نتانیاهو پس از بازگشت از آمریکا، از امشب برای رفع بحران کابینه تلاش می کند

با پایان گرفتن روز تعطیلی شبنه مقدس، نخست وزیر قصد دارد در ساعات امشب دیداری با یکی از رهبران حزب “یهودوت هتورا” که دارای گرایش هاس تعصب گرای مذهبی است دیدار کند و متقفا بکوشند راهی برای جلوگیری از فروپاشی دولت کنونی بیابند.

بنیامین نتانیاهو و همسرش ظهر روز گذشته (آدینه) از سفر به ایالات متحده به کشور بازگشتند و رسیدگی به بحران کابینه یکی از مهمترین و فوری ترین اموری است که نخست وزیر به آن می پردازد.

بحران سیاسی به این علت آغاز شده که رهبران “یهودوت هَتورا” می گویند هنگام آن است که دولت ائتلافی به قول خود در هنگام برپایی کابینه کنونی عمل کند و قانونی به تصویب برساند که به موجب آن، دانش آموزان آموزشکده های دینی (موسوم به یشیوا) از حدمتِ نظامِ وظیفه برای همیشه معاف باشند.

اکثریت مردم اسرائیل با این خواسته مخالفت می ورزند و بر این باورند که هرکس باید سهم خود را در دفاع از میهن ادا کند. حتی مذهبیون میانه رو از بهترین سربازان اسرائیلی هستند. ولی مذهبیون تعصب گرا می گویند که جوانان آنان با آموزش دین و ترویج آن، موجب تقویت جامعه و کشور می شوند و سهم خود را در دفاع از این سرزمین، از این راه انجام می دهند.

حزب سکولار “ییسرائل بیتینو” (اسرائیل خانه ماست) خواهان اعطای معافیت جزیی به گروهی از دانشجویان مدارس عالی مذهبی است ولی با خواسته های یهودوت هتورا به شدت مخالفت می ورزد.

اویگدور لیبرمن رهبر این حزب که وزیر دفاع نیز هست، امروز (شنبه) شخص نتانیاهو را متهم ساخت که علاقه چندانی به حل این اختلاف ندارد و می خواهد به انتخابات زودرس برود.

در برخی نظر سنجی ها آمده است که اگر انتخابات عمومی امروز برگزار شود، حزب آقای نتانیاهو نه تنها ضعیف نخواهد شد، بلکه چند کرسی دیگر نیز به دست خواهد آورد.

شخص نخست وزیر در روزهای اخیر بارها گفته است که خیال انحلال دولت را ندارد و بهتر آن است که احزاب ائتلافی شرائط حساس کشور را درک کنند و به نحوی با یکدیگر کنار آیند.

ولی حزب لیبرمن آقای نتانیاهو را متهم می سازد که برای رفع بحران کابینه اقدام جدی به عمل نیاورده و در تمام پنج روزی که در ایالات متحده بوده، تنها یکبار با لیبرمن درباره بحران کابینه گفتگو کرده است.