نتانیاهو و گانتس هشت ساعت گفتگو کردند و احتمالا راه برپایی دولت آینده هموار شده است

مقامات ارشد دو حزب لیکود و آبی و سفید از تفاهم هایی که در گفتگوهای هشت ساعته بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس به هدف برپایی دولت آینده به دست آمده ابراز خرسندی کردند، ولی افزودند که هنوز اختلاف نظرهایی در برخی موارد وجود دارد که اکثرا با اهمیت تلقی می شوند. با این همه، آشنایان امور ابراز امیدواری کردند که این اختلافات موجب شکست مذاکرات نشود و در هفته های آینده شاهد برپایی دولت جدید باشیم و به بحرانی که بیش از یک سال است ادامه دارد و موجب برگزاری سه با انتخابات زودهنگام گردیده پایان داده شود.

با شدت گرفتن بحران کورونا در اسرائیل و ادامه بن بست سیاسی، بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید تصمیم گرفت به یک گذشت بزرگ دست بزند و برخی خط مشی های اعلام شده پیشین خود را کنار گذارد و حاضر شود با نتانیاهو یک دولت ائتلافی برپا سازد.

این اقدام شگفت آور گانتس موجب از هم پاشیدگی جبهه حزبی آبی و سفید گردید و یائیر لپید رهبر حزب “یش عاتید” (آینده وجود دارد) که رهبر شماره دو در آبی و سفید محسوب می گردید، راه خود را از گانتس جدا ساخت و اعلام داشت که همچنان قاطعانه خواهان برکناری نتانیاهو از نخست وزیری است. اما مشکل در آن است که بدون همکاری دو حزب بزرگ کشور، برپایی دولت آینده امکان پذیر به نظر نمی آید.

هنوز معلوم نیست که آیا سخن از برپایی یک دولت موقت، به هدف پیکار موثرتر با بحران کورونا می باشد و یا با پایان این بحران نیز همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.

به گفته آگاهان امور و با توجه به هشت ساعت مذاکراتی که شب گذشته (شنبه) در خانه نخست وزیری انجام گرفت، مسلم آن است که دولت آینده با نخست وزیری نتانیاهو آغاز خواهد شد و این امر یک پیروزی سیاسی برای وی به شمار می آید زیرا گانتس از روز اولی که وارد کارزار انتخاباتی شد، اعلام کرد که هدف او برکناری نتانیاهو از نخست وزیری و انجام اصلاحات دیگری است که دولت نتانیاهو مسبب آن بوده است.

اختلاف نظرهایی که هنوز وجود دارد، به ویژه در رابطه با شیوه تقسیم کردن وزارتخانه ها و پست های مهم سیاسی بین مقامات دو حزب است. مسلم آن که، دولت در راه، دارای بیشترین شمار وزیران خواهد بود که ممکن است تعداد آن ها به سی وزیر بالغ شود.

دست اندرکاران دو حزب گفتند که رایزنی ها امروز (یکشنبه) همچنان ادامه خواهد یافت و امید می رود که اگر مشکلات پیش بینی نشده رخ ندهد، توافق نهایی هرچه زودتر به دست آید.

در مذاکرات طولانی شب گذشته بین نتانیاهو و گانتس، با حضور مشاوران آن ها، که تا سپیده دم ادامه یافت، این موضوع بود که نتانیاهو پس از دو سال اول نخست وزیری، به جای آن که یک مقام وزارت بگیرد، عنوان “جانشین نخست وزیر” را داشته باشد. اهمیت این امر آن است که به علت سه پرونده تخلفات نتانیاهو که علیه او کیفرخواست صادر شده و قرار است مورد محاکمه قرار گیرد، اگر او در مقام وزیر باشد، باید کناره گیری کند.

برخی حقوقدانان این پرسش اصولی را مطرح ساخته اند که آیا فردی که سه پرونده تخلفات دارد و باید محاکمه شود، می تواند دولت آینده را برپا سازد؟

هنوز پاسخی به این پرسش داده نشده، ولی احتمال دارد که مشاور ارشد حقوقی کشور آن را بلامانع اعلام کند.