نتانیاهو پس از گفتگوی امروز با نفتالی بنت که خواهان پست وزارت دفاع است، درباره آینده دولت خود تصمیم گیری می کند

شرط اصلی نفتالی بنت آن است که پست وزارت دفاع را به عهده گیرد

دیداری که بنیامین نتانیاهو در ساعات بعدازظهر با رهبر حزب هبیت هیهودی به عمل می آورد، سرنوشت دولت کنونی را رقم خواهد زد و معلوم خواهد شد که آیا دولت کنونی، با یک اکثریت بسیار ضعیف پارلمانی به کار خود ادامه خواهد داد و یا برگزاری انتخابات زودرس اعلام خواهد گردید.

نخست وزیر ظهر امروز دیدار خود را در دفتر خویش در اورشلیم، با نفتالی بنت رهبر حزب هبیت هیهودی آغاز کرد و هنگام تنظیم این خبر، گفتگوهای آنان همچنان ادامه دارد.

به گفته آگاهان، نتانیاهو در این دیدار، امکان ادامه دولت کنونی را با بنت مورد بررسی قرار داده است – و این در حالی که بسیاری از احزاب ائتلافی در کابینه او، خواهان انحلال دولت کنونی و برگزاری انتخابات زودرس هستند.

نزدیکان نتانیاهو می گویند که او مایل نیست انتخابات را جلو اندازد، زیرا رویدادهای اخیر در نوار غزه، از محبوبیت او در میان مردم کشور کاسته است و وی ترجیح می دهد که انتخابات عمومی حدود یک سال دیگر برگزار گردد که مردم رویدادهای اخیر را فراموش کرده باشند.

شرط اصلی نفتالی بنت آن است که پست وزارت دفاع را به عهده گیرد – در غیر این صورت، از دولت جدا خواهد شد و آنگاه سقوط کابینه حتمی خواهد بود.

رهبر حزب هبیت هیهودی در ماه های اخیر عملکرد اولگدور لیبرمن در سمت وزیر دفاع را، به ویژه در مورد اموری که به غزه مربوط می شود، به شدت مورد انتقاد قرار داده بود. بنت ادعا می کند که لیبرمن، در روزیارویی با سازمان های ترور فلسطینی در غزه ضعف نشان داده و شدت عمل لازم را به کار نگرفته است.

نفتالی بنت شب گذشته (پنجشنبه) با برپایی یک همایش رسانه ای، به صراحت اعلام کرد که خود را  شایسته ترین فرد برای احراز مقام وزارت دفاع می داند. او گفت که هدفش بازگرداندن قدرت بازداری ارتش اسرائیل در برابر ترور فلسطینی می باشد.

لیبرمن نیز هنگام اعلام کناره گیری خود، خواستار نشان دادن شدت عمل نسبت به سازمان های ترور در غزه شده، و گفته بود که امتیازاتی که اسرائیل اخیرا به فلسطینی ها داده، تنها نتیجه اش جری تر کردن آنان در تعرض نسبت به اسرائیل بوده است.

علیرغم ابراز ناخشنودی از عملکرد دولت نتانیاهو در مورد بحران غزه، نظرسنجی ها نشان می دهد که حزب تحت رهبری او (حزب لیلکود) همچنان بیشترین کرسی های پارلمانی را می تواند به دست آورد. بنا به این نظرسنجی ها لیلکود ممکن است در انتخابات آینده سی کرسی پارلمانی را از آن خود سازد که ده درصد بیشتر از کرسی ها کنونی می باشد.

دولت کنونی، به طور قانونی هنوز یک سال تا پایان دوران خدمت خود وقت دارد و حتی اگر انجام انتخابات زودرس تصویب شود، بین سه ماه تا پنج ماه دیگر برگزار خواهد شد و بدین سان، دولت کنونی یکی از طولانی ترین دوران های خدمت را پشت سر خواهد گذاشت. در اسرائیل شمار دولت هایی که توانسته اند چهارسال کامل خدمت کنند، به تعداد انگشتان دو دست نمی رسد.

آگاهان می گویند که دو حزب مهم کابینه ائتلافی  که یکی وزارت دارائی و اقتصاد را در دست دارد و دیگری وزارت کشور را ادامه می کند، با انتصاب نفتالی بنت به مقام وزارت دفاع به شدت مخالفت می ورزند و دولتی را که در پارلمان فقط یک کرسی بیشتر دارد، امر سالمی نمی دانند و خواهان جلو انداختن انتخابات هستند.

همچنین آگاهان می گویند که اکثر وزیران حزب لیکود و شخصیت های کلیدی آن نیز با سپردن پست وزارت دفاع به رهبر حزب هبیت یهودی مخالفت می ورزند.