نتانیاهو پیش از دیدار با وزیر خارجه آمریکا گفت: «با آقای پمپئو درباره سه موضوع صحبت می کنم، ایران، ایران و ایران»

نخست وزیر اسرائیل در دیدار با وزیر خارجه ایالات متحده، از ایالات متحده خواستار گردید که بر شدت فشار بر حکومت اسلامی ایران بیافزاید و حمایت قاطع تری از خیزش مردمی در ایران به عمل آورد. این سخنان از قول منابع خبری نزدیک به نتانیاهو انتشار یافته است، ولی خود وی حاضر نشد در پایان دیدار با مایک پمپنو درباره مطالب مطرح شده سخنی بگوید.

نتانیاهو که ابتدا قرار بود با پرزیدنت ترامپ دیدار داشته باشد، و از آن جا که به علت برخی مشکلات فنی چنین دیداری انجام نگرفت، برای ملاقات و رایزنی با وزیر خارجه آمریکا، به لیسبون سفر کرد و امروز (پنجشنبه) به اورشلیم باز گشته است.

نتانیاهو پیش از آغاز مذاکرات با پمپئو، به خبرنگاران گفت که قصد دارد با وزیر خارجه ایالات متحده، درباره سه موضوع عمده سخن بگوید: ایران، ایران و ایران!

مایک پمپئو نیر در پایان دیدار با نتانیاهو، حاضر نشد هیچ وعده کمک مادی یا معنوی نسبت به مردم ایران بدهد و تنها گفت: «همگان می دانند که در ایران واقعا چه می گذرد» و افزود: «مردم ایران آزادی می خواهند».

نخست وزیر اسرائیل در یک همایش رسانه ای در لیسبون ار کارآیی تحریم های آمریکایی سخن گفت و ارزیابی کرد که ادامه همین تحریم ها بود که مردم معترض ایران را به خیابان ها کشاند و تظاهرات گسترده آنان را به دنبال آورد. نتانیاهو گفت که تجربه نشان داد که این تحریم ها اثربخش بوده و باید ادامه یابد و شدیدتر شود.

او گفت که این تحریم های آمریکایی موجب ایجاد مشکلات اقتصادی و مالی دشواری برای رژیم ایران شده و مشکلات سیاسی نیز به دنبال آورده است.

نیانیاهو یک بار دیگر خطاب به اروپائیان نیز گفت که آن ها باید از ادامه حمایت مالی از رژیم ایران دست بردارند و در اجرای تحریم ها، به ایالات متحده دست همکاری بدهند.

اکنون بیش از یک سال است که اروپایی تلاش می کنند از طریق طرحی که آن را اینستکس نامیده اند، به حمایت مالی و داد و ستد بازرگانی با رژیم ایران ادامه دهند. ولی در این راه ناکام مانده اند.

نتانیاهو اعتراف کرد که نسبت به پیوستن اروپائیان به تحریم های آمریکایی خوشبین نیست، ولی تاکید کرد که هنوز برای شدیدتر کردن فشارهای اقتصادی بر رژیم ایران، گزینه های زیادی وجود دارد.

نخست وزیر اسرائیل دوباره تاکید کرد که تحریم های اقتصادی آمریکا علیه رژیم ایران بسیار سودمند بوده است، و در توضیح سخنان خود گفت: «ما اکنون می بینیم که امپراطوری عظیم رژیم ایران در حال فرو ریختن است و مردم در تهران علیه رژیم تظاهرات می کنند و در بغداد و بیروت نیز علیه رژیم ایران شعار می دهند».

آگاهان سیاسی در اورشلیم، دیدار نتانیاهو با پمپئو را بسیار سودمند ارزیابی کردند. برخی محافل بر این گمان هستند که علاوه بر موضوع ایران، برخی مسائل دیگر منطقه ای و از جمله برنامه های اسرائیل نسبت به آینده کرانه باختری نیز مطرح شده است. یک مقام آگاه که نخواست نامش برده شود همچنین گفت که نتانیاهو در این دیدار درخواست کرده که ایالات متحده با توان بیشتری بکوشد روابط امیرنشین های عرب حوزه خلیج فارس با اسرائیل را گسترده تر سازد.

شب گذشته (چهارشنبه) فاش شد که هم اکنون شماری از اسرائیلیانی که دارای گذرنامه های خارجی هستند، از عربستان دیدن می کنند و مورد پذیرایی بسیار دوستانه برخی از اهالی آن کشور قرار گرفته اند. عربستان تا چند سال پیش، به تنها به اسرائیلیان اجازه دیدار نمی داد، بلکه یهودیان نیز اجازه ورود به آن کشور را نداشتند. مقامات عربستان ادعا می کردند که در سرزمین مقدسی که کعبه در آن قرار دارد، یهودیان نجس تلقی می شوند.

3 دیدگاه‌

  1. “مقامات عربستان ادعا می کردند که در سرزمین مقدسی که کعبه در آن قرار دارد، یهودیان نجس تلقی می شوند.” این طرز فکر واقعا شرم اوره

    • درود بر همه آزادمردان عرصه حقیقت .
      من بعید می دانم که اهل تسنن هم یهودیان را برای سفر به مکه ناپاک بخوانند این طرز فکرهای افراطی فقط شیعه گری منتسب می شود که در هر دو مورد شرم آور و موجب دوری ملت ها و پراکندگی خواهد بود .

  2. بر اساس متن قرآن کعبه را پدر بنی اسرائیل (حضرت ابراهیم) بنا کرده؛ پس آیا نجس خواندن فرزندان صاحب خانه (یهودیان) مسخره نیست.
    دین افراد احمق اینچنین است که حتی به آنچه کتاب خودشان میگوید نیز باور ندارند.

Comments are closed.