد و حق اظهار نظر داشته باشد.

پیشتر گفته شده بود که نتانیاهو با جو بایدن سابقه دوستی ۲۷ ساله دارد و بایدن در هر فرصتی از اسرائیل جانبداری کرده است. در مورد خانم کامِلا هریس در سمت معاون ریاست جمهوری در ایالات متحده، ابراز نگرانی می شو که وی دارای دیدگاه های چپ گرایانه باشد و منافع اسرائیل را در نظر نگیرد. برخی کارشناسان این نگرانی را بی مورد می دانند و یادآور می شوند که همسر خانم هریس یهودی است. ولی مسلما دین با امور سیاسی ارتباط مستقیم ندارد.