نتانیاهو و نفتالی بنت، یکدیگر را به اهمال در برابر زیاده خواهی‌های رژیم ایران متهم ساختند

نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت، در واکنش به حملات گزنده بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین، که او را به ناتوانی در مدیریت کشور و به خطر انداختن منافع امنیتی اسرائیل متهم ساخته است، گفت که در دولت نتانیاهو هزاران موشک از نوار غزه به سوی خاک اسرائیل، به هدف کشتن شهروندان شلیک شد و واکنش دولت نتانیاهو بسیار ضعیف بود و این در حالی است که دولت کنونی به هر بادکنک انفجاری که از غزه به سوی اسرائیل پرتاب می شود، واکنش کوبنده نشان می دهد.

نتانیاهو در سخنان روز گذشته (دوشنبه) در پارلمان اسرائیل (کنست)، دولت بنت را متهم ساخت که در برابر ایالات متحده کوتاه آمده و می‌ترسد که نسبت به تعرضات رژیم ایران، واکنش کوبنده نشان دهد.

در گزارش‌های پیشین گفته شده بود که اسرائیل در مرحله کنونی، ترجیح می‌دهد از طریق دیپلماتیک علیه رژیم ایران اقدام کند و در چند روز اخیر یک رشته رایزنی‌های سیاسی و حتی نظامی با دولت های ایالات متحده و بریتانیا انجام گرفته است.

بنت در ادامه پاسخگویی به اتهامات نتانیاهو، همچنین گفت که در دوران دوازده سال نخست وزیری او، حزب‌الله لبنان توانست ذخیره موشکی خود را ده برابر سازد.

نخست وزیر گفت که برای جبران همه این بی توجهی‌های دولت نتانیاهو، اکنون او و وزیر دفاع دولت جدید، بودجه دفاعی کشور را افزایش می‌دهند تا کمبودها و کاستی ها جبران شود.

نفتالی بنت خطاب به نتانیاهو گفت که در دوران نخست وزیری وی، حکومت ایران به پیشرفته‌ترین مرحله برای ساخت بمب هسته‌ای رسیده است و این امر نشان از شکست دولت‌های پیشین در اورشلیم دارد.

او افزود: «دولت جدید همه این کاستی‌ها را جبران خواهد کرد، زیرا اعضای این دولت می‌دانند که چه باید بکنند.»

نتانیاهو در جدال لفظی با بنت، با اشاره به موفقیت چند ورزشکار اسرائیلی در المپیک توکیو که به دریافت چند مدال طلا، نقره و برنز نائل شدند، گفت: «اگر در امور سیاسی نیز المپیکی برگزار می‌شد، دولت کنونی می‌توانست مدال طلای کاستی‌ها و کژی‌ها را نصیب خویش سازد.»

با آن که بیش از چند هفته از برپایی دولت نفتالی بنت نمی‌گذرد، نتانیاهو او را متهم ساخت که در سیاست‌های خود نسبت به رژیم ایران شکست خورده و امنیت اسرائیل را به صورت جدی به خطر انداخته است.

نتانیاهو در ادامه سخنرانی خود در نقش رهبر اپوزیسیون در پارلمان، همچنین دولت بنت را متهم ساخت که در مبارزه با کرونا قاطعانه شکست خورده است. نتانیاهو گفت که دولت او در آستانه پایان کار خود، میزان ابتلا به این ویروس را تقریبا به صفر رساند، ولی دولت بنت در ظرف شش هفته شمار مبتلایان را به صدها نفر رسانده است.

در مورد مبارزه اسرائیل با زیاده خواهی‌های رژیم ایران، نتانیاهو ادعا کرد که وزیر خارجه کنونی یائیر لپید، به ایالات متحده تعهد داده که هرگونه برنامه عملیاتی علیه حکومت ایران، چندین هفته پیش از اجرا، به آگاهی دولت واشنگتن برسد.

نتانیاهو با مطرح ساختن این ادعا گفت که دولت کنونی، استقلال عمل خود را به آمریکا فروخته است. او گفت که چنین تعهدی از جانب اسرائیل نسبت به ایالات متحده، ممکن است امنیت کشور را سخت به خطر اندازد.
کارشناس رادیو پیام اسرائیل می‌گوید که این گونه اتهامات از جانب رهبر فراکسیون‌های اپوزیسیون در پارلمان علیه دولت کنونی، در دموکراسی اسرائیل یک امر عادی است.