نتایج مقدماتی شمارش آراء در ایالات متحده: پیروزی پرزیدنت ترامپ در برخی ایالت‌های کلیدی چشمگیر است

   به روز شده    رای گیری در همه ایالت های آمریکا هنگام تنظیم این خبر به پایان رسیده و شمارش آراء جریان دارد و از نتایج بسیار موقتی که انتشار یافته چنین برمی‌آید که پیروزی پرزیدنت ترامپ در برخی ایالت‌های کلیدی مانند فلوریدا و اوهایو، چشمگیر بوده و یک بار دیگر ثابت شده که به نظرسنجی ها نمی‌توان اعتماد کرد.

موسسات بخت آزمایی آمریکا که تا دیروز روی پیروزی جو بایدن شرط بندی کرده بودند، اکنون نظر خود را تغییر داده و ترامپ را برنده ارزیابی می کنند. ولی هنوز هیچ نتیجه قطعی قابل پیش بینی نیست، زیرا بایدن در برخی ایالت‌هایی که در گذشته به سود جمهوریخواهان رای میدادند، از ترامپ پیشی گرفته و رقابت بسیار تنگاتنگی بین دو طرف جریان دارد.

در مورد انتخابات کنگره آمریکا، با قاطعیت بیشتری می توان گفت که دموکرات ها در مجلس نمایندگان برتری خود را حفظ و حتی تقویت کرده‌اند و در سنا نیز به خوبی پیش می روند و ممکن است در آن جا نیز از کرسی های بیشتری برخوردار گردند.

ولی در هر حال، هیچیک از این ارزیابی‌های موقت هنوز قطعی نیست و شمارش آراء ادامه دارد و چیزی که ممکن است تصویر را تغییر دهد، شمارش آراء پستی می باشد.

پرزیدنت ترامپ ساعاتی پس از آغاز رای گیری، به خبرنگاران گفت که هرگز این چنین شاد نبوده و چنین احساس خوبی نداشته است.

یکی از ایالت های سرنوشت ساز از دیدگاه جمهوریخواهان ایالت فلوریدا بود که گفته شده بود چون اکثریت بزرگ جمعیت را افراد سالمند و غیر سفید تشکیل می دهند، ممکن است از ترامپ روی گردانند. گفته می‌شد که علت آن، این امر می‌تواند باشد که ترامپ به خوبی بحران کرونا را مدیریت نکرده و موجب افزایش مرگ و میر در میان سالمندان گردیده و همچنین با اظهارات خود خطرات این بیماری را دست کم می گیرد.

با توجه به آن که اکثریت اهالی فلوریدا را مهاجران از کشورهای آمریکای لاتین و به ویژه کوبا تشکیل می‌دهند، ممکن بود که تقویت نژادپرستی در دوران زمامداری پرزیدنت ترامپ، موجب روی گرداندن آنان از وی شود، اما در نهایت فلوریدا با اختلاف ۳ و نیم درصدی به ترامپ رای داد.

در ایالت‌های کلیدی دیگر مانند اوهایو و آیوا نیز پرزیدنت ترامپ پیروز شد. به گزارش شبکه خبری فاکس نیوز، ۱۸ رای کالج الکترال ایالت بسیار مهم اوهایو به دونالد ترامپ رسید.  ترامپ در این ایالت توانست با ۵۳٫۴%  در مقابل ۴۵٫۱% بایدن را شکست دهد. اوهایو از حساس ترین ایالت‌هاست، چرا که در دویست سال گذشته همیشه به کاندیدایی که در نهایت رئیس جمهور شده، رای داده است.

در یک ایالت حساس دیگر به نام آیوا نیز دونالد ترامپ با ۵۳٫۲% در مقابل ۴۵% به پیروزی رسید. چهار سال پیش نیز ترامپ این ایالت را برده بود. اما در یک ایالت مهم دیگر به نام کارولینای شمالی  با ۱۵ رای الکترال نیز، رقابت تنگاتنگی جریان دارد و تا لحظه تنظیم این گزارش، ۹۴ درصد آرای آن ایالت شمرده شده و دونالد ترامپ  با تقریبا یک و نیم درصد اختلاف، از جو بایدن پیش است. به زودی نتایج دیگر ایالت‌های کلیدی نیز که می‌توانند سرنوشت انتخابات را تعیین کنند مشخص خواهد شد.

اما در ایالت کالیفرنیا جو بایدن برنده شده و این امر شگفت آور نیست، زیرا این ایالت در اکثر انتخابات، همیشه در دست دموکرات ها بوده است.

در مجموع، و با استناد به نتایج مقدماتی که تا کنون انتشار یافته، می توان ارزیابی کرد که رقابت بین دو نامزد جمهوریخواه و دموکرات تنگاتنگ است و در ادامه شمارش آراء و به ویژه شمردن همه آرای پستی ممکن است وضع تغییر یابد. آشنایان امور انتخاباتی ایالات متحده ارزیابی می کنند که معمولا بیشتر آرای پستی، به دموکرات ها داده می شود.

ساعتی پیش پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش که “آیا او خود را برنده یا بازنده می‌داند و آیا سخنرانی خود را در مورد نتایج انتخابات آماده کرده است”، گفت: «برنده شدن آسان است، ولی بازنده شدن هم، چندان سریع و آسان نخواهد بود، به ویژه آن که من دوست نداشته ام بازنده باشم».

قرار است در این ساعت، جشن پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید با حضور چهارصد میهمان آغاز شود و احتمال دارد که او بخواهد خود را در آن ضیافت، پیروز قلمداد کند و این در حالی است که هنوز نمی توان برنده قطعی انتخابات را مشخص ساخت.