نتانیاهو پس از دیدار با پوتین: همآهنگی نظامی بین اسرائیل و روسیه علیه سپاه قدس در سوریه، مستحکم است

نتانیاهو در دیدار با وزیر دفاع روسیه که در آن درباره امور نظامی ایران نیز گفتگو شد

نتانیاهو پس از دیدار و گفتگو با پرزیدنت پوتین در سوچی Sochi به خبرنگاران گفت که ازادی عمل نیروی هوایی اسرائیل در حریم هوایی سوریه، به هدف جلوگیری از استقرار سپاه قدس در آن سرزمین همچنان ادامه خواهد یافت.

نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل در سفر کوتاهی که روز گذشته (پنجشنبه) به شهر ییلاقی سوچی برای دیدار با رئیس جمهوری روسیه داشت، به خبرنگاران گفت که همآهنگی نظامی بین اسرائیل و روسیه در مورد آن چه که در سوریه می گذرد همچنان مستحکم است.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که برای جلوگیری از برخورد بین جنگنده های اسرائیلی و نیروی هوایی روسیه هنگام انجام حملات در خاک سوریه، نهادی با عضویت نمایندگان اسرائیل و روسیه برپا شده که به خوبی کار می کند.

دستیاران نتانیاهو به خبرنگاران گفتند که هدف اصلی این دیدار، گفتگو درباره رژیم ایران و رفتارهای منطقه ای آن بوده است. ولی در عین حال رهبر حزب لیکود اسرائیل، از پیشنهاد خود برای ضمیمه کردن دره اردن به خاک اسرائیل دفاع کرد و درباره آن به پرزیدنت پوتین توضیح داد.

نشست نتانیاهو در مقام وزیر دفاع اسرائیل با همتای روسی او که رفتارهای رژیم ایران در سوریه، مهمترین مساله مورد بحث بود

نتانیاهو به خبرنگاران گفت که روسیه مخالفتی با این پیشنهاد او بیان نداشته است.

با توجه به آن که تنها چهار روز به موعد انتخابات پارلمانی اسرائیل باقی مانده، رقیبان انتخاباتی نتانیاهو ادعا می کند که این سفر او ضروری نبوده و تنها به هدف کسب محبوبیت بیشتر در جریان انتخابات، صورت گرفته است. آگاهان گفته بودند که این ابراز دوستی با پوتین، ممکن است دارندگان حق رای در میان مهاجران یهودی که از جمهوری های اتحاد شوروی به اسرائیل آمده اند، جز آنانی که زاده جمهوری روسیه هستند، از نتانیاهو دور سازد زیرا آنان پوتین را نسبت به زادگاه خود، یک فرد تجاوزگر می دانند.

نتانیاهو پیش از آن که رهسپار روسیه شود، به خبرنگاران مسکو گفته بود که مناسبات بین روسیه و حکومت اسلامی ایران نه تنها تضعیف نشده، بلکه تقویت نیز گردیده است.

رسانه های خبری در مسکو نوشتند که نتانیاهو هنگام دیدار در سوچی، به پرزیدنت پوتین از جمله گفته است: «رژیم ایران اخیرا بر دامنه فعالیت های خود در منطقه افزوده، و ما نیز فعالیت خود را افزایش داده ایم».

اشاره نتانیاهو بی تردید در ارتباط با حمله اخیر علیه پایگاه بزرگی است که رژیم ایران در شرق سوریه و در نزدیکی مرز عراق مشغول ساخت آن است. در گزارش ها آمده بود که دست کم سیزده تن در جریان این حمله کشته شده اند که اکثرا ایرانی بوده است. ولی رژیم ایران همچنان به سکوت در این باره ادامه می دهد.

همچنین عملیات هوایی در بمباران انبارهای اسلحه “حشد الشعبی” در عراق نیز به نیروی هوایی اسرائیل ارتباط داده شده است.

2 دیدگاه‌

  1. روسیه در روابط خود با حکومت اسلامی به یک بالانس و سردی روابط رسیده و اسرائیل می تواند توازن لازم را برای منافع ملل دنیا برقرار سازد

Comments are closed.