نتانیاهو یک بار دیگر گفت: «اسرائیل هرگز با اتمی شدن رژیم ایران کنار نخواهد آمد»

نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو در سخنان تازه ای دوباره یادآور شد که اسرائیل برای جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. او پیشتر در پیامی گفته بود که دو هزار و پانصد سال پیش هم صدراعظمی در شاهنشاهی ایران به قدرت رسیده بود که قصد نابودی یهودیان را داشت و خود به دار آویخته شد. سامانه خبری تسنیم در تهران نیر امروز از قول یکی از سرکردگان گروه تروریستی شیعه در لبنان نوشته بود که “بیانات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله امام خامنه ای، نشان پایان کار نتانیاهو می باشد”.

نتانیاهو در آخرین سخنان خود گفت که اسرائیل با هیچگونه توافقی با رژیم ایران که توان هسته ای آن را به کلی نابود نکند، کنار نخواهد آمد.

این سخنان در حالی بیان می شود که شماری از دست اندرکاران پیشین امور نظامی و امنیتی اسرائیل گفته اند که به جای مخالفت قاطعانه با توافق احتمالی بین دولت پرزیدنت بایدن و رژیم ایران، بهتر است اسرائیل خواسته ها و نیازهای خود را به ایالات متحده اطلاع دهد و در متقاعد ساختن دولت جدید بکوشد و تا آن جا که ممکن است با حزب دموکرات ایالات متحده سروشاخ نشود.

در حال حاضر به نظر می رسد که فاصله بین رژیم ایران و دولت واشنگتن در مورد شرایط بازگشت به برجام بسیار زیاد است. پرزیدنت بایدن خواستار آن است که رژیم ایران ابتدا به همه تعهدات برجامی خود باز گردد و پس از آن، ایالات متحده برای رفع تحریم ها به اقدام بپردازد – و این در صورتی که رژیم ایران خواهان آن است که ایالات متحده ابتدا به برجام بازگشته و همه تحریم ها را لغو کند و پس از آن است که ایران نقض تعهدات برجامی خود را متوقف ساخته و به مفاد آن باز خواهد گشت.

دو روز پیش (دوشنبه) یک نشست مهم امنیتی در دفتر نخست وزیری اسرائیل برگزار شد و در آن همه جوانب مربوط به برنامه های اتمی ایران و شیوه رفتاری ایالات متحده و همچنین چشم انداز روابط اسرائیل با دولت پرزیدنت بایدن به عمل آمد و بی آن که برنامه خاصی تعیین گردد، مقرر شد که مقامات سیاسی و دیپلماتیک اسرائیل در سطوح مختلف به تماس های خود با همتایانشان در ایالات متحده ادامه دهند.